Hlavní navigace

Topfield TMS SRP-2100 PVR: multimediální satelitní přijímač s HDD a skvělým obrazem

16. 9. 2009
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Větší a těžší transportní krabice budí dojem, že v ní najdeme velký přijímač. Set-top-box má ale menší rozměry půdorysu než je obvyklé, výška je pak zase o něco větší (340 x 82 x 258 mm). Našlo se v něm i dost místa pro HDD 500GB. V balení je ještě bezdrátová klávesnice pro hru Battle Tank, propojovací kabely, DO, vysílač s přijímačem pro komunikaci s klávesnicí a manuály. Tento rozhodně dražší přijímač vzbudil u nás i v zahraničí zaslouženou pozornost a píší o něm nejen satelitní servery, ale i významné časopisy jako TELE SATELIT, SATVISON nebo SAT KABEL.

Panely přijímače

Topfield TMS SRP-2100 PVR přední

Po vybalení budete překvapeni jednoduchým nadčasovým designem receiveru a jeho profesionálním zpracováním, i když jeho obal je celý z umělé hmoty. Na jeho vrchní a spodní části se nachází vroubkované desky s velkým nápisem TOPFIELD, které slouží k částečnému zakrytí větracích otvorů. Pod vrchní deskou je připraveno místo na větrák, který však v tomto modelu není zabudován. Vše je řešeno do pravých úhlů. Přijímač stojí na chromovaných odpružených kulatých nožičkách. Designéři jihokorejské firmy vsadili na jednoduchost, účelnost a krásu. Setkal jsem se ale také s názorem, že design přijímače připomíná černou krabici od bot.

Topfield TMS SRP-2100 PVR moduly

Na předním panelu vlevo pod nápisem TOPFIELD se nachází pouze síťový vypínač. V jeho levé spodní části je displej, který indikuje momentální stav přijímače nebo přesný čas. Zobrazování na displeji se v menu dá měnit podle preferencí uživatele. Změnit můžete i jas. Uprostřed předního panelu při zapnutém přijímači skryté do jasně modrého kruhu je šestice ovládacích prvků, které se indikují pouhým dotykem. Vpravo pod odklopným krytem nalezneme dva CI sloty pro příjem kódovaných signálů (Cryproworks, Nagravision, Viaccess, Alphacrypt, Euro Irdeto, Viaccess, Alphacrypt, Omegacrypt, Full X aj.) a dva USB 2.0 porty pro externí HDD nebo jiné úložné média.

Topfield TMS SRP-2100 PVR zadní

Zadní panel je zleva osazen porty dvou DVB-S2 tunerů doplněné o smyčkové výstupy. Dále následují dva scarty (VCR/TV), výstupní koaxiální digitální audio port S/PDIF, výstupní optický digitální audio port S/PDIF. Dále následuje šestice portů RCA pro YUV, CVBS a stereo audio. Jeden HDMI port a pod ním eSATA konektor pro připojení externího HDD. Dále port síťového rozhraní LAN a v pořadí třetí USB port tohoto receiveru pro aktualizace softwaru a přenos dat. Na pravé části zadního panelu je ještě mřížka pro zabudovaný větrák, který odvádí teplo hlavně od napájecího zdroje. Výčet uzavírá kolébkový síťový vypínač a napevno zabudovaný síťový kabel.

Topfield TMS SRP-2100 PVR propojení

Na obrázku (lze ho zvětšit jako všechny ostatní) je znázorněno propojení obou tunerů propojovací smyčkou při použití jednoho zdroje signálu (single paraboly). Toto propojení však omezuje druhý tuner, který je tak závislý na momentální volbě polarizace tuneru prvního a nebudou na něm tedy dostupné všechny kanály. Daleko většího komfortu docílíme použitím dvou separátních LNB, které připojíme ke každému tuneru zvlášť. Umožní nám to např. záznam až dvou nahrávek zároveň i z různých pozic a třetí program přitom sledovat.

Dálkové ovládání

Topfield TMS SRP-2100 PVR DO

Dálkové ovládaní je elegantní, standardní velikosti a popisky na tlačítkách jsou dobře čitelné. Úhel komunikace s přijímačem je však velice úzký! Tento DO umožňuje ovládat také TV, DVD přehrávače a zesilovače (seznamy kódů pro různé přijímače jsou součástí manuálu).

Instalace a základní nastavení

Nejprve vložíme dvě AAA baterie do dálkového ovládání. Přístroj umístíme na dobře větrané suché místo a nezakrýváme větrací části. Po připojení zdroje signálu do tuneru LNB1 IN a propojení se zobrazovačem můžeme zapnout síťový kabel receiveru do zásuvky. Na zadní straně zapneme kolébkový vypínač. Ihned poté se přijímač uvede po načtení svého software do provozu. Pokud neuvidíte obraz, stiskněte tlačítko VF na DO. Na obrazovce nejdříve vybereme jazyk pro OSD. Receiver má v databázi z výroby v seznamu na 150 satelitů a jejich pozic v C a KU pásmu. Anténní nastavení umožňuje použít širokou paletu LNB, podporovány jsou všechny protokoly DiSEqC. S multifokusem připojíme až 16 LNB. Samozřejmostí je také připojení paraboly s DiSEqC motorem. Než začneme ladit kanály ze zvoleného satelitu, malá vsuvka (znalci mohou přeskočit).

Topfield TMS SRP-2100 PVR menu

Mnohým nářkům na fórech na výpadky signálu u různých značek sat. přijímačů nebo na nefunkčnost karet pro podmíněný přístup by se dalo předejít, kdyby byla věnována větší péče zdroji signálu. K dosažení správného dekódování by signál měl dosáhnout hodnoty alespoň 75 % a kvalita by měla být výrazně vyšší než 90 %. Jinak není zaručeno bezchybné fungování a i záznam na HDD by mohl vykazovat výpadky. Proto se opravdu vyplatí výběr velikosti paraboly (spíše předimenzovat), LNB s nízkým šumovým číslem a větším zesílením, montáži, ukotvení a pečlivému nasměrování na satelit. Pak je přijímač schopen částečně eliminovat chyby, která se při cestě signálu do něj mohou vyskytnout zvláště při nepřízni počasí.

Pokud tedy máme nastavenu anténu zvolíme ve volbě Tuner Select Tuner 1, nebo Tuner 2. Oba tunery by měly být zapojeny, buď propojovací smyčkou, nebo přímo. Pokud připojíte pouze jeden bez propojení druhého, některé funkce nebudou fungovat. V menu typ použitého LNB, satelit a vybereme z nabídky zda ladění omezíme pouze na FTA stanice, nebo kanály s podmíněným přístupem. Pokud nenalezneme v menu transpondérů všechny, můžeme použít síťové vyhledávání. Tento Topfield však neumožňuje vyhledávání pomocí blind scan. Manuálně však můžeme měnit i PIDy v kterémkoliv muxu. Líbila se mi i funkce vyhledávání kanálů podle začátečního písmene názvu stanice. Paměť přijímače umožní uložit až 7000 TV kanálů a 3000 R stanic. Toto množství by však způsobilo chaos při ovládání a proto je umožněno editovat dle přání (přesunout, mazat, přejmenovávat, nebo zamykat). Je možno utvořit několik seznamů např. pro každého člena domácnosti zvlášť. Seznamy služeb z jednoho tuneru můžeme v menu Installation a Servis Copy také zkopírovat na druhý tuner.

Topfield TMS SRP-2100 PVR screenshot

V rozsáhlém menu přijímače můžeme dále například nastavovat tyto parametry: jazyk titulků, nastavení zvuku, rozlišení obrazu, nastavení režimu barev (pouze při použití připojení přes scart), poměr stran obrazu, nastavení místního času (i automaticky podle vámi zvoleného programu), rodičovský zámek, nastavení parametrů nahrávání a přehrávání, informací na obrazovce, nastavení předního displeje, EPG, přizpůsobení PIP (obrazu v obraze i u HDTV), nastavení prezentace atd. Při připojení přijímače kabelem HDMI můžeme nastavit rozlišení obrazu:76i, 576p, 720p, 1080i nebo použít automatický režim. Rychlou změnu rozlišení můžeme docílit bez použití menu také na DO tlačítkem Video Format. Přijímač také umožňuje vrátit všechny změny, které jsme provedli zpět jak do továrního nastavení tak i do uživatelského nastavení.

Zmáčknutím jediného tlačítka na DO umožňuje sledování programů vysílaných s více úhly, tzv. multifeed.

Nahrávání a přehrávání

Přijímač umožňuje pořizovat nahrávky na interní HDD a na další připojené disky přes USB, nebo eSATA. Každý disk v těchto případech musí mít své externí napájení. Pokud bychom využili všechna přípojná místa (3× USB a 1× eSATA), mohli bychom využívat služeb až čtyřech externích pevných disků. První nabídka v menu je „Záznam“ s programovým průvodcem EPG. Je zde i manažer nahraných pořadů. Nahrávky můžeme pořizovat několika způsoby. Přímo zmáčknutím tlačítka na DO při právě sledovaném programu, nebo programovým průvodcem (EPG s plnou podporou češtiny). Spusťte EPG, označte pořad, který chcete nahrát a přijímač program nahraje v předprogramovaném čase. U ručního zadávání spouštění nahrávání i u EPG se vyplatí v menu časovače upravit čas konce nahrávky (přidat několik minut na obvyklé posunutí programu, aby nám nechyběl jeho konec). U ručního programování záznamu zadáváme vždy čas začátku a dobu trvání záznamu. Nastavení nahrávání lze opakovat denně (např. zprávy) nebo týdně atd. pokud pořad začíná vždy ve stejný čas. Přijímač umí nahrávat kódované programy, i když nemáte zasunutu dekódovací kartu v CI modulu. Pokud však chcete nahrávku přehrát, musíte kartu na rozkódování nahrávky použít. Pokud nahráváte s kartou, ukládá se záznam na HDD v dekódované podobě.

Topfield TMS SRP-2100 PVR EPG

Výrobce nedoporučuje při vložení CI modulu používat více než jedno externí USB připojení z důvodu velké proudové zátěže.

Na vestavěný HDD 500GB se vejde přibližně až 250hodin záznamu podle datového toku zaznamenávaného kanálu.

Při sledování záznamu můžeme také současně nahrávat další dva nezávislé programy (i HDTV kanály), nebo se dívat na jakýkoliv jiný program. Zkoušel jsem nahrávat dva různé kanály s různým rozlišením a sledoval jsem další kanály, které jsem při nahrávání přepínal. V nahrávkách se při této zátěžové zkoušce nevyskytla žádná znatelná chyba. Nutno si uvědomit, že zapnutá funkce Timeshift je také nahrávaný program a tím omezíme záznamy pouze na jeden další. Mezipaměť pro Timeshift umožňuje pokrytí až 300 minut vysílání!

Přehrávání můžeme zastavit, zpomalit a posouvat tam i zpět. Zrychlení záznamu vpřed je v šesti krocích 2, 4, 8, 16, 32 a 64×. Zpomalení záznamu je 1/2, 1/4, 1/8, a 1/16.

Nahrávky můžeme také kopírovat, upravovat střihem, nebo editovat pouze její části. Pro vymazání celého HDD použijeme funkci Format Hard Disk. Poté vybereme který připojený disk chceme naformátovat. Při připojení nového disku je jej třeba naformátovat v přijímači, protože struktura složek disku je jiná než v PC. Používaným souborovým systémem je JFS. Zápis je možný pouze u JFS, nebo EXT2/3. Číst však umí mnoho dalších: FAT32, NTFS nebo EXT2/3.

Přijímač disponuje WWW a FTP rozhraním. Pomocí těchto služeb můžete plánovat časovače, stahovat nahrávky do počítače atd. Pokud chceme mít Web server a FTP neustále k dispozici nesmíme vypnout přijímač do pohotovostního sta­vu.

Teletext

Teletext je rychlý, bohužel je zobrazován s chybnou diakritikou u velkých písmen. To je jediná chyba češtiny, kterou jsem v přijímači našel. I když se jedná o zanedbatelnou záležitost, nemohu dát přijímači certifikát &„Umí dobře česky“.

Další zábava

Přijímač má dalších několik speciálních funkcí: přehrávat MP3 (i audioknihy), mp4, DivX, vob, mkv, ts, přehrávání obsahu YouTube, a např. hrát i síťové hry. Přehrává i grafické soubory ve formátu JPG, po připojení k síti umí sdílet grafiku prostřednictvím Flickru, můžete se podívat i na počasí ve vašem městě. Hry můžete hrát buď sami, nebo prostřednictvím sítě i s přáteli. Adresa IP se přiřadí buď ručně, nebo automaticky DHCP serverem, který je v síti integrován. Tím je umožněno jeho ovládání přes internet, nebo lokální síť. Ke svému HDD můžete přistupovat odkudkoliv za pomocí FTP. Pomocí FTP můžete naprogramovat nahrávku např. z dovolené. Nebo si nahrávku z přijímače i na dálku přehrát.

Grafické, video, nebo audio soubory můžeme kopírovat z interního na externí disk a naopak. Pokud připojíte externí HDD se soubory k přijímači a je formátován systémem FAT 16/32, nebo NTFS bude k dispozici pouze pro čtení! Aby bylo možné na disk i zapisovat, musí být naformátován systémem JFS nebo EXT 2/3.

Topfield TMS SRP-2100 PVR klavesnice

Dodávaná anglická klávesnice pro hraní hry Battle Tank musí být napájena 2× AAA bateriemi a nijak se neliší od běžných typů

Pro hraní her můžeme použít dodávanou bezdrátovou klávesnici jako dálkové ovládání. Komunikace s přijímačem je zajišťována pomocí modulu zasunutého do jednoho z USB portů. Pokud použijete jinou bezdrátovou klávesnici, nemusí přijímač fungovat správně.

Topfield TMS SRP-2100 PVR USB

Bezdrátovou komunikaci mezi přijímačem a klávesnicí umožňuje (dongle) vysílač/přijímač umístěný v miniaturním „modulu“, který zasuneme do jednoho z USB portů. Foto obou stran

Topfield TMS SRP-2100 PVR hra

Na obrázcích vidíte screenshot prostředí hry Battle Tank

Závěr

Tento multimediální přijímač splňuje všechny požadavky, které začínají být v dnešní době standardem. Je jedním z přijímačů, který využívá nejnovější DVB-S2/H.264 čipové sady. Umožňuje příjem SDTV, ale i HDTV kanálů jak v kompresi MPEG-2 tak i v kompresi MPEG-4/H.264. Přijímač velice dobře spolupracuje s CI moduly i v různých kombinacích. Zkoušel jsem např. modul Cryptoworks s kartou Skylink a CS Link. Nedělají mu potíže ani dva moduly současně. Podrobnosti o vložených modulech a kartách si můžete prohlédnout v menu receiveru.

V menu zábava (Entertainment) najdeme množství funkcí, které jsme znali pouze z Internetu nebo máme instalovány na svém PC. S každým novým firmware dochází k doladění nebo umožnění dalších nových funkcí. Disponuje špičkovým digitálním i analogovým obrazem (tady můžeme dokonce nastavovat i jeho kvalitu). Tato recenze však ani zdaleka nemůže zahrnout všechny funkce, které tento vynikající přijímač umí. Aktualizace software je možná ze satelitu, sítě nebo USB flashe. Podle výrobce bude brzy možnost rozšířit funkce i o internetový prohlížeč.

Spotřeba přijímače kterou jsem naměřil činila při StandBy 8W (výrobce udává 7W) a při provozu průměrně 39W (výrobce udává max. 60W). Největší, ale přijatelnou teplotu na chassis vykazovala oblast procesoru a pevného disku. Síťový zdroj je chlazen větrákem v zadní části, a tak tam i v dalších částech receiveru teplota jen mírně přesahovala teplotu okolí.

Topfield TMS SRP-2100 PVR teplota přijímače

Zahřívání přijímače v době provozu

Topfield TMS SRP-2100 PVR krabice

Balení obsahuje:

Content tip EARLY

• přijímač
• dálkové ovládání
• 4× AAA baterie
• anglický manuál
• český manuál
• HDMI kabel
• YUV kabel
• bezdrátová klávesnice
• spec. USB dongle

Přijímač k testu zapůjčila firma IPON se sídlem v Rokycanech
Web: http://tvdigi­talne.cz/topfi­eld-srp-2100-pvr-500gb-hdd.html
e-mail: info@tvdigital­ne.cz
Orientační cena: 18 990 Kč vč. DPH
Foto, screenshot: autor + 1× firemní foto

Preferujete jednoduché, nebo multimediální přijímače?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).