Hlavní navigace

Topfun, Ivio a… do třetice skončila další placená videotéka v Česku (a na Slovensku)

14. 7. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Velké ambice a snaha využít programovou knihovnu, kterou měl provozovatel k dispozici z doby, kdy vydával jednotlivé tituly na pevných discích, se nesetkaly s úspěchem.

Pokus s vlastním multimediálním boxem

Jako přezrálé hrušky letos padají jedna česká placená videotéka za druhou. Ukončení činnosti již oznámily služby Topfun a Ivio, krátce před nimi přestal fungovat i další ambiciózní projekt, který do Česka dorazil předloni ze Slovenska. Ani tato videotéka za sebou neměla žádný silný mediální dům, natož televizní stanici, mohla se ale opřít o distributora filmů, jehož programovou knihovnu čile využívala. Zpočátku fungovala pouze na internetu, v loňském roce ale expandovala i do televizorů prostřednictvím svého vlastního set-top-boxu, který umožňoval nejen sledování filmů, ale také nahrávání pořadů z více než dvaceti českých a slovenských televizních stanic. To se ale nelíbilo televizi Nova, která si za možnost vzdáleného nahrávání svých pořadů nechává od operátorů platit.

Služba Klik TV, o které je řeč, však s Novou ani dalšími televizemi o možnosti nahrávání jejich pořadů nikdy nevyjednávala a od začátku tvrdila, že nejde o žádné poskytování televizního archivu. Podle autorského zákona má každý divák nárok na zhotovení kopie pro vlastní potřebu. Takže my poskytujeme čistě jen „videorekordér“ přes cloud. Uživatel si sám vybírá, které programy chce nahrát a ty mu jsou potom k dispozici až po nahrání, takže se nemůže vrátit sedm dní dozadu a podívat se na program dané televize, jako to dělá například O2TV a co může například Nova opravdu považovat za zásah do svých práv,řekl loni v lednu serveru DigiZone.cz zástupce Klik TV Marek Václavík, který je zároveň členem představenstva slovenské společnosti Intersonic, jež videotéku rozjela a financovala.

Od levných DVD k vlastní VOD službě

Klik TV vznikla již v roce 2012 jako internetový projekt Intersonicu, který se do té doby zabýval distribucí filmů na pevných nosičích (VHS, DVD) a proslul zejména prodejem levných DVD na novinových stáncích (ale také akcemi s levnými DVD coby přílohami vybraných českých a slovenských deníků). Čistě internetové videopůjčovně, která fungovala pouze na počítačích a noteboocích, se ale příliš nedařilo, a tak Intersonic přišel s inovací v podobě vlastního set-top-boxu, který umožnil přehrávání filmů na jakémkoli televizoru. Malá krabička vyšla zájemce na 2600 korun, případně na polovinu, když využíval operační systém Android. Kromě přístupu ke knihovně s dvěma tisíci filmovými a dokumentárními tituly a nahrávání pořadů z vybraných českých a slovenských televizních stanic umožňoval přes USB využívat i vlastní multimediální obsah.

Ačkoli Klik TV rozjela poměrně masivní marketingovou kampaň, zejména přes oborové weby a časopisy, kde se objevovaly recenze a srovnání se zavedenými službami Voyo či Topfun, nikdy se jí nepodařilo oslovit větší počet zákazníků. Ambice přitom neměla malé: ze začátku chtěla získat 30 tisíc předplatitelů. Po zavedení vlastního set-top-boxu plánovala i aplikace pro tablety, smartphony a chytré televizory. Ty se ale nikdy nepodařilo uvést do praxe. I s Klikboxem to nebylo moc slavné. Od začátku měl technické problémy, zadrhával se a celkově nedělal službě moc dobré jméno. Pořídil jsem si Klik TV a abych pravdu řekl, tak zavládlo zklamání. Ne vinou nabídky filmů (ta je zajímavá) nebo absencí služeb (nahrávání vypadá užitečně), ale tragickou použitelností (či spíše nepoužitelností) ovládací aplikace. Proč je tak strašně pomalá? postěžoval si loni v lednu na oficiální stránce Klik TV na Facebooku zákazník Vladislav Janeček.

Technické potíže

Proč nejde při procházení filmy listovat rychleji (nebo alespoň trochu přijatelně rychle)? Proč vždy po přejetí šesti filmů se procházení zastaví a cca 20 sekund člověk musí čekat (snad na načtení dalších filmů)? A po dalších pěti, šesti znovu? Vždyť kvůli tomu bych celou nabídku procházel celý den. Plánujete s tím něco udělat dříve, než přejdu na placenou verzi prosím? V současném stavu vážně zvažuji, zda pokračovat, stěžoval si zákazník. Klik TV reagovala poměrně svižnou odpovědí, že jde o technický problém, který evidují a do „několika týdnů“ chybu odstraní. Ani koncem loňského ledna však box nefungoval, jak měl, o čemž jsme se mohli přesvědčit i v redakci DigiZone.cz na testovacím zařízení, které nám poskytl sám provozovatel k recenzi (samotný fakt, že Klik TV rozesílá redakcím set-top-box s technickými problémy, této službě udělal spíš medvědí službu). I přesto se Klik TV dařilo po celý loňský rok pronikat do médií a vytvářet dojem, že jde o dalšího silného hráče na trhu placených VOD služeb.

Reálné výsledky Klik TV ale neodpovídaly jejímu mediálnímu obrazu. Na Slovensku, kde služba v nové podobě s vlastním set-top-boxem odstartovala již v roce 2013, stačila přes Facebook nasbírat necelých 500 fanoušků. V Česku pouze 48. Slovenská facebooková stránka Klik TV přestala být aktualizovaná v únoru 2014, pouhé tři měsíce po expanzi služby do České republiky. A česká má poslední oficiální příspěvek z loňského května. Provozovatel ji tedy plnil obsahem a odkazy na vlastní placený obsah pouhý půlrok. Stejně nepěkně vypadají i hospodářské výsledky břeclavské společnosti KlikTV CZ, která provozovala českou část Klik TV. V roce 2012, kdy vznikla pouze internetová verze Klik TV, firma prodělala 18 tisíc korun, o rok později se už ztráta vyšplhala na 1,6 milionu Kč. A za loňský rok česká Klik TV prodělala 749 tisíc korun.

BRAND23 Workshop


Screenshot: DigiZone.cz

Web služby Klik TV v době, kdy ještě fungoval

Kolik Klik TV prodělala?

Z čeho tedy videotéka žila? Podle účetních uzávěrek z úvěrů a půjček. V roce 2013, kdy připravovala a zahájila expanzi na český trh, si napůjčovala 1,797 milionu Kč, loni pak dalších 2,427 milionu. To není málo vzhledem k tomu, že česká Klik TV vykazovala jednoho stálého zaměstnance s roční – spíše symbolickou – odměnou 67 530 korun. Firma sice sídlila v Břeclavi, prakticky ji ale řídil management ze Slovenska. Tamní verzi Klik TV ovšem provozovala samostatná společnost KlikTV SK. Obě firmy pojil stejný majitel, kterým byl nejprve Intersonic, později pak akciová společnost Klik TV se sídlem v Bratislavě (na stejné adrese jako Intersonic a se stejnými lidmi ve statutárních orgánech). Ta má majitele – akcionáře – na jméno, takže je nelze ze slovenského obchodního rejstříku zjistit.

Ani zakladateli Klik TV, společnosti Intersonic, se v Česku příliš nedaří. Jenom za loňský rok její organizační složka se sídlem v Břeclavi (na stejné adrese jako KlikTV CZ) vykázala ztrátu 2,3 milionu korun, předloni prodělala 1,4 milionu. Po samotné službě Klik TV jakoby se slehla zem. Internetové stránky www.kliktv.cz a www.kliktv.sk nefungují, zmiňované profily na Facebooku nejsou už déle než rok aktualizované. Zástupci provozovatele nereagují na dotazy…

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).