Hlavní navigace

Topfun se připravuje na filmy ve 4K, brzy prý nabídne dokumenty

11. 2. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká video-on-demand služba prý v dohledné době nabídne dokumenty v rozlišení 4K (Ultra HD). O šíření filmů ve 4K již jedná s velkými studii a výrobci televizorů.

Česká internetová videopůjčovna Topfun testuje poskytování filmů s rozlišením obrazu 4K (Ultra HD), které je zhruba čtyřikrát vyšší než Full HD (1080p). „Jsme na počátku testování, nicméně první výsledky ukazují, že s nasazením obsahu s tímto rozlišením bychom neměli mít problém,“ uvedl projektový manažer Jan Lakomý z provozující společnosti Topfun Media.

Prvního obsahu ve 4K se uživatelé Topfunu mají dočkat v dohledné době, ale prozatím si musí nechat „zajít chuť“ na hollywoodské kasovní trháky. „Vzhledem k tomu, že jednání s majors studii o 4K obsahu jsou v počátcích, tak v první fázi nasadíme dokumenty a filmové ukázky,“ sdělil Jan Lakomý.

Prozatím jde spíše o přípravu na boom televizorů s nativní podporou 4K. „Je otázkou času, kdy výrobci TV zahájí masivní produkci zařízení s technologií 4K a na to chceme být důkladně připraveni,“ uvedl Jan Lakomý s tím, že již probíhají jednání s výrobci televizorů na téma online zpřístupňování obsahu v rozlišení 4K.

Cloud23

Topfun se sice připravuje na tituly v ultra vysokém rozlišení, ale při průzkumu nabídky filmů se můžete sami přesvědčit, že třeba mnohé atraktivní snímky z loňského roku nejsou ani v základním vysokém rozlišení (720p), natož v plném vysokém rozlišení. Navíc rozlišení není jediný aspekt určující kvalitu obrazu. Důležitý je rovněž datový tok.

Přitom cena za dočasné zpřístupnění filmu je stejná nebo vyšší (záleží na lokalitě) než poplatek za vypůjčení filmu na Blu-ray nosiči, ze kterého si divák může přehrát film v nativním vysokém rozlišení a s prostorovým zvukem a namísto dabingu si lze zvolit původní zvuk. V tomto ohledu se ale Topfun mírně lepší, protože vybrané tituly nabízí s dabingem i v původním znění.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).