Hlavní navigace

TPP jde do 2. kola připomínek, úplné vypnutí zůstává na 10. říjnu 2010 (AUDIO UVNITŘ)

18. 2. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
18. 2. 2008

Technický plán přechodu zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání (TPP) projedná dnes a zítra na svém zasedání Rada Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). V návrhu i po zapracování některých připomínek zůstává jako termín konečného vypnutí analogové televize v Česku 10. říjen 2010. Do stejného data budou moci nově vysílat analogové sekundární televizní sítě v celé České republice, pokud se provozovatel vysílání nerozhodne skončit s nimi dřív. Časnější termíny vypínání v TPP se tedy budou týkat pouze hlavních analogových vysílačů. Na setkání s novináři to dnes řekl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

Přepracovaný návrh dáme krátce – zhruba na pět dní – k připomínkám dotčeným subjektům, uvedl šéf ČTÚ. TPP se tak dočká už druhého kola připomínkového řízení, první proběhlo k původnímu návrhu představenému úřadem 20. prosince loňského roku. Pavel Dvořák také uvedl: Na základě připomínek doznal návrh určitého zjednodušení. Text je očesaný do toho, co může v normativním dokumentu být.

AUDIO: Pavel Dvořák představuje novinky v TPP [MP3, 3 MB]

K podaným připomínkám se předseda Rady ČTÚ vyjádřil ve dvou rovinách. První byla komunikace se subjekty veřejné správy, kde podle něj už není žádný rozpor. Druhou rovinu představují pak komerční subjekty – a tady se názory na digitalizaci proti pohledu ČTÚ různí. Úřad nebude v žádném případě preferovat termíny s číslovkou 12, shrnul Pavel Dvořák odmítavé stanovisko ČTÚ ke snahám některých firem posunout úplné vypnutí analogového televizního vysílání v Česku.

Z podaných připomínek Pavel Dvořák vybral např. na požadavek podmíněného vypnutí analogu pouze v případě, že bude v domácnostech 80 procent DVB-T set-top-boxů. Něco takového bylo podle šéfa ČTÚ absurdní už jen kvůli tomu, že tak vysoký není v Česku ani podíl analogové zemské platformy – proto úřad tuto připomínku odmítl. Nesouhlasil ani s přáním „synchronního vypínání analogu“, které spočívalo v tom, že pokud by se jeden z vysilatelů rozhodl analog nevypínat, další by u něj mohly zůstat také. ČTÚ se naopak snažil maximálně snažil vyjít vstříc připomínkách, které se týkaly posunutí jednotlivých termínů nebo změny kmitočtů v určitých oblastech Česka. Vzhledem ke zjednodušení formy samotného TPP se řada připomínek stala bezdůvodnými.

AUDIO: Předseda ČTÚ reaguje na novinářské dotazy k TPP [MP3, 10,6 MB]

Cloud23

Posun termínu vypnutí sekundárních sítí do data konečného vypnutí analogu Pavel Dvořák vysvětlil snahou pomoci Národní koordinační skupině pro digitalizaci (NKS) při vedení informační kampaně. Díky této změně bude moci NKS udělat v první vlně regionální kampaně informující o vypínání primárních vysílačů v jednotlivých oblastech a potom kampaň celostátní, která proběhne až před úplným vypnutím analogového vysílání. Tedy před 10. říjnem 2010.

Po konci 2. kola připomínkového řízení dostane začátkem března TPP Legislativní rada vlády a do konce března, pokud nenastane něco mimořádného, by „jízdní řád digitalizace“ měla schválit i vláda samotná. Na dotaz serveru DigiZone.cz, jestli druhou připomínkovou verzi dostanou kromě dotčených subjektů i média, jako tomu bylo u verze první, Pavel Dvořák odpověděl: Tím jsme se ještě nezabývali. Ale pravděpodobně ne. Veřejnost si tedy nejspíš bude muset počkat až na plán v konečné podobě.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).