Hlavní navigace

Technický plán přechodu vyšel ve Sbírce zákonů (ODKAZ)

14. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
14. 5. 2008

Ve Sbírce zákonů dnes vyšel Technický plán přechodu na zemské digitální vysílání (TPP) v podobě, v jaké jej 28. dubna schválila vláda. Sbírka bude rozeslána zítra, a od tohoto data nabude TPP účinnosti. Ve stejný den začne běžet operátorům digitálních sítí i televizím devadesátidenní lhůta, během které se mohou k tomuto plánu přihlásit.

DOKUMENT: TPP a další vládní vyhlášky k digitalizaci ve Sbírce zákonů

Na souhlasu současných analogových televizí s TPP závisí rozvoj většiny plánovaných multiplexů. Důležitý je především souhlas České televize a televize Prima. Pokud by se Prima a potažmo Nova k TPP nepřihlásily, neměl by Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dostatek kmitočtů pro sestavení multiplexů 2 a 3. Vznikl by tedy pouze veřejnoprávní multiplex a digitální síť 4.

Pokud Prima s Novou TPP odsouhlasí a vzdají se předčasně analogových kmitočtů, dostanou od státu jednu bonusovou licenci pro další celoplošně šířený digitální program. Tato licence by ale platila pouze do úplného vypnutí zemského analogového televizního vysílání v České republice, tedy do června 2012.

Souhlas s TPP by ale Nově a Primě také prodloužil nynější licence o dalších osm let, společně s garancí umístění do konkrétních digitálních sítí (Novy do multiplexu 2 a Primy do multiplexu 3). Tyto prodloužené licence by ale platily pouze pro zemské digitální vysílání, nikoli pro analog.

BRAND23 Workshop

Bez souhlasu s TPP může Nova vysílat analogově do roku 2017 a Prima do roku 2018, ovšem bez možnosti automatického prodloužení těchto licencí. Po plánovaném termínu ukončení analogového vysílání v České republice, červnu 2012, ale licenci pro zemské digitální vysílání získá každý zájemce, který splní zákonné podmínky a jeho žádost nebude obsahovat chyby.

Získání licence ale automaticky neznamená, že provozovatel bude moci vysílat. Nejprve se musí dohodnout s operátorem některého z multiplexů na podmínkách smlouvy a ceníku za šíření signálu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).