Hlavní navigace

Trash Made: České designérky dělají šperky z vysloužilé elektroniky

19. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Jsou libo třeba náušnice z chladiče a součástek pevného disku nebo brož z tištěného spoje? Páteční tip pro geeky, kteří si potrpí na styl.

Často rozšířená stereotypní představa, že designér jen sedí u iMacu ve své stylové kanceláři, je dost daleko od pravdy. Vlastně je to někdy dost špinavá práce, je totiž nutné pracovat s materiály a chemikáliemi a zkoušet, co a jak funguje a jaké budou nejlepší postupy. Sedí to i na práci designérek, které se podílí na českém projektu Trash Made.

„Práce s materiálem je často metoda pokus-omyl. Oslovujeme různé zpracovatele, se kterými by bylo možné spolupracovat, ale požadujeme menší série, takže je to občas problém,“ popisuje pro Lupu Adéla Zimáčková, která má Trash Made na starost.

Adéla Zimáčková, Trash Made.
Autor: Jan Sedlák

Adéla Zimáčková, Trash Made.

Trash Made jsou designové šperky a doplňky, které jsou zajímavé i pro geekovskou subkulturu. Všechny výrobky jsou navrhovány a vyráběny z vysloužilé elektroniky, často počítačových komponent.

Náušnice z chladiče

V aktuálním portfoliu je tak možné najít věci jako jsou brože ve tvaru zvířat vyrobené z desek s tištěnými spoji, náušnice připomínající SIM karty, přívěsky z pasivních chladičů na čipy a další podobné kousky.

Za Trash Made oficiálně stojí společnost REMA Systém, která je živa z recyklačních poplatků za elektroniku. „Už někdy v roce 2009 jsme si na jedné konferenci ve Vídni všimli stolku, který byl vyroben z bubnu pračky, což nás zaujalo,“ popisuje inspiraci Zimáčková. Teď má ve firmě vedle pozice v marketingu na starost také Trash Made.

Ze začátku šlo o dotovanou věc, teď je projekt v mírném zisku. Funguje také dobře jako marketing pro samotnou mateřskou společnost. Ta má ostatně v zasedačce obrazy z počítačových myší nebo starých čipů.

Trash Made aktuálně spolupracuje se třemi designérkami a jejich počet chce do budoucna rozšiřovat. Autorky si vždy ve skladu se starou elektronikou vyberou, co by bylo možné zpracovat, a na základě toho pak tvoří. Materiál je různorodý, takže nevznikají velké série a mnoho výrobků je dost individuálních.

„Nejúspěšnější jsou brože z plošných spojů a náušnice z fólií z LCD displejů a také náušnice z kroužků z pevných disků. Na ty se nás lidé ptají neustále,“ usmívá se Zimáčková. Trash Made se snaží pracovat na nových kolekcích a špercích, někdy už je to ale údajně těžké a občas i „vaření z vody“.

BRAND

Trash Made své výrobky prodává na webu a na různých designérských trzích, kterých se v Česku v posledních letech objevily mraky. Prodeje probíhají ve vlnách, třeba předvánoční trh tvoří velkou špičku.

„Hodně si nás kupují lidé, kteří mají pozitivní vztah k životnímu prostředí. Ke šperkům dáváme i příběh, jaký byl jeho předchozí život jako zařízení,“ říká Zimáčková. „A také si nás hodně objednávají ajťáci, těm se to dost líbí.“

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).