Hlavní navigace

Trendy v mobilním placení: NFC zvítězilo, do mobilů se teď chystají banky

19. 3. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Celému odvětví pomohl loňský příklon Applu k NFC. Od té doby je technologicky jasno a mobilní platby se rozjíždí. Do roku 2020 by měly převážit nad platbami kartou.

Jak jsme na tom s placením mobilem v Česku a co můžeme čekat v nejbližší době? Odpovědi se pokusila nabídnout konference Trendy v mobilním placení, kterou ve středu 18. března uspořádal Měšec.cz, v rámci Internet Infa sesterský web Lupy.

Širší souvislosti o rozšíření mobilních zařízení v Česku a vývoji jejich užívání dodala čerstvá čísla společnosti Mediaresearch. Na konferenci se o ně podělila Hana Friedlaenderová, „research and insights manager“ agentury. Svou prezentaci laskavě poskytla také Lupě. Vybíráme z ní nejpodstatnější stránky.

O mobilních platbách je jasno: virtualizované karty a NFC

David Brendl, Visa Europe
Autor: Charlie

David Brendl, Visa Europe

Všichni přednášející na konferenci se v podstatě shodovali v tom, že o směru vývoje mobilních plateb je konečně rozhodnuto. Podle Davida Brendla, manažera pro inovace ve Visa Europe, o tom technologicky rozhodl loni Apple uvedením iPhonu 6 s podporou NFC (tedy bezkontaktní komunikace nablízko). Banky díky tomu přestaly zvažovat, která technologie bude pro mobilní platby ta pravá, a začaly se prostě zajímat o to, kdy budou moci nabídnout mobilní platby klientům.

Bezkontaktnímu platebnímu terminálu je přitom v zásadě jedno, co k němu přiložíte, pokud to přes NFC komunikuje jako platební karta. Může to být jak skutečná plastová karta, tak mobil s NFC, který nějakým způsobem obsahuje prvek platební karty — ať už na SIM od operátora, zabezpečeně uložený v zařízení („tokenizovaný“) nebo jen softwarově emulovaný, přičemž zabezpečení poskytuje cloudové řešení (řešením spíše jen přechodným jsou NFC nálepky).

Úvodní vystoupení si tradičně připravil Petr Koubský
Autor: Charlie

Úvodní vystoupení si tradičně připravil Petr Koubský

Podobné možnosti mají přitom brzy nabízet i různá nositelná zařízení jako hodinky a náramky. Jestliže přitom některé zařízení ztratíte, deaktivuje se jeho „token“ a nemusí být proto nutné zablokovat samu kartu.

V obchodech lidé nebudou tlačeni do toho, čím platit — zda raději mobilem, chytrými hodinkami nebo tradiční plastovou kartou, přece se však předpokládá přesun k mobilům nebo jiným chytrým zařízením, protože v nich jde placení interaktivně provázat s aplikacemi a také platit i přes internet.

Technologické řešení přitom uživatele v zásadě nezajímá, běžný uživatel chce prostě jen rychle a pohodlně zaplatit — přiložit nebo kliknout, říká David Brendl.

Rok 2015 má být konečně průlomový

Ve Visa Europe dříve odhadovali na rok 2020, že polovina transakcí přes Visu se uskuteční z mobilu, nedávno však odhad zvedli na 60 %.

Apple Pay sice v Evropě dosud není a služba Google Wallet se zatím vydala jen do Británie, ale především banky mohou implementovat vlastní řešení digitálních peněženek – a některé už tak činí. Při využití HCE (softwarové „host card emulation“, tedy emulace přítomnosti platební karty) nepotřebují spolupráci s operátorem ani nálepky. HCE je podporováno na Androidu od verze 4.4 („KitKat“), ovšem jen na zařízeních s NFC.

David Brendl na konferenci Trendy v mobilním placení
Autor: Charlie

David Brendl na konferenci Trendy v mobilním placení

Jako první velká banka se s komerční implementací HCE ohlásila už loni španělská BBVA. Slovenská VÚB Banka oznámila v září pilot ve spolupráci se svou „matkou“ Intesa Sanpaolo.

Letos by se mělo přidat více bank. V únorové tiskové zprávě David Brendl tvrdí, že „i v České republice plánuje službu spustit několik významných tuzemských bank ještě v tomto roce.“

Luděk Slouka a Richard Walitza, MasterCard Europe
Autor: Charlie

Luděk Slouka a Richard Walitza, MasterCard Europe

MasterCard nabízí v Česku už dva roky digitální peněženku MasterCard Mobile, do které lze „uložit“ platební karty, a to nejen MC, ale i Visa. Richard WalitzaLuděk Slouka ve společném vystoupení na konferenci prohlásili, že aplikace má nyní 50 000 uživatelů v Česku (10 000 na Slovensku, asi tři tisíce v Německu a dva tisíce v Rakousku).

Od loňska aplikace sice umožňuje placení u internetových obchodníků podporujících digitální platby MasterPass, ale NFC, respektive HCE (které lze také chápat jako softwarový přístup k NFC) dosud neumí. Podle Walitzy a Slouky se podpora pro NFC teprve chystá, jakož i podpora biometrického ověřování nebo tokenizace platebních karet do telefonu.

Přímé převody peněz mezi lidmi

Ještě v letošním roce se mají i v Evropě rozšířit také přímé převody z karty na kartu, při kterých nebudete potřebovat znát číslo cizí karty.

Visa by ráda ještě letos uvedla do Česka službu Visa Direct. K převodu peněz postačí znalost mobilního čísla příjemce. Posílání peněz jednoduše kontaktům na nejrůznějších sociálních sítích vyvíjí americká firma Fastacash.

BRAND

Rozšiřování NFC terminálů

Daniel Adamka, generální ředitel Arriva Transport Česká republika, na konferenci Trendy v mobilním placení
Autor: Charlie

Daniel Adamka, generální ředitel Arriva Transport Česká republika, na konferenci Trendy v mobilním placení

I to, že už je technologicky jasněji, snad podporuje pronikání NFC terminálů také do míst, kde byste je možná nečekali. Arriva jimi před měsícem a půl vybavila deset dálkových autobusů mezi Prahou a Jeseníkem. Nyní dostává stížnosti hlavně na to, že nejsou i v jiných autobusech. Do léta se chystá vybavit další padesátku svých autobusů.

Zatímco běžně musíte po určitém počtu i podlimitních bezkontaktních plateb zadat PIN, v dopravě mají platební terminály výjimku, aby se nezdržovalo.

Trochu na výběr mají nyní i drobní živnostníci. Přenosný, cenově dostupný platební terminál (vlastně jen čtečku, která se musí přes Bluetooth propojit s mobilní aplikací) donedávna nabízelo pouze O2 (pod názvem „Chytrá platba“). Před několika měsíci mu začala konkurovat Česká spořitelna v zásadě stejným produktem.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).