Hlavní navigace

Třetí ročník soutěže Společně otevíráme data hledá projekty

3. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Státní úřady, kraje i města se postupně učí zpřístupnit informace ve strojově čitelných formátech umožňujících další využití.

Smyslem soutěže Společně otevíráme data je podpořit vznik nových služeb pro veřejnost a zviditelnit společenský a ekonomický potenciál otevřených dat. To je základní teze pořadatelů. 

Loni se v soutěži objevily aplikace, které pomáhají občanům. Vyhrála virtuální vývěska edesky.cz, která agreguje dokumenty vyvěšené na elektronických úředních deskách měst a obcí. Uspěl i startup Daty, který prošel posledním kolem akcelerátoru Wayra nebo aplikace WC kompas určená především handicapovaným uživatelům. 

ICTZ23

Zpřístupňování dat veřejné správy podporují i tuzemské firmy a instituce. “Aplikace, které uspěly v soutěži v předešlých letech, ukázaly, že zveřejnění dat může přispět ke zlepšení situace. Otevřená data nám mohou pomoci vidět některé souvislosti ze zcela jiného úhlu pohledu,” tvrdí Ondřej Filip z CZ.NIC.

Soutěž podporují také společnosti Red Hat, ABRA Software, Huawei, Microsoft a Dobrý web, které poskytnou nejen věcné ceny, ale všem soutěžícím nabízí i technickou a odbornou podporu. Autoři mohou hlásit své aplikace do 31. října 2015, vítězové získají finanční i věcné ceny. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.