Hlavní navigace

Třetina Čechů je připojena k Internetu, i když sleduje televizi

6. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jednou týdně je online až 70 % tuzemské internetové populace. Polovina lidí startuje nový den připojením k Internetu. Muži využívají mobilní Internet častěji než ženy.

Vyplývá to z průzkumu společnosti IIBR pro Google, který proběhl v březnu nejen v Česku, ale i na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rumunsku (zhruba tisícovka respondentů v každé zemi). Češi se nejčastěji připojují k Internetu z domova (98 %), v práci (48 %), ale také například v okamžiku, kdy sledují televizi (33 %) nebo jsou na dovolené (32 %).


Autor: Google

Polovina Čechů a Slováků se připojuje k Internetu již v průběhu dopoledních hodin. Během ranních rutinních příprav před odchodem z domu nebo na cestě do zaměstnání a do školy. Téměř třetina slovenských mužů uvedla, že připojení k Internetu je vůbec první věcí, kterou udělají po probuzení. V Polsku takové chování přiznal jeden z pěti respondentů bez ohledu na pohlaví.

Z průzkumu také vyplynulo, že muži se častěji než ženy připojují k Internetu prostřednictvím mobilního telefonu či tabletu. Venku na ulici se připojuje 11 % žen a 22 % mužů. Na dovolené je online jedna čtvrtina žen a téměř 40 % mužů.

Připojení na pustém ostrově

„Hlavní rozdíly mezi muži a ženami jsou nejpatrnější v tom, k čemu internet nakonec využívají. Výzkum jednoznačně dokládá, že muži se zaměřují na informace – nejvíce vyhledávají na mapách, čtou online zprávy a magazíny a stahují aplikace. Ženy naopak dávají přednost komunikaci, což znamená, že častěji holdují různým sociálním platformám a specializovaným webům, psaní s nejbližšími a sdílení obrázků,“ komentují výsledky průzkumu zástupci Googlu.

Respondenti odpovídali také na otázku, co by si s sebou vzali na opuštěný ostrov. Polovina Čechů by upřednostnila nůž, přítele a zápalky. Zařízení s připojením na Internet skončilo až na čtvrtém místě. To Poláci uvedli na prvním místě přítele, ale hned na druhém telefon či počítač s připojením k Internetu. Pro Rumuny by byl nejdůležitější právě mobil nebo počítač.

Polovina Čechů považuje mobilní aplikace za důležitou součást smartphonů. Nejoblíbenější jsou u nich hry, sociální sítě, předpověď počasí a aplikace týkající se cestování a dopravy.


Autor: Google

Zdroj: Google

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.