Hlavní navigace

Třikrát a dost nefunguje, míru pirátství nesnižuje, říká studie

Autor: Isifa
Daniel Dočekal

Australská studie ukazuje, že postup „třikrát a dost“ v boji proti pirátství nepřináší hmatatelné výsledky. Překvapení?

Studie Monash University v Austrálii došel k závěru, že oblíbený antipirátský nástroj v podobě „třikrát a dost“ nefunguje. Jde o systém, kdy uživatelé přistižení při nabízení či stahování chráněného obsahu dostanou nejprve varování a pokud dál pokračují, hrozí jim různé sankce, včetně odstřižení od Internetu.

Studie se věnovala fungování těchto opatření ve Francii, Jižní Korei, na Taiwanu a na Novém Zélandu. Přihlížela také k praxi ve Velké Británii, kde byl „protipirátský“ zákon přijat v roce 2010, dosud ale nebyl implementován. Podle jejích zjištění nefungují ani jiné postupy založené na postupném „tlační na pilu“.

Neexistuje žádný důkaz prokazující příčinnou souvislost mezi stupňující se reakcí a snížením porušování práv. Pokud ‚efektivnost‘ znamená snížení míry porušování, pak to není efektivní,“ uvádí autoři studie.

Zajímavé je, že podle studie sice někde – například na Novém Zélandu – došlo ke snížení P2P přenosů, zvýšil se ale objem HTTPS komunikace. To může znamenat, že „piráti“ prostě pochopili, že je vhodné použít jiné metody přenosů, které neumožní represivním orgánům odhalit, „co“ vlastně stahují. Právě na Novém Zélandu se legislativní omezení zaměřila pouze na P2P sítě, takže je podobná reakce vcelku logická.

Marcom

Výsledky studie navíc ani nepotvrzují, že by podobná represivní opatření vedla k tomu, že se uživatelé více zaměří na legální zdroje obsahu. V loňském roce přitom ještě agentura starající se o francouzské HADOPI tvrdila, že došlo ke snížení pirátství. V květnu letošního roku už ale HADOPI ale Francie došla k závěru, že HADOPI bude lepší zrušit.

Zdroj: Three-strikes laws do not reduce online piracy: study

Našli jste v článku chybu?
16. 9. 2013 13:09
Lol Phirae (neregistrovaný)

Známý místní pošuk a "byznysmen", jehož těžký zahraniční byznys je tajný, protože by to debilní Češi nepochopili, a který trpí nutkavou touhou sdělovat podobná "moudra" pod každou diskusí. Pokud někdo podobnou hovadinu ještě utrousí pod článkem zabývajícím se tím, že tvrdší represe evidentně NEfunguje, tak si soudný člověk pouze poklepe na čelo a přestane se dotyčným zabývat.

Jinak existuje spousta pojednání na téma, že represe nikdy nebude fungovat, pokud samotná právní norma je vnímána majori…

16. 9. 2013 15:04
Lol Phirae (neregistrovaný)

Nesmyslná represe opravdu nefunguje, Viz článek. Ani ty vaše "příklady" nefungují. V době, kdy za bagatelní majetkovou kriminalitu popravovali, tak se kradlo přímo v davu shromážděném za účelem sledování lidové "zábavy" na popravišti.