Hlavní navigace

Pařízek: TV Pohoda požádá o kompenzační licenci na podzim

5. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
5. 6. 2008

Dětská digitální televize Pohoda vyčkává s žádostí o kompenzační licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání na podzim letošního roku. V tu dobu by už mělo být jasné, které s velkých televizí přistoupí na Technický plán přechodu (TPP) a jak bude vypadat rozvoj jednotlivých digitálních multiplexů. Serveru DigiZone.cz to řekl majitel a ředitel TV Pohoda Radim Pařízek.

Čekáme, jak se vyvine situace. Startovat chceme co nejpozději, abychom měli co nejlepší pokrytí, odpověděl Pařízek na dotaz, zda už ví, kdy přibližně by mohla TV Pohoda zahájit vysílání. Mezi nabídkami operátorů multiplexů jsou podle Pařízka i možnosti kombinovaného vysílání přes pozemní vysílače a satelit. U nich je pokrytí pozemní cestou trošku menší, než se původně předpokládalo, přiblížil Pařízek.

O kompenzační licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání si mohou od letošního ledna na základě tzv. diginovely vysílacího zákona žádat původní vítězové licenčního řízení na prvních šest programových pozic v přechodných digitálních multiplexech B a C. Vedle televize Pohoda jde o plnoformátové TV Barrandov a Febio TV, zpravodajskou Z 1, hudební kanál Óčko a regionální síť RTA.

MM socky3

Na kompenzační licenci mají tyto televize nárok ze zákona, požádat si o ni mohou kdykoli od letošního 1. ledna do termínu ukončení zemského analogového televizního vysílání v České republice. Tímto datem, které TPP určil na 11. listopad 2011, také skončí platnost kompenzačních licencí. Možnost požádat o vydání kompenzační licence zatím využily dvě z šesti připravovaných digitálních televizí: TV Barrandov a Z 1. Vysílat zatím začala pouze druhá jmenovaná.

Ostatní televize vyčkávají podobně jako TV Pohoda na vývoj situace okolo TPP a na plány rozvoje jednotlivých multiplexů. Opatrnost je na místě. Pokud totiž některá z televizí požádá o vydání kompenzační licence, podle zákona musí zahájit vysílání do 360 dnů od obdržení písemného vyrozumění o jejím udělení. Například TV Barrandov tak musí zahájit vysílání nejpozději do února 2009, jinak o licenci přijde.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.