Hlavní navigace

Tvůrci filmu The Hurt Locker zahájili tažení proti sdílejícím uživatelům

14. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po vlekoucích se soudních tahanicích kolem projektů typu The Pirate Bay nebo tažením za exemplárními tresty pro víceméně náhodně polapené jednotlivce nyní zkouší filmový průmysl další postup, kterak se vypořádat s nelegálním sdílením jeho produktů na Internetu. Tvůrci oscarového filmu The Hurt Locker (Smrt čeká všude) monitorovali jeho sdílení přes BitTorrent a vytvořili seznam údajně tisíců IP adres, které se na jeho sdílení měly podílet. Nyní se chtějí u amerického soudu domoci spojení IP…

Po vlekoucích se soudních tahanicích kolem projektů typu The Pirate Bay nebo tažením za exemplárními tresty pro víceméně náhodně polapené jednotlivce nyní zkouší filmový průmysl další postup, kterak se vypořádat s nelegálním sdílením jeho produktů na Internetu. Tvůrci oscarového filmu The Hurt Locker (Smrt čeká všude) monitorovali jeho sdílení přes BitTorrent a vytvořili seznam údajně tisíců IP adres, které se na jeho sdílení měly podílet. Nyní se chtějí u amerického soudu domoci spojení IP adres s konkrétními zákazníky internetových poskytovatelů. Další postup už je nalajnovaný. Jakmile se objeví konkrétní jména, tvůrci filmu The Hurt Locker hodlají obesílat jednotlivé uživatele, kteří by se teoreticky měli za danými IP adresami v inkriminovaných časech nacházet. Mají v plánu jim nabízet mimosoudní vyrovnání ve výši 2 500 dolarů, za které by se jejich prohřešek dal vyřešit.

Tvůrci filmu The Hurt Locker si slibují, že by takto mohli získat nemalé finanční prostředky bez potřeby vůbec rozjíždět dlouhé soudní pře s jednotlivými lidmi. Navíc by tato kampaň mohla mít i určitý psychologický dopad. Mnozí uživatelé, kteří dnes nelegálně sdílí filmy nebo hudbu, se totiž cítí v reálu nepostižitelnými. Dle očekávání má však takový postup i své kritiky, protože podobná plošná kampaň může mít spoustu nespravedlivě obviněných lidí a někteří právníci dokonce hovoří o zneužití amerického právního systému. Prý by někteří nespravedlivě obvinění mohli být natolik zaskočeni a zatlačeni do kouta, že raději zaplatí toto odškodné, než aby absolvovali soudní proces a riskovali, že nakonec zaplatí mnohonásobně více. Zvláště, pokud se nechají přesvědčit o závažnosti důkazů proti sobě a nenajmou si právníka. (TorrentFreak)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).