Hlavní navigace

Twitter a parodické či falešné účty? Možné jsou, pokud dodrží pravidla

1. 2. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Čerstvý příběh pozastaveného @OVBfinance je nejenom příběhem nezvládnuté krizové komunikace, ale také dobrým příkladem, jak je to s parodiemi na Twitteru.

To, že se OVB Allfinanz „podařilo“ nechat pozastavit @OVBfinance, není až tak překvapující. A to i přesto, že celý průběh této minikauzy je klasickou ukázkou neprofesionality, zpackané krizové komunikace i zanedbávání vlastní sociální komunikace (mrtvý oficiální @OVB_Allfinanz je dostatečnou ukázkou). 

Vyplatí se přečíst i Na Twitteru si utahují z OVB. ‚Ani se nepodepíšou, zbabělci,‘ míní firma (Lidovky.cz), poučné pro každého, kdo chce vědět, jak v těchto případech raději za firmu nekomunikovat.

Satirické/parodické falešné účty jsou povoleny

Pravidla užívání (TOS) Twitteru jsou poměrně benevolentní, co se týče „falešných“ účtů. Konkrétní vymezení mantinelů najdete ve The Twitter Rules a jsou poměrně jasná a férová.

Impersonation: You may not impersonate others through the Twitter service in a manner that does or is intended to mislead, confuse, or deceive others.

Vydávání se za někoho je možné

Na Twitteru se můžete za někoho „vydávat“ pouze, pokud to není zavádějící, matoucí či se tak nesnažíte podvést ostatní uživatele. Poté, co se podíváte na zcela konkrétní Impersonation Policy, získáte ještě přesnější představu:

Impersonation is a violation of the Twitter Rules. Twitter accounts portraying another person in a confusing or deceptive manner may be permanently suspended under the Twitter Impersonation Policy. 

An account will not be removed if

  • the user shares your name but has no other commonalities, or
  • the profile clearly states it is not affiliated with or connected to any similarly-named individuals.

Accounts with similar usernames or that are similar in appearance (e.g. the same background or avatar image) are not automatically in violation of the impersonation policy. In order to be impersonation, the account must also portray another person in a misleading or deceptive manner.

Twitter users are allowed to create parody, commentary, or fan accounts. Please refer to 
Twitter's Parody Policy for more information about these types of accounts.

Tedy: můžete vytvářet účty, které jsou parodické, komentářovéfanouškovské (platí pro to i další pravidla, ale o tom dále). Ale také můžete mít „falešný“ účet, který nemá za a) nic víc společného s originálem, než název. A za b) jasně uvádí, že není nijak spojený s „originálem“.

Zjevně příliš trefné tweety falešného @OVBfinance

Zjevně příliš trefné tweety falešného @OVBfinance

S ohledem na @OVBfinance je to samozřejmě komplikované, ale aby tento účet přežil se svým původním obsahem, tak by, velmi pravděpodobně, stačilo, aby nepoužíval logo a zcela jasně napsal, že jde o parodický účet. Samozřejmě, to, zda by opravdu přežil nahlášení, je těžké odhadnout – záleží to totiž na tom, jak na něj bude pohlížet ten, kdo bude nahlášení posuzovat. A uvážíme-li, že zpravidla neumí ani slovo česky a vůbec nerozumí, o co se jedná…

Twitter není Facebook

Na Twitteru existují ještě separátní pravidla pro parodické, komentujícífanouškovské účty. Obsahují poměrně podstatné body, které se týkají existence účtů jako je (byl) @OVBfinance:

  • Avatar, tedy profilový obrázek, by neměl být přesnou obchodní značkou nebo logem
  • Jméno účtu by také nemělo být přesným jménem parodovaného subjektu, ideální je použit „not“, „fake“ či „fan“ jako součást jména
  • Bio neboli popisek by měl také obsahovat, že jde o parodii, fanouškovský účet, roleplaying či „not affiliated with“ (což @OVBfinance tak trochu obsahoval)

Z tohoto pohledu provozovatelé @OVBfinance udělali několik chyb – tou první zásadní bylo použití loga OVB Allfinanz. Tou druhou, už mírně spornou, bylo nejasné označení, že jde o parodický účet. V Bio se nacházelo „Chcete být milionářem? Tento účet nevyjadřuje názory OVB Allfinanz a.s.“ Což může, ale také nemusí být dostatečné. Třetí problém by mohl spočívat ve fotce v záhlaví, ale tady byly použity pouze ruce, takže bez rizika. A čistě teoreticky by název @OVBfinance mohl být mírně problematický rovněž.

TIP: Přehled falešných účtů na českém Twitteru hledejte například v @FAKE-CZ seznamu (list). Jak ale rychle zjistíte, jde v převážné míře o politiky. Jenom Milošů Zemanů v něm najdete přes deset.

Pro ilustraci čistě falešného parodického účtu, který Twitter nezruší, se vyplatí podívat na @jonyiveparody:

@jonyiveparody

Nejenom, že slovo „parody“ je v názvu účtu, ale také ho najdete ve jméně účtu („not Jony Fukcing Ive“ a samozřejmě i v Bio : „I'm Jonathan Ive, the best fucking designer since Dieter Rams. I fucking invented #Minimaluminiumalism. I hate Samsung. (PARODY, not affiliated with Apple)“. A aby toho nebylo málo, tak slovo „PARODY“ je dokonce i v profilové fotografii.

Platí právo na ochranu osobnosti i další zákony

Pamatujme, že Twitter je americká společnost a řídí se americkým právem. Což ale neznamená, že některé obecně platné právní normy se nebudou týkat i těchto případů. Pokud budete „parodovanou“ firmu či jednotlivce poškozovat, tak porušujete zákon – satira a parodie mají hranice. Pokud budete zneužívat podobiznu osoby, tak porušujete právo na ochranu osobnosti a Twitter podobné věci velmi rychle řeší smazáním falešného účtu.

Stejně tak pokud budete používat obchodní známky, loga, registrované známky či další jinak chráněné prvky týkající se firmy či osoby (viz Trademark policy). Totéž platí s případným užíváním dalších fotografií, kde platí jak autorské právo, tak osobnostní právo – byť v americkém pojetí je trochu jiné, než to evropské.

Pokud se tedy nechcete pohybovat na velmi tenkém ledě, je potřeba se vyvarovat používání čehokoliv, co by mohlo být důvodem k uplatnění práva na ochranu osobnosti, autorského práva, známkového/značkového práva. A samozřejmě zde mohou hrát roli i další věci – pomluva, nekalá soutěž, atd.

Jak se nahlašují falešné účty?

Falešné účty můžete nahlásit buďto pro porušování známkového práva (firemní případy) či vydávaní se za vás. Trvá zpravidla několik dní, než se Twitter ozve s případnou žádostí o doložení žádosti – může požadovat například osobní doklady (občanku, pas) nebo firemní dokumenty – pokud jste netrpěliví a zkusíte nahlašovat znovu, nepomůže vám to.

ebf - tip do článku - debata

Je dobré vědět, že pokud Twitter ihned zjistí, že účet splňuje pravidla (viz příklad s @jonyiveparody), tak žádost zamítne. Pokud účet pravidla nedodržuje, dostane zpravidla možnost problém napravit.

Pro porušování značkového práva slouží k nahlášení formulář na adrese support.twitter.com/for­ms/trademark. Vydávání se za někoho jiného se nahlašuje prostřednictvím https://support.twitter.com/for­ms/impersonation. Možností nahlašování je samozřejmě podstatně více, v How to report violations najdete ty ostatní. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).