Hlavní navigace

Twitter má problém se spamboty. Jak najít a zarazit robotické účty?

14. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Twitter.com
Záplava spambotů na Twitteru umí být otravná, byť naštěstí jenom mírně. Sledováním a zmínkami vám zaplevelují Twitter a moc toho s nimi nenaděláte.

Robotické účty na Twitteru umí leccos, ale hlavně obtěžovat. Byť toho moc dělat nemohou, sledování a zmínky mohou být dostatečně otravné, včetně rozmáhajícího se nešvaru náhodného retweetování či používání cizích tweetů. 

Dělat s nimi toho také moc nejde – jediné řešení je nahlásit je jako spam a zablokovat je. Jak už to tak bývá, nahlašování bohužel obvykle moc platné není. Twitter záplavy nahlášení příliš nestíhá zpracovávat a otravné účty zůstávají aktivní dlouhé měsíce.

Bot or Not od výzkumníků na University of Indiana je jednou z možných pomůcek, která vám odhalí, kdo z vašich sledujících je potenciální robot. Pokud se ji rozhodnete zkusit, počítejte ale s tím, že vlastníci aktivnějších účtů se výsledku spíše nedočkají.

S ohledem na omezení Twitteru se totiž aplikaci nepodaří dokončit analýzu. Pokud už se výsledku dočkáte, najdete v něm i řadu dalších zajímavých informací – byť v prostředí českých účtů asi moc fungovat nebude, protože češtinu pro vyhodnocení sentimentu a obsahu samozřejmě neovládá.

Bot or Not je součástí projektu Truthy, který sám o sobě stojí za prozkoumání – nabízí totiž i některé další zajímavé či užitečné služby. Zajímavé jsou například pohledy na populárny memy na Twitteru za posledních devět měsíců či analýza sentimentů u politických událostí.

Které další služby vám umožní najít falešné účty

Bot or Not je spíše vědecký experiment, na internetu ale najdete také řadu dalších služeb umožňujících odhalit falešné účty. Než se podíváte na krátký aktualizovaný přehled, můžete se vydat i do staršího článku Trápí vás falešné účty na Twitteru? Poradíme, jak se jich zbavit

  • Fake Follower Check je pravděpodobně aktuálně mimo provoz, ale v každém případě je dobré vědět, že po použití služby je dobré opět jí odebrat práva. Ne příliš pochopitelně totiž vyžaduji i právo zápisu tweetů na váš účet.
  • Twitter Audit funguje dobře, ale jako u každé podobné služby musíte výsledky brát s rezervou. Falešné účty určuje podle kritérií, které ne vždy musí na sto procent znamenat, že účet je opravdu falešný. Twitter Audit navíc analyzuje pouze vzorek.
  • Fake Folllower App funguje, ale i zde upozorním, že po použití je více než vhodné odebrat aplikaci práva. Na analýzu vašeho účtu skutečně není potřeba právo zápisu. Výsledkem by navíc měl být nejen přehled fake účtů, ale také možnost je zablokovat.

Stále platí, že jednou z mála volně dostupných služeb (pomůcek) pro odstranění robotických sledujících může být followersbegone.com, ale je nutné vědět, že jejím prostřednictvím spouštíte skript nad otevřeným klientem Twitteru. Podle komentářů uživatelů je navíc nejisté, zda je skript použitelný i na nový Twitter.

MMF23 tip3

Další možnou alternativou může být www.manageflitter.com, což je poněkud komplexnější pomůcka pro analýzu vašeho účtu na Twitteru. Zjistíte kdo vás nesleduje zpět, kdo nemá profilové obrázky i kdo je neaktivní. V placené verzi je možné získat i seznam „fake“ sledujících.

Tweepi Cleanup je další možností, kde ale detekci falešných účtů podle všeho najdete jen v placené variantě služby. V samotném Tweepi ale najdete ještě nějaké další užitečné možnosti.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).