Hlavní navigace

Twitter odřízl vládu od služby, která analyzovala cvrkot v newsfeedu

9. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Trochu složitější přístup ke svým datům zařídila sociální síť. Džin, kterého vypustil z lahve Edward Snowden, v Americe pořád žije.

Kolem půl miliardy tweetů proteče každý den Twitterem. Sledovat je a vytvořit z nich smysluplnou analýzu už může být pro tajné služby složité. Dělat to ale musí. Sledování cvrkotu vysvětlují prevencí teroristických útoků a snahou o pochopení nálad uživatelů.

Twitter se ale v rámci odporu Silicon Valley proti vládním požadavkům ohledně uživatelských dat pustil do zatím nejtvrdší akce. 

Podle deníku The Wall Street Journal totiž zablokoval přístup k datům služby Dataminr. Její analýzy využívají kromě byznysu i tajné služby. „V době po aféře Snowden nechtějí být americké technologické firmy spojovány s tajnými službami nebo vládou, to je celkem logické,“ tvrdí WSJ expert na právo a ochranu dat Peter Swire.

Twitter se přitom trochu střílí do vlastní nohy, protože v Dataminru drží pětiprocentní podíl. Ani to ale podle amerického deníku nepomohlo k otevření API. Jen s ministerstvem vnitřní bezpečnosti má třeba firma čtvrtmilionový kontrakt.

Cloud23

Twitter tvrdí, že data jsou na webu a vláda si je může najít a zanalyzovat sama prostřednictvím veřejného účtu. Sociální síť se stává čím dál tím důležitějším zdrojem informací i při vyšetřování. Podle informací serveru Mashable loni stoupl počet vládních žádostí o informace o 65 procent. 

Twitter není sám, kdo s vládou bojuje. Podobně válčil s FBI třeba Apple, který nechtěl poskytnout nástroj na dešifrování zamčených iPhonů. Vládu Spojených států zase nedávno zažaloval Microsoft právě kvůli tomu, že úřady chtějí po firmě data o jejích zákaznících a uživatelích. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).