Hlavní navigace

Twitter říká, že přitvrdil v boji proti teroristům a maže účty

10. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Boj proti terorismu na Twitteru nabírá na obrátkách. 125 000 smazaných účtů spojených s extremismem toho má býti důkazem.

Facebook je plný nenávisti, extremismu, výhrůžek a dalších věcí, které jsou nepřijatelné. Sociální sítě navíc slouží Islámskému státu i řadě dalších organizací k šíření ideologie, rekrutování nových příznivců, předkládání lživých a vymyšlených věcí, které slouží v masivní dezinformační válce. Facebook prý proti tomu všemu bude více bojovat, tedy alespoň v Německu, kde mu šlapou na paty a něco mu hrozí. V praxi víme, že jsou to hlavně jenom PR sliby, které znamenají jen občasné smazaní nějaké té stránky či účtu.

Twitter minulý týden hrdě oznámil, že smazal 125 tisíc účtů spojených s extremismem. Trochu to kazí to, že tohle číslo je za období od poloviny roku 2015. Ale také to, že je to prostě jenom číslo. Neověřitelné a nic neříkající. Stejně jako u Facebooku sloužící hlavně jako PR.

Twitter se v prohlášení o smazání zároveň dušuje, že navýšil počet lidí v týmu, který posuzuje nahlášené příspěvky. A také to, že díky tomu bude vše posuzovat rychleji, prověřovat účty podobné nahlášeným a nasadí proprietární anti-spamový nástroj. Z oznámení je ale také zřejmé, že čelí stále sílícímu tlaku, aby se skutečně věnoval tomu, k čemu jsou jeho služby využívány.

Není to jednoduché 

Účinné posuzování obsahu komplikuje celosvětový rozměr sociálních sítí. Je to viditelné například na tom, jak Facebook či Twitter obvykle vůbec netuší, o čem jsou česky psané příspěvky, a vůbec nechápou souvislosti a reálie. Ale také na tom, že většina „opatření proti extrémismu“ se projevuje stále horší použitelností služeb. Dnes už účet na Twitteru skoro nezaložíte bez zadání telefonního čísla (účet v Gmailu ostatně také ne).

MM socky3

Twitter je zároveň jednou z velmi mála sociálních sítí, které nevyžadují a nevynucují používání skutečných jmen. Není tak nakonec divu, že se o něm říká, že v ISIS patří mezi nejoblíbenější sítě.

Každopádně, 125 tisíc zablokovaných extremistických účtů je zcela nepatrné číslo v porovnání s 320 miliony měsíčních aktivních uživatelů. Je dost jisté, že na zablokování někde čekají další stovky tisíc účtů, velmi silně podporované miliony dalších, které jejich tweety šíří.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.