Hlavní navigace

Týden plný doménových událostí

11. 10. 2005
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Minulý týden přinesl některé novinky týkající se domén - české domény (možná) zlevní: tedy došlo ke zlevnění na straně CZ.NIC. Jak se to promítne do koncových cen, není dosud jasné. A evropské domény, tolik očekávané .EU, konečně mají poněkud jasnější obrysy: většina registrátorů už stanovila ceny za registraci různých typů domén.

Minulý týden se na webu CZ.NIC objevilo oznámení „CZ.NIC opět zlevňuje domény“. Informovalo hlavně o tom, že byl zrušen jednorázový poplatek za registraci doménového jména (300 korun), kteří registrátoři (nikoliv vlastníci domén) platili. Sníženy byly i nějaké další poplatky a CZ.NIC své oznámení zakončil kouzelně: „…a věříme, že tyto změny registrátoři promítnou do koncových cen“.

Bohužel, velký důvod k jásotu se zatím nekoná. Především, změna musí vstoupit v platnost, což je očekávatelné až od 1. ledna 2006. A jak bylo výše naznačeno, registrátoři musí změny promítnout do koncových cen. Na druhou stranu, registrace domén již dlouho patří mezi komoditu, ve které panují dumpingové ceny a někteří registrátoři používají křížové financování takřka nekalým způsobem. Lze tedy očekávat, že 300korunové zlevnění se promítne jako 300korunové zlevnění pro koncového zákazníka.

Evropská doména

Druhou významnou události týkající se domén je zahájení registrace .EU domén. Skutečné registrace, narozdíl od doposud probíhající předregistrace (doprovázené menšími aférkami). Dnem 7. prosince započne tzv. Sunrise period (zahajovací období), ve které budou žádost o .EU domény podat pouze ti, kdož budou moci doložit nárok na určité doménové jméno. Nejprve veřejné instituce (seznam sestavuje každá z členských zemí) a držitelé ochranných známek. V druhé fázi budou moci podávat žádosti i držitelé jiných práv k jménům a názvům. Nejzajímavější na kolotoči okolo .EU domén jsou v tuto chvíli nejspíše ceny, takže je najdete hned v následující tabulce.

Přehled akreditovaných registrátorů pro .EU najdete zde – ČR je v něm reprezentována následujícími společnostmi.

     

Sunrise period

    Cena pro zákazníky Partnerská cena Veřejná instituce Ochr. známka Jiné právo
Český Telecom, a.s. web

na dotaz nereagovalo tiskové ani obchodní oddělení

Miramo spol. s r.o. web

cena ještě nebyla stanovena, orientačně 360 korun

Zoner software, s.r.o. web 449 korun 350 korun nemají určeno nemají určeno nemají určeno
Explorer, a.s. web 390 korun 350 korun 1100 korun 1450 korun 2650 korun

General Registry, s.r.o.

web 349 korun neuvedeno 1149 korun 1149 korun 2699 korun
Internet CZ, a.s. web 300 korun neuvedeno 1050 korun 1340 korun 2530 korun
One.CZ s.r.o. web          
Ignum s.r.o. web 350 korun 325 korun 1150 korun 2490 korun 2750 korun
Thinline interactive s.r.o. web

ceny nemají, plánují doplnit zhruba do měsíce

Active 24, s.r.o. web 349 korun neuvedeno 1149 korun 1499 korun 2649 korun

Upozornění : Přehled vychází z aktuálního stavu webových stránek jednotlivých registrátorů a dotazu na ceny (k 9. říjnu 2005). Uvedené ceny se mohou ve finální podobě lišit – některé společnosti si k uvedené ceně budou připočítávat další položky, zejména za poskytování doménových služeb. U cen v rámci Sunrise period je navíc potřeba přičíst vlastní cenu za doménu. V rámci Sunrise period se poplatky liší podle toho, na základě jakých podkladů bude doména registrována, existuje tedy cena pro státní orgány, cena pro registraci na základě ochranné známky a cena na základě doložení jiným právním dokumentem. Pokud v přehledu některé ceny chybí, nereagovala oslovená společnost na zaslaný e-mail ani nemá uvedené ceny na webových stránkách.

Z ceníku mimochodem stojí za povšimnutí ceny Internet CZ, a.s. – tato společnost, jak potvrdil i e-mail, pokračuje v „podnikání s nulovým ziskem“ a bude .EU domény prodávat za nákupní cenu. Dále bez komentáře…

Humorná (byť ne příliš) vsuvka. Postup mého dotazování se na ceny .EU domén poukazuje na stále převládající nešvary na obchodních odděleních některých společností. Co si má zákazník například myslet o obchodníkovi, který pouze odpoví odkazem na „právě zveřejněný ceník“, aniž by se obtěžoval ten ceník do odpovědi přidat (Active24, Forpsi, Ignum). Za nejméně vstřícné k zákazníkovi ovšem považuji Thinline, které zákazníka nutí odeslat dotaz formulářem na webových stránkách  a poté jej stejně musí znovu poslat e-mailem, protože formulář na webu ztrácí předávaná data (viz odpověď níže). A ještě více podivná je skutečnost, že několik jich odpovědělo na From místo na Reply-To.

„Přišel e-mail pouze s Vašimi údaji bez vyplněného textu, to byla, jak jsem teď zjistil, chyba ve formuláři. Už jsme ji opravili. Ohledně cen ještě nemáme úplně jasno, plánujeme je doplnit v nejbližší době. Kdy přesně, v tuto chvíli nevím, předpokládám, že do měsíce. S pozdravem Matěj Kloubek (Thinline interactive s.r.o.)“

Shrnuto a podtrženo

Při přemýšlení nad tím, jak to celé shrnout, jsem se neubránil uvažování nad tím, proč vlastně tolik společnosti podstoupilo proces získání statutu registrátora a co si od toho vlastně slibují. Můj čistě osobní pohled na .EU doménu je ten, že je to zcela zbytečná záležitost a pro český internetový trh nepředstavuje nic tak podstatného, aby se vyplatilo okolo toho cokoliv podnikat. Pravděpodobnost, že by si někdo z Evropské unie vybral českého registrátora, je mizivá, a české firmy (či jednotlivci) nebudou mít o .EU doménu takový zájem, aby šlo o masovou záležitost. A co navíc, už teď je jasné, že minimálně jeden subjekt se rozhodl, že ostatní poškodí dumpingovými cenami. Ale to je čistě můj osobní pohled a je možné, že mi něco zcela podstatného uniklo.

A mimochodem, je zajímavé vědět, že Českou republiku prozatím zastupuje v .EU záležitostech (coby tzv. GVP, Government Validation Point) ministerstvo informatiky (MI) – konkrétně JUDR. Milena Macková. Slovo „prozatím“ vysvětluje následující vyjádření MI ČR :

„Jde o projekty, jejichž uskutečnění se ve spolupráci s Evropskou komisí připravuje, a MI funguje jako kontakt za ČR. Proto i paní ředitelka Macková je uvedena jako GVP. Nepředpokládáme však, že funkce GVP, se kterou bude spojena objemná administrativa, na MI zůstane, a naopak připravujeme její předání. Co se domény .EU týče, její zřízení samozřejmě podporujeme, zajistili jsme právní ochranu nejdůležitějších jmen a připravujeme – v souladu s Evropskou komisí a ostatními členskými státy EU – registraci úřadů.“

Ale to už je opravdu jenom střípek na závěr a námět k zamyšlení…

KL24


Doplnění: až po redakční uzávěrce došla následující odpověď od firmy One.cz:

Dobrý večer, o cenách budeme zákazníky aktuálně informovat po spuštění oficiálních předregistrací na stránkách www.registrator.cz. Děkujeme za projevený zájem. S přáním pěkného dne Martin Eigl, One.cz s.r.o.

Chystáte si registrovat evropskou doménu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).