Hlavní navigace

Týdenní revize: expanze DVB-T do dalších regionů, výměna stráže v Z1

4. 7. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Tento týden byl bohatý na události kolem DVB-T. České Radiokomunikace spustily vysílání multiplexu 1 na Vysočině z vysílače Jihlava – Javořice, v jižních Čechách z Vimperku – Mařský vrch, multiplex 2 z Klínovce a k tomu všemu byl spuštěn ještě opakovač v Aši. Závažnou událostí byla i výměna generálního ředitele zpravodajsko-publicistické televize Z1. Martina Mrnku nahradil Zdeněk Šámal, dosavadní šéf projektu tn.cz.

Veřejnoprávní multiplex zamířil na Vysočinu

Digitální terestrická televize se tento týden dostala i na Vysočinu. V Územní oblasti Jihlava byl v úterý oficiálně spuštěn první digitální multiplex z vysílače Javořice na kanálu 33. Podle původního plánu měla od 1. července začít vysílat i Telefónica O2 svou čtvrtou síť v této oblasti, nedávno ale oznámila, že start svého multiplexu na Jihlavsku odsune na duben 2010. Digitální síť 1 tak bude zatím jediná, kterou si můžou diváci naladit z vysílače Javořice. Digitální vysílání ale spustil i vysílač Vimperk – Mařský vrch a zlepšila se dostupnost i v Aši, Kraslicích, Mar. Lázních a Rotavě, kde byly zprovozněny digitální opakovače programů ČT. Multiplex 2 zase rozšířil dostupnosti na vysílač Jáchymov – Klínovec.

Juraj Koiš: Digitální televize míří na Vysočinu, zatím ale jen s programy ČT
Juraj Koiš: České Radiokomunikace dnes spustily multiplex 2 z Klínovce
Lukáš Polák: Digitální vysílání spustil také vysílač Vimperk – Mařský vrch
Lukáš Polák: ČT spouští digitální opakovač v Aši, další chystá na červenec
Lukáš Polák: Také Plzeň mohou posílit digitální dokrývače

Mux 1 - pokrytí k 3.7.2009

Aktuální pokrytí multiplexu 1, stav k 3.7.2009.

Z1 má nového ředitele, je jim Zdeněk Šámal

V úterý se potvrdila i domněnka, kterou se v posledních týdnech zabývala téměř všechna média. Ředitelem zpravodajského kanálu se stal Zdeněk Šámal, který nahradil Martina Mrnku. Na základě organizačních změn přechází Martin Mrnka z pozice generálního ředitele televize Z1 do dozorčí rady vlastníka licence akciové společnosti První zpravodajská. Zároveň na nejbližší valné hromadě opustí svoji pozici člena představenstva, uvedla mluvčí stanice Ivana Dubášová. Cílem Zdeňka Šámala bude dosáhnout co nejvyšší efektivnosti vložených prostředků při zachování kvality vysílání.

Lukáš Polák: Potvrzeno: Novým šéfem televize Z1 bude Zdeněk Šámal
Lukáš Polák: Zpravodajská Z1 bude šetřit ještě víc než doposud
Lukáš Polák: Ve zrušení Klímova pořadu na Z1 není nic osobního, tvrdí Zdeněk Šámal

TK Nova - tn.cz 3

Zdeněk Šámal přestoupil z Novy do Z1.

Eurosport 2 se v létě počeští

V poslední době se mezi tuzemskými sportovními fanoušky hovořilo čím dál tím více o chystané lokalizaci druhého programu Eurosportu do češtiny. Server DigiZone.cz obdržel přímo z francouzské centrály tohoto kanálu podrobnosti. Český jazyk přitom není jediným překvapením, který Eurosport 2 přichystal. Diváci se mohou těšit na lokalizaci, která je stanovena na 1. srpna, a především přenosy z německé fotbalové Bundesligy, kterých rozhodně nebude málo. Kromě ní se samozřejmě mohou těšit fandové také na lední a pozemní hokej, basketbal, házenou, volejbal, rugby, plážový fotbal a řadu dalších sportů. Jde o jasnou ukázku toho, že Eurosport je nejrychleji rostoucím televizním kanálem v Evropě a v České republice chce nadále posilovat svoji pozici, uvedla pro server Digizone.cz mluvčí stanice Agnes Szegeny.

Lukáš Polák: Eurosport 2 startuje v češtině 1. srpna s kompletním pokrytím Bundesligy

Allianz arena Mnichov

Stručně

V tomto týdnu jsme přinesli rozhovory se dvěma kandidáty na generálního ředitele České televize. Jiří Janeček se vyjádřil ve prospěch zachování reklamy ve veřejnoprávní televizi, ale i v přesměrování výnosů na obecně prospěšné účely, a ne přímo do rozpočtu televize. Další kandidát Radomír Pekárek má za cíl vyčistit první dva kanály ČT od zpráv a publicistiky.

Jan Potůček: Jiří Janeček: Reklama na ČT ano, ale výnosy by neměly jít televizi
Juraj Gerbery: Radomír Pekárek: ČT 1 a ČT 2 vyčistím od zpráv a publicistiky

Vláda v pondělí schválila novelu zákona o Českém rozhlase, která má umožnit návrat Radia Wave do analogového vysílání s pokrytím až 40 % obyvatel v ČR. Nyní předloha poputuje do Poslanecké sněmovny a pokud projde, rozhodovat bude ještě Senát. I v případě kladného výsledku bude mít poslední slovo prezident Václav Klaus. Rádio Wave by se po případném schválení novely mohlo vrátit do analogového vysílání prostřednictvím několika FM frekvencí.

Juraj Koiš: Vláda schválila novelu zákona o ČRo, která umožňuje návrat Rádia Wave

Česká televize se alespoň prozatím vzdala myšlenky, že by vybírala koncesionářský poplatek i za počítače s připojením k internetu. Rozšíření pojmu „televizní přijímač“ na PC s internetovým připojením měla obsahovat novela zákona o koncesionářských poplatcích, která však podle generálního ředitele ČT Jiřího Janečka „zůstala u ledu“, a tak není na pořadu dne.

Jan Potůček: ČT nechce provokovat, televizní poplatek za PC s internetem ne­bude

Jiří Janeček - 5

Generální ředitel České televize Jiří Janeček.

Česká televize o rozšíření svého multiplexu veřejné služby do dalších oblastí informovala i v úterý ve vysílání publicistické relace Regiony ČT24. Šlo pochopitelně o vysílače Jihlava – Javořice a Vimperk – Mařský vrch. Veřejnoprávní televize připomněla, že 78 % obyvatel České republiky může sledovat digitální vysílání multiplexu 1. Znamená to, že vedle Jedničky a Dvojky si mohou naladit i zpravodajský a sportovní program, uvedl technický ředitel ČT Rudolf Pop.

Lukáš Polák: Problém rušení analogového a digitálního vysílání na Vysočině se řeší
Lukáš Polák: ČT chystá přeladění dokrývačů na Jihlavsku

92 % Pražanů a Středočechů už přijímá v tuto chvíli digitální signál. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mediaresearch. Pouze 8 % obyvatel bylo odkázáno na analogový terestrický signál. Výzkum si nechala provést Asociace televizních organizací (ATO). Květnová data ukázala, že již pět měsíců před ukončením analogového signálu z vysílače Cukrák měly domácnosti z velké většiny zajištěn digitální příjem.

Lukáš Polák: Analog přijímá v Praze a středních Čechách už jen osm procent obyvatel

Pravidelná anketa serveru Digizone.cz se věnovala hlasitosti reklamy v televizi. Zajímalo nás, proč jsou spoty mnohdy hlasitější než ostatní program.

Lukáš Polák: Proč je reklama v televizi hlasitější než ostatní program?

Telefónica O2 umožní svým zákazníkům sledovat v IPTV službě O2TV kanál HBO během letních prázdnin zdarma. Tato možnost bude ale jen v některých vybraných dnech, a to konkrétně každé úterý a středu. Nabídka bude platná od 30. června do 26. srpna. Ve stejném období si pak také mohou zákazníci na celý den vypůjčit vybrané tituly ve Videotéce za výhodnou cenu 39 Kč za jeden.

Lukáš Polák: Během prázdnin bude HBO v O2TV zdarma pro všechny

Maďarská terestrická platforma MinDig TV nabízí od 1. července stanice ve vysokém rozlišení (HDTV), a to M1 a M2. Diváci už tak mohou sledovat nekódovaně třetí HDTV program. V multiplexu C je už totiž jako free-to-air program šířena stanice Duna HD. Tato možnost se týká DVB-T vysílání ze tří lokalit, a to Budapešť (55. kanál), Kabhegy (64. kanál) a Szentes (60. kanál). Oba programy jsou součástí multiplexu A.

Lukáš Polák: Maďaři mohou sledovat další HD kanály, naladí je i Moravané

Kontroverzní internetový portál The Pirate Bay, který je jedním z největších zdrojů pro výměnu informací ohledně stahování filmů, programů či hudby na světě, koupí nový investor. Za 60 milionů švédských korun, v přepočtu přibližně 144 milionů Kč, se novým majitelem portálu stane švédská softwarová společnost Global Gaming Factory X AB. Tento krok je poměrně překvapivý, jelikož The Pirate Bay je postavený na svobodě sdílení obsahu a příchod investora může tuto filozofii narušit.

Juraj Koiš: Odvážný krok – pirátský server Pirate Bay koupí investor

Fotosoutěž Ještěď - Rudolf Slanička

Vítěz kategorie Nejlepší samostatný snímek vysílače Ještěd ve fotografické soutěži serveru DigiZone.cz. Foto: Rudolf Slanička, Liberec.

Fotografická soutěž serveru DigiZone.cz, kdy měli její účastníci za úkol zachytit výměnu antén na vysílačích Ještěd a Javořice, už je u konce. Nyní si můžete obrázky prohlédnout v této galerii. V kategorii Nejlepší samostatný snímek vysílače Ještěd zvítězil Rudolf Slanička z Liberce, nejoriginálnější fotografii vysílače Ještěd zachytil Radek Plechač ze stejného města.

Redakce: Soutěž o nejlepší fotky Javořice a Ještědu už má své vítěze

MM socky3

Redakce serveru DigiZone.cz pro vás opět připravila několik stálých textů, které se věnují historii určitého projektu až po jeho současnost. Tentokrát naší pozornosti neunikly kanály, které přivítali mnozí televizní diváci. Jde totiž o HDTV verze stanic TV Nova a Nova Sport. Třetí televizí, kterou nemůžeme nechat bez povšimnutí, je nedávno spuštěný regionální kanál R1 patřící pod Primu.

Lukáš Polák: Nové stálé texty DigiZone.cz – Nova HD, Nova Sport HD a televize R1

Jaká je podle vás nejzásadnější událost uplynulého týdne?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.