Hlavní navigace

Týdenní revize: nastane revoluce v internetových prohlížečích?

6. 9. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 29
Poslední týden se na Lupě nesl ve znamení telekomunikací, bezpečnosti internetového provozu a nastupujícího webového prohlížeče od Googlu. Chrome stihl za první den zabrat 1 % trhu, ale také se okamžitě objevily pochybnosti kolem jeho uživatelské licence. Ta byla v rozporu s dobrými mravy natolik, že ji Google nakonec obratem předělal. Nebo, že by měl náhradní verzi licence v záloze již od počátku?

Web již dávno není vizuálním zpříjemněním akademické práce, je to tržní prostředí jako kterékoli jiné, a proto se také tržně chová. Je v nepořádku, když se většina současných stránek zobrazuje nekorektně ve tři roky starém prohlížeči?
Vojtěch Bednář: Skript nereaguje

Minutové ceny volání v roamingu klesly v ČR o více jak 20 %. Podle průzkumu evropských regulátorů ale tuzemští zákazníci stále platí nezanedbatelně více minut, než kolik skutečně provolají. Zakopaný pes leží v minutové tarifikaci namísto účtování po vteřinách. Brusel by to ale mohl zatrhnout.
Jiří Peterka: Stalo se: operátoři si v roamingu notně přilepšují
Karel Wolf: Redingová navrhuje snížit ceny pro roamingové SMS v EU

Není to tak dávno, co se objevil poměrně zásadní útok na systém DNS, a než jsme se stačili vzpamatovat, už je tu nový útok, jehož dopad je možná ještě závažnější. Byl prezentován na konferenci DEFCON pány Antonym Kapelou a Alexem Pilosovem. Jejich prezentace ukázala, že je možné poměrně snadno odposlouchávat příchozí data libovolné vzdálené sítě, a ještě k tomu téměř skrytě.
Ondřej Filip, Ondřej Surý: Protokol BGP pod útokem

Také jsou podle vás Vánoce již v srpnu? Je to trochu zvláštní, ale vánoční reklamní inzeráty objevené v různých PPC systémech by tomu přeci jenom trochu nasvědčovaly.
Jan Vavřička: Vánoce v srpnu aneb Šťastné a veselé PPC kampaně!

Finální díl prázdninového seriálu o bezpečnosti webhostingů se zabývá nejdůležitějšími direktivami ovlivňujícími integritu sdílených dat. Mimo to se podíváme na problém v podobě rozdílných strategií vývojových týmů serveru Apache a jazyka PHP a povíme si něco o automatizovaných nástrojích usnadňujících praktiky případných útočníků.
Martin Klubal: Nebezpečné webhostingy III

Poklidnou hladinu stojatých vod na poli internetových prohlížečů nejprve rozčeřilo vydání druhé bety IE8 a vydání zajímavé nadstavbové aplikace Ubiquity od Mozilly, obojí však téměř vzápětí zastínilo velkolepé antré prohlížeče Google Chrome. Co vůbec Google vydáním vlastního desktopového prohlížeče sleduje?
Michal Černý: Google Chrome – nadšení i obavy
David Antoš: Chrome, další prohlížeč!
Martin Hassman: Ubiquity – největší revoluce prohlížečů od dob Greasemonkey

Jsou vaše hesla dost bezpečná? Rádi byste tvořili čtenářský deník, aniž byste přečetli jedinou stránku knihy? Využijete elektronický slovník cizích slov? Jací žurnalisté jsou obyčejní lidé? Víte, jak organizovat čas online? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět Jan Handl ve svém textu o zajímavých webových službách současnosti.
Jan Handl: Weby a služby, které se vám možná hodí

Vyhledávání je věda, to ostatně není žádná novinka, alespoň ne pro studenty informačních věd a knihovnictví. Po nástrojích analyzujících samotný proces vyhledávání nás provede Michal Černý.
Michal Černý: Ten hledá to a ten zas tohle 

Jak úspěšný je provoz ADSL bez pevné linky, jak se daří E-telu a Czech OnLine pod jednou střechou a proč u nás nehrozí masová použitelnost Wimaxu pro domácí internetové připojení hovoří Mikuláš Labský a Pavel Špaček ze společnosti Telecom Austria Czech Republic
Karel Wolf: Mikuláš Labský: Firmy by neměly chtít Internet za stejné peníze jako domácnosti

BRAND

Český Vodafone koupil ISP Broadnet Czech, který vlastní licenci na FWA v pásmu 26 a 28 GHz a orientuje se na firemní zákazníky, kterým poskytuje hlasové, datové a internetové služby. Co si od tohoto kroku mobilní operátor slibuje?
Jiří Peterka: Vodafone koupil Broadnet

Mobilní Internet v Čechách zažívá krušné časy, připojení přes GPRS/EDGE je kvůli archaickým rychlostem na seriózní práci skoro nepoužitelné, Zárodek HSDPA je v poslední době alespoň v Praze permanentně přetížený a síť se zatím příliš nerozšiřuje. Zájem o alternativní metody mobilního připojení, které dříve suplovaly nedostupné ADSL, kvůli poměru ceny a kvality služby utěšeně klesá. Je nějaká reálná naděje na změnu v nejbližší době?
Karel Wolf: Další smutná bilance mobilního broadbandu v ČR?

Který prohlížeč bude mít za 10 let nejvíce uživatelů?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).