Hlavní navigace

Týdenní revize o české MTV a Nova sport

20. 9. 2008
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Začátek týdne byl poznamenán potížemi s příjmem televizního signálu multiplexu A v Praze, které způsobily České Radiokomunikace tím, že vysílání přesunuly ze žižkovského vysílače na strahovský. Ve čtvrtek společnost CME oznámila, že v první polovině příštího roku zahájí vysílání české verze hudební MTV. Týdenní revize se věnuje také blížícímu se startu televizního programu Nova sport nebo vypnutí analogového vysílání ČT 2.

Pražané měli problémy s příjmem signálu multiplexu A

České Radiokomunikace (ČRa) v sobotu přesunuly vysílání signálu pražského multiplexu A ze žižkovského vysílače na strahovský a spolu s přesunem také změnily polarizaci z horizontální na vertikální. Řadě diváků tím ČRa připravily potíže s příjmem digitálního signálu. V úterý v ranních hodinách reagovaly ČRa na problémy diváků spuštěním zemského digitálního vysílání z náhradních antén na Žižkově v horizontální polarizaci. ČRa uvedly, že strahovský vysílač nemohl zajistit pokrytí DVB-T signálem multiplexu A v takovém rozsahu jako vysílač Žižkov, ale z technického hlediska se jednalo o jediné řešení zachování souběžného analogového a digitálního vysílání.

Kvůli přesunu digitální terestrické sítě A zahájil Český telekomunikační úřad (ČT) s ČRa správní řízení. ČRa o přesunu signálu a změně polarizace podle předsedy ČTÚ Pavla Dvořáka včas neinformovaly.
Lukáš Polák: Pražané mají problém s příjmem DVB-T ze Strahova
Lukáš Polák: ČTÚ zahajuje kvůli Strahovu s Radiokomunikacemi správní řízení
Lukáš Polák: Žižkovský vysílač šíři opět multiplex A, ale jen s výkonem 1.5 kW

TV Nova chce více kompenzačních licencí

Televize Nova by podle generálního ředitele Petra Dvořáka chtěla získat více kompenzačních licencí, než pouze jednu, kterou získá na základě svého souhlasu s Technickým plánem přechodu na zemské digitální televizní vysílání. Podle Dvořáka by česká komerční jednička chtěla k jedné kompenzační licenci pro celoplošné DVB-T vysílání získat ještě další dvě až tři licence. Současná legislativa umožňuje Nově vysílat v rámci zemské digitální sítě dva programy. Dvořák proto považuje za potřebné, aby byl zákon o rozhlasovém a televizním vysílání změněn, a to ještě v průběhu přechodu na digitální vysílání.

Tzv. bonusovou licenci, kterou Nova získala za přistoupení k Technickému plánu přechodu, využije pro šíření filmového programu Nova Cinema. Ten mohou diváci v současnosti přijímat v rámci satelitních platforem CS Link, Digi TV a UPC Direct, v kabelových a IPTV sítích.
Jan Potůček: Ředitel Novy: Chceme změnu zákona, chceme více kompenzačních licencí
Lukáš Polák: Nova využije bonusovou licenci pro Novu Cinemu

Nova se také připravuje na start programu Nova sport. Za dva týdny se divákům představí nová podoba sportovního programu Galaxie sport, který se promění v Nova sport. Ředitel Galaxie sport a budoucí ředitel Nova sport Marek Kindernay divákům slibuje nejen nový název, ale především kvalitnější grafiku, dramaturgii pořadů nebo větší počet přímých přenosů. Nova sport by se podle Kindernaye chtěla přiblížit panevropskému Eurosportu. Proměna ale nečeká jen televizní program jako takový, ale také jeho internetové stránky. Ty budou samozřejmě odrážet změny v grafice a navíc budou od 4. října propojeny se sportovní sekcí zpravodajského portálu tn.cz. Nové internetové stránky sportovním fanouškům nabídnou blogy komentátorů, online přenosy ze zápasů nebo aktuální výsledkové zpravodajství.

Téměř polovina předplatitelů Galaxie sport je ze Slovenska, a tak chce vedení sportovního programu v budoucnu nakupovat práva i pro Slovensko a tím zde posílit svou pozici. Ostatně Nova sport s posilováním pozice u slovenských diváků začne již tím, že jedna z moderátorek hlavní sportovní relace bude Slovenka Kristína Dobešová.

Sportovní „novácký“ program je podle Kindernaye připraven zahájit televizní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu již nyní, ale problémem je distribuce signálu. Televize zatím hledá jiné formy distribuce signálu, než je satelit nebo pronájem další kapacity pro šíření programu v HD kvalitě. Nova podle Kindernaye uvažuje o IPTV. Telefónica O2 Czech Republic na příští rok připravuje spuštění balíčku HD programů a Nova sport bude mít zájem se do něj dostat. Diváci by se tedy vysokého rozlišení měli dočkat příští rok.
Lukáš Polák: Marek Kindernay: Pokud bychom chtěli zahájit HD vysílání, tak můžeme třeba zítra
Lukáš Polák: Stránky Novy sport se propojí se serverem tn.cz

Česká televize začala na internetové stránce www.ct24.cz zveřejňovat výsledky sledovanosti vlastních zpravodajských pořadů za diváckou skupinu 15+. Každý den zde mohou uživatelé nalézt výsledky sledovanosti šesti zpravodajských pořadů České televize za uplynulý den a jednou týdně pak i výsledky sledovanosti obou částí diskusního pořadu Otázky Václava Moravce. Česká televize tímto krokem odpověděla konkurenční TV Nova, která na zpravodajském portálu tn.cz začala v září uveřejňovat data sledovanosti pěti nejúspěšnějších nezpravodajských pořadů za uplynulý den.
Jan Potůček: ČT zareagovala na tn.cz, zveřejňuje vlastní data sledovanosti

Česká MTV zahájí vysílání příští rok

Bermudská společnost CME ve čtvrtek oznámila, že v České republice zahájí vysílání česko-slovenské verze hudební stanice MTV. Lokalizovaná verze MTV, která se stane členem skupiny zábavních a tematicky zaměřených stanic TV Nova, bude šířena v kabelových a IPTV sítí a také prostřednictvím satelitu v České republice a na Slovensku. Z tiskové zprávy CME vyplývá, že by se česká verze MTV měla objevit také v rámci zemského digitálního vysílání. Podle Lidových novin využije Nova kompenzační licenci pro kanál Nova Cinema, MTV Czech by se ale do jednoho z multiplexů mohla dostat jako převzaté vysílání.

Hudební stanice bude vysílat 24 hodin denně a zaměří se zejména na mladé diváky, kterým nabídne nejen českou, ale i zahraniční hudební tvorbu. Česká MTV bude vysílat české adaptace formátů MTV a také mezinárodně známé pořady s českými titulky. Diváci se startu vysílání dočkají v první polovině příštího roku.

Dohoda majitele TV Nova, společnosti CME, s divizí Emerging Markets společnosti MTV Networks International může ohrozit českou hudební televizní stanici Óčko. Té v příštím roce přibude konkurence nejen v podobě MTV Czech, ale vysílání chce zahájit také satelitní a kabelový program Revolution TV. Majitelem hudební stanice, která divákům nabídne výhradně českou a slovenskou tvorbu, je společnost Help Film, kontrolovaná firmou SPI International.

Óčko má nárok na získání kompenzační licence pro celoplošné zemské digitální vysílání, ale zatím si o ni nepožádalo. Podle generálního ředitele TV Óčko Jiřího Balvína tak učiní, až ji bude potřebovat. Jedním z důvodů, proč Óčko s podáním žádosti váhalo, byla nejistota, zda Nova a Prima přistoupí na harmonogram digitalizace, dále pak rozvojové plány operátorů multiplexů a ceny operátorů za šíření televizního signálu v DVB-T síti. Celoplošné DVB-T vysílání by bylo pro Óčko příliš drahé. Roční suma za celostátní šíření DVB-T signálu se odhaduje na 50 milionů korun, v loňském roce hudební televize dosáhla zisku 12 milionů korun.
Lukáš Polák: Potvrzeno! CME spustí českou verzi MTV
Jan Potůček: Česká MTV od Novy = velký problém pro Óčko

TV Barrandov představila nové logo

Připravovaná digitální TV Barrandov, které do plánovaného startu vysílání zbývají čtyři měsíce, představila tento týden novou podobu svého loga. Tvoří ho hvězda, jejíž první cíp je otevřený. Hvězda má jednak navazovat na estetiku světa filmových a televizních hvězd a vytvářet tak vazbu na dlouholetou tradici Barrandovských filmových ateliérů, a zároveň má vybízet k hravosti, interakci s divákem a naznačovat, že názory diváků jsou pro TV Barrandov prvořadé.

TV Barrandov chce být podle programového ředitele Přemysla Svory oddychovou televizí a nabídne proto zejména takové pořady, u kterých se diváci pobaví. Téměř na každý den bude pro diváky připraven český film, ovšem půjde o méně známé tituly. Také zahraniční filmy bude TV Barrandov nakupovat zejména v Evropě. Zpravodajství bude pro novou plnoformátovou televizní stanici podle Svory okrajovou záležitostí. TV Barrandov by do konce září chtěla mít jasno, ve které digitální síti se po lednovém zahájení vysílání objeví. Pravděpodobně by to měl být multiplex 2.
Lukáš Polák: Digitální televize Barrandov představila nové logo
Lukáš Polák: TV Barrandov se pravděpodobně objeví v multiplexu 2
Lukáš Polák: TV Barrandov pořádala první tiskovou konferenci a odhalila plány

Stručně

Provozovatel digitální kabelové televize, společnost UPC ve středu oznámil, že do nabídky UPC Digital zařadí Eurosport HD. Předplatitelé digitální kabelové televize tak budou mít na výběr celkem z pěti televizních stanic ve vysokém rozlišení obrazu. Eurosport HD je zařazen v nabídce Standard a Supreme. Cena programových balíčků se přidáním Eurosportu HD nemění. UPC kromě sportovního programu nabízí v HD kvalitě stanice National Geographic HD, Voom HD, HBO HD a Filmbox HD.
Lukáš Polák: Zákazníci UPC Digital se dočkali, společnost zařazuje Eurosport HD

Zájem českých diváků o LCD a plazmové televizory stoupá. V letošním roce jich Češi nakoupí přibližně 600 tisíc, což je třikrát více než klasických televizních přijímačů. Vyšší poptávka po LCD a plazmových televizorech souvisí zejména s výrazným poklesem cen. V souvislosti s vypínáním analogového televizního vysílání na Plzeňsku a v Praze zaznamenávají prodejci spotřební elektroniky zvýšený zájem zákazníků o přijímače zemského digitálního vysílání.
Lukáš Polák: Prodej LCD a plazmových TV letos předčí klasické televizory
Lukáš Polák: Zájem o set-top-boxy stoupá

Mobile Internet Forum 2022

Server DigiZone.cz se vrátil k tématu dálkového příjmu zemského digitálního televizního vysílání a přinesl test příjmových vlastností dalších šesti set-top-boxů, které do testu navrhli čtenáři. Přístroje Comag SL-45T, Humax F3-Fox T, Mustek T-350, Mascom MC-520T, Technisat DigiPal 2 TX a Philips DTR-220 se tentokráte musely vypořádat i s více než 300 kilometrů vzdáleným signálem. Hlavním parametrem, podle kterého byly digitální přijímače posuzovány, byly pochopitelně příjmové vlastnosti. V testech nejlépe obstál Humax F3-FOX T následovaný set-top-boxem Technisat DigiPal 2 TX a Mustek T-350. Tento týden přinesl server DigiZone.cz také odpovědi na dotazy čtenářů, které se tentokráte zaměřily nejvíce na příjem zemského digitálního televizního vysílání. Chybět ale nebudou ani odpovědi na otázky týkající se propojení televizoru a set-top-boxu nebo videorekordéru nebo příjmu satelitního vysílání českých televizních stanic v zahraničí.
Jakub Melín: Test set-top-boxů při dálkovém příjmu digitální televize – 2. díl
Lukáš Polák: Dotazy čtenářů DigiZone.cz: O terestrickém příjmu, českých TV v zahraničí a přivařeném kabelu

S ohledem na blížící se termín vypnutí analogového vysílání druhého programu České televize, ke kterému v září dojde v Praze a Českých Budějovicích a v říjnu pak čeká diváky Plzeňska, Sušicka a Ústí nad Labem, připravil server DigiZone.cz stručný přehled možností příjmu digitálního televizního vysílání pro ty, kteří se zatím spoléhají výhradně na pozemní analogové vysílání. Krátké představení digitálního zemského, kabelového, satelitního a IPTV vysílání přináší i užitečné rady týkající se digitálních přijímačů nebo poskytovatelů služeb.
Lukáš Polák: Vypnou nám ČT 2. Co máme udělat, abychom o ni nepřišli?

Měla by TV Nova kompenzační licenci využít raději pro Nova sport než Nova Cinema?