Hlavní navigace

Týdenní revize o chystaném startu Novy Sport v HD a konferenci Digitalizace

14. 2. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Tento týden byl opět bohatý na události, a to především proto, že se v pražském Hotelu Diplomat konala konference Digitalizace, kde padlo mnoho zajímavých informaci, a to přesto, že osazenstva bylo minimum. Serveru DigiZone.cz se jako prvnímu podařilo především zjistit, kde a hlavně kdy odstartuje vysílání ve vysokém rozlišení kanál Nova Sport, patřící do portfolia bermudské společnosti CME. Na povrch také mj. vyplynulo, že úspěšný podnikatel Radim Pařízek chystá pro Ostravu televizi, která bude předvojem pro digitální kanál TV Pohoda.

Nova Sport odstartuje příští týden v HD

Tři kabeloví operátoři by měli již brzy nabídnout vysílání sportovního kanálu Nova Sport ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Na 21. února je potvrzený start u frýdecko-místeckého operátora Mattes AD, dále se objeví atraktivní program v nabídce společností TKR Jašek a později také RIO Media. Poslední dvě jmenované firmy se s Mattesem domluvily na nákladech na distribuci. Pokud budou mít zájem i další společnosti, budou muset jednat buďto přímo s Novou a zařídit si vlastní distribuční trasu, nebo přistoupit na podmínky první z firem. V první fázi by bylo možné přebírané sportovní přenosy vysílat v HD rozlišení, pokud jsou již takto dodávány," řekl nedávno technický ředitel Novy Ivo Ferkl. V další fázi by se mohla řešit vlastní výroba a úprava původních pořadů. „Ve třetí fázi by se řešilo studio, kde jsou kamery v současné době pro formát 16:9, ale jen v SD. Jsme schopni sice signál konvertovat do HD rozlišení, ale studio je zatím koncipované pouze ve standardním rozlišení, což by znamenalo jeho kompletní rekonstrukci,“ dodal v prosinci Ferkl.

Marek Kindernay - Nova sport

Ředitel Novy Sport Marek Kindernay. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Lukáš Polák: Příští sobotu odstartuje Nova Sport HD

V Hotelu Diplomat se konala konference Digitalizace

V Praze se konala tento týden v úterý a ve středu další konference o digitalizaci se stejnojmenným názvem. Přesto, že se zde moc účastníků nesešlo, opět padly nějaké nové informace z oblasti digitálního vysílání. Mezi tu nejzajímavější patřil bezesporu fakt, že Česká televize zahájí ještě v letošním roce zkušební HDTV vysílání prostřednictvím satelitu. Oznámil to ředitel techniky ČT Rudolf Pop. Diváci, kteří se těšili, že přenosy lyžařského MS v Liberci budou v tomto formátu, musí být zklamáni. „Veškerý výstup budeme dodávat v SD,“ prohlásil na úterní části konference Digitalizace v Hotelu Diplomat Pop. Na stejném místě také Jiří Balvín, generální ředitel Óčka oznámil, že televize začala konečně pracovat na žádosti o vydání kompenzační licence pro RRTV. Zajímavou informací byl také fakt, že Český telekomunikační úřad neudělí digitální kmitočet v jižních Čechách TV Gimi. Na řadu ale přišly i novinky od operátora Telefónica O2 v jeho IPTV produktu O2TV a řešila se také budoucnost rozhlasu, která bude jak jinak než digitální.

Jan Potůček: Česká televize spustí letos v září zkušební kanál HDTV na satelitu
Jan Potůček: Přenosy lyžařského MS z Liberce budou jen ve standardním rozlišení
Jan Potůček: Piktogram vysílají i některé pražské vysílače, které se vypínat nebudou
Jan Potůček: Jiří Balvín: Óčko začalo pracovat na žádosti o kompenzační licenci
Jan Potůček: Jihočeská TV Gimi nemůže počítat s digitálním kmitočtem od ČTÚ
Lukáš Polák: T-Mobile radil, jak se vyrovnat s TV poplatky za mobily
Lukáš Polák: Telefónica chystá pro zákazníky O2TV tzv. jednohubky
Jan Potůček: ČRa chtějí koncem roku vyzkoušet DVB-T2. Nejsou volné kanály, namítá ČTÚ
Lukáš Polák: Balíček (ČRo): U digitálního rozhlasu je nutné zachovat mobilitu
Lukáš Polák: Lagardere: Nabídka a služby nebudou rozhodující pro digitální rozhlas

Radim Pařízek

V Ostravě startuje nová televize, bude předvojem TV Pohoda

Příští měsíc odstartuje na Ostravsku nová lokální televize, která by měla být přípravou na spuštění nového digitálního kanálu TV Pohoda. Pro server Česká média to uvedl šéf projektu a hudebník Radim Pařízek. „Příští měsíc spustíme malou lokální nízkorozpočtovou televizi na Ostravsku. Jednak jako podporu Rádiu Čas, jednak si chceme odzkoušet některé věci pro "velkou“ TV Pohoda," uvedl Pařízek. Signál chystaného regionálního kanálu bude šířen z vysílače v Klimkovicích. Ředitel Rádia Čas uvedl, že digitální televize Pohoda by měla odstartovat podle předběžných plánů v květnu nebo červnu příštího roku. Pařízkův kanál musí ještě požádat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o vydání tzv. kompenzační licence, a od té doby mu pak poběží 360 denní lhůta, do kdy musí zahájit šíření. Jelikož projekt nemá tolik financí jako např. plnoformátová TV Barrandov, chce Pařízek počkat s jeho startem až na ukončení analogového vysílání ve velkých aglomeracích. Regionální televize bude zaměřena na mladé a měla by přenášet např. videa z proslulé Stodolní ulice.

Jan Potůček: Pro TV Pohoda pracuje Mattes AD, dětský kanál počítá i s HDTV
Lukáš Polák: Na Ostravsku odstartuje lokální televize, příprava na TV Pohodu
Lukáš Polák: Testovací TV Pohoda by měla přinést klipy a pořady pro děti

Stručně

Televize Prima v úterý na tiskové konferenci představila své jarní programové schéma. To by mělo být podle české komerční dvojky a generálního ředitele Marka Singera oddechové. „Určitě se musíme posílit o víkendu, proto připravujeme na tuto dobu dvě novinky,“ konstatoval Singer. Prima se však v minulém týdnu propadla také, co se sledovanosti týká, na sedmileté minimum.

Lukáš Polák: Prima TV dnes představila jarní vysílací schéma
Lukáš Polák: Cool je zatím pouze pracovním názvem druhé Primy
Lukáš Polák: FOTOGALERIE: Jarní schéma televize Prima pro rok 2009
Jan Potůček: Prima se propadla v týdenním podílu na divácích na sedmileté minimum
Lukáš Polák: Primě stouply tržby, ale měla nižší zisk

Zhruba měsíc má Telefónica O2 ještě na to, aby Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) zaslala aktualizované termíny spouštění vysílačů svojí zemské digitální sítě 4. Serveru DigiZone.cz to řekl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Termíny, které firma sdělila loni na podzim na workshopu ČTÚ, z valné většiny nedodržela.

Jan Potůček: Telefónica O2 má do 15. března aktualizovat termíny startu multiplexu 4

Společnost Discovery Networks CE začala v tuzemsku a na Slovensku lokalizovat vysílání svých dvou tematických kanálů – Discovery Science a Discovery World. Dabing bude nasazován postupně a k finalizaci by mělo dojít během následujících několika měsíců.

Lukáš Polák: Discovery představí v březnu nové logo a začíná lokalizovat

Veřejnoprávní multiplex se připravuje na větší regionalizaci vysílání České televize. Místo dnešních tří regionálních mutací některých pořadů na programu ČT 1 jich bude od roku 2012 pět. Novinkou u ČT bylo také představení nového webu.

Jan Potůček: Česká televize bude odpojovat pět regionálních mutací místo dnešních tří
Lukáš Polák: Česká televize má nový web, oficiálně ho zatím nepředstavila

Zpravodajskou televizi Z1 zřejmě čekají velké personální změny. Jejímu majiteli, investiční skupině J&T, se nelíbí, do jakého finančního stavu se stanice dostala a žádá změnu jejího managementu. Spolumajitel J&T Patrik Tkáč to naznačil v rozhovoru pro slovenský týdeník Trend.

Martin Mrnka kancelář Z 1

Ředitel zpravodajského kanálu Z1 Martin Mrnka, foto: archiv DigiZone.cz

Jan Potůček: Z1 možná změní vedení. Majiteli se nelíbí, v jakém je stavu

Satelitní platforma Skylink pracuje nyní na tom, aby byl v brzké době ukončen provoz programových předvoleb označených písmeny TT. Serveru DigiZone.cz to sdělil ředitel zákaznického servisu této platformy Michal Kopřiva.

Lukáš Polák: Satelitní Skylink chystá zrušení virtuálních předvoleb TT

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) začal na svých webových stránkách poskytovat návštěvníkům základní rady k tomu, jak přijímat digitální televizi. Podle mluvčí úřadu Dany Makrlíkové ho k tomu vedla především skutečnost, že v ucelené oblasti Plzeň měla řada diváků s přechodem na DVB-T problémy.

Lukáš Polák: ČTÚ na webu radí, jak na příjem digitální televize

Podle informace serveru SME.sk chystá slovenská televize JOJ v pořadí již svůj třetí kanál. Server se přitom odvolává na zdroj z vnitřku televize, který si nepřeje být jmenován. Kanál by se měl jmenovat TV Dobré ráno. Tento název si společnost MAC TV registrovala v lednu na Úřadě průmyslového vlastnictví jako ochrannou známku.

Lukáš Polák: TV JOJ chystá třetí kanál

Slovensko má nového předsedu tamního telekomunikačního úřadu TÚ SROV. Stal se jím Ladislav Mikuš. Hlavní prioritou v jeho šestiletém funkčním období by mělo být zrealizování výběru provozovatele řádného terestrického digitálního vysílání nebo diskuse o využití uvolněných TV kmitočtů.

Lukáš Polák: Slovenský telekomunikační úřad má nového šéfa

V úterý došlo ve výšce přibližně 800 km nad Sibiří k historicky první srážce dvou družic. Byly jimi americký satelit komunikační firmy Iridium a neupřesněná ruská družice, zřejmě již nefunkční. NASA uvedla, že po srážce se na oběžné dráze vytvořily dva mraky trosek.

Lukáš Polák: V úterý se srazily na oběžné dráze dvě družice

KL22 hlasovani

Evropská unie (EU) už má na satelitu druhý kanál. Po Europe by Satelitte (EbS) byl spuštěn kanál s téměř totožným názvem – EbS+. Oba programy je možné naladit na satelitu Sirius 4 na frekvenci 12.245 GHz s vertikální polarizací, SR 27500 a FEC 3/4. Tato družice se nachází na pozici 4.8 st. vých.

Lukáš Polák: EU spustila na satelitu druhý kanál

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.