Hlavní navigace

Týdenní revize o startu multiplexů 1 a 2 na Chomutovsku i TV Barrandov

29. 11. 2008
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Chomutovský vysílač Jedlová hora zítra čeká start multiplexů 1 i 2. Původně mu mělo ještě předcházet vypnutí analogového vysílání ČT 2, k tomu ale na chomutovské Jedlové hoře i sušickém Svatoboru dojde až v prosinci. Česká televize se vypnutí analogové Dvojky rozhodla odložit kvůli zpoždění ve startu multiplexu 3. Připravovaná digitální TV Barrandov tento týden představila programové schéma a Rada Českého rozhlasu oznámila, že kauzu s obviněním Radia Wave z propagace fašismu považuje za uzavřenou.

Na Chomutovsku zítra odstartuje multiplex 1 i 2

Dnes v noci se měli obyvatelé Sušicka a Chomutovska, kteří přijímají analogové vysílání ČT 2 z vysílačů Svatobor a Jedlová hora, s druhým programem České televize v analogové podobě rozloučit. ČT původně plánovala, že v noci z 29. na 30. listopadu bude analogové vysílání ČT 2 na kanále 52 vypnuto kvůli startu multiplexu 3 na plzeňském vysílači Krašov. Digitální síť 3 má na Krašově využívat kanál 52 a analogová ČT 2 ze Svatoboru a Jedlové hory by ho rušila. Zahájení provozu multiplexu 3 se ale zpozdí, a tak se ČT rozhodla vypnutí analogové Dvojky na Sušicku a Chomutovsku ještě odložit.

ČT podle vedoucího projektu digitalizace Pavla Hanuše přepokládá, že ve zmíněných lokalitách bude analogové vysílání ČT 2 pokračovat nejméně do 3. prosince. Přesný termín startu multiplexu 3 z Krašova ale zatím není znám. Podle Českých Radiokomunikací, které pro operátora digitální sítě 3, společnost Czech Digital Group, zajistí provoz vysílače Krašov, by k zahájení vysílání mělo dojít v prosinci, nejlépe ještě před Vánocemi.

Diváci na Chomutovsku se zítra ale změn dočkají. Na Jedlové hoře totiž na kanále 33 odstartuje veřejnoprávní multiplex a na kanále 58 multiplex 2, kterého se zde diváci oproti původním plánům dočkají o měsíc dříve. Ke spuštění digitální sítě s Novou a Primou dojde podle Českých Radiokomunikací v dopoledních hodinách. Jedlová hora bude posledním vysílačem, na kterém bude v letošním roce zahájen provoz multiplexu 2. Česká televize plánuje na prosinec start multiplexu 1 ještě na vysílači Klínovec u Jáchymova.
Jan Potůček: Za týden má skončit analogová ČT 2 v Chomutově a Sušici. Možná to bude déle
Jan Potůček: Česká televize v sobotu nevypne analogovou ČT 2 v Sušici a Chomutově
Jan Potůček: V neděli odstartuje v Chomutově také multiplex 2 s Novou a Primou

TV Barrandov chce diváky přilákat na vlastní pořady

Připravovaná digitální TV Barrandov si chce přízeň diváků získat zejména vlastní tvorbou. Do týmu proto angažovala moderátorku Zuzanu Bubílkovou, fotografa Jana Saudka i zpěváka Ivana Mládka. Zuzana Bubílková divákům TV Barrandov nabídne pořad Politická Bubu Show, který v různých obměnách znají již z České televize a Novy. Bubílková, která uvedla, že se cítí být recyklovaná téměř všemi televizemi kromě Primy, se domnívá, že politická satira je stále aktuální a mezi diváky populární.

TV Barrandov připravuje také talk show fotografa Jana Saudka, sitcom Ivana Mládka Cyranův ostrov nebo soudní reality show Suďte je!. Diváci se mohou těšit na původní seriál TV Barrandov z policejního prostředí Profesionálové, který vychází ze stejnojmenného seriálu slovenské televize Joj. Televize ho bude uvádět každé úterý. Z vlastní dílny digitální televize vzejde také projekt kokoTV, kde se prosadí tváře z cyklu stand up comedy show HBO Na stojáka. Zábavný pořad kokoTV nabídne divákům každou sobotu večer zábavné a komické situace ze života obyčejných lidí i politiků a zaměří se přitom na politické kauzy a skandály.

Páteční večery budou na TV Barrandov patřit českým filmům, pro začátek se diváci mohou těšit na Lásky jedné plavovlásky nebo snímek Svatba jako řemen. Ze zahraniční produkce má digitální televize připraveno na pět set filmových titulů. Sobotní zábavu kromě kokoTV zajistí také Silvestry na Barrandově. TV Barrandov nabídne kromě zábavy také dokumentární snímky. V programu se objeví německý dokumentární cyklus Hitlerovy ženy, britsko-americký seriál Přežít nebo série Prehistorický park. Děti se mohou těšit na animované pořady Mašinka Tomáš, Požárník Sam nebo Teletubbies.

Chybět nebude ani zpravodajství a publicistika. Každý všední den v podvečer bude TV Barrandov vysílat publicistický pořad 90 minut, kde budou moderátoři společně s hosty a reportéry diskutovat o aktuálním dění v České republice i zahraničí. Hlavní zpravodajský pořad bude TV Barrandov přebírat od zpravodajské televizní stanice Z 1 a Regionální televizní agentury (RTA).

Vysílání ve všední dny bude TV Barrandov zahajovat v půl sedmé pořadem 90 minut. Dopoledne bude patřit seriálům, odpoledne pak ve 13 hodin odstartuje dokumentem. Po něm budou následovat seriály různých formátů, od romantických, přes detektivní až po ty z lékařského prostředí. Hlavní zpravodajský pořad přijde na řadu až ve 20 hodin a od 20:15 bude uveden film, talk show nebo sitcom. O víkendech bude vysílání startovat až v osm hodin, a to seriálem pro děti. Čas mezi devátou a desátou hodinou dopoledne bude v sobotu i neděli patřit cestopisným dokumentům, po kterých bude následovat český film. V poledne bude pro diváky připravena kuchařská show. Odpoledne se diváci dočkají filmů, seriálu, soudní show a večer pak filmových komedií a kokoTV.

Digitální televize Barrandov stanovila start vysílání na 11. ledna 2009 v 11:01. Kromě digitálního multiplexu 2 se nová televize objeví také v nabídkách společnosti UPC Česká republika, a to jak v digitální kabelové televizi UPC Digital a v analogové kabelové televizi UPC, tak také na satelitní platformě UPC Direct. V rámci satelitního vysílání bude TV Barrandov nabízet také Skylink i Gital a chybět nebude ani v nabídkách IPTV operátorů. Část vlastních pořadů bude TV Barrandov zdarma nabízet také na internetových stránkách.
Lukáš Polák: TV Barrandov představila recyklovanou Bubílkovou i skečovou kokoTV
Lukáš Polák: Seznamte se s tím, jak bude šířena TV Barrandov
Lukáš Polák: TV Barrandov má nový web

Soutěž na realizátora infokampaně o vypnutí analogu bude vypsána do dvou týdnů

Veřejnou soutěž na realizátora velké informační kampaně k vypínání zemského analogového televizního vysílání v Praze, Plzni a středních Čechách vypíše Národní koordinační skupina pro digitalizaci (NKS) nejpozději do dvou týdnů, uvedl to předseda NKS Zdeněk Duspiva. Zakázka na realizaci informační kampaně dosáhne hodnoty 40 milionů korun a obyvatelé budou o blížícím se vypnutí analogového vysílání informováni prostřednictvím televizních a rozhlasových spotů, billboardů, tiskové reklamy i veřejných diskusí.

Již příští týden by měla být spuštěna oficiální infolinka a také státní informační web. V soutěži NKS na výrobu a provoz státního informačního webu zvítězila společnost Internet Info, která je vydavatelem serveru DigiZone.cz. Internetové stránky www.digitalne.tv budou spuštěny v průběhu prosince a zaměří se především na poskytnutí základních informací o digitalizaci a řešení problémů s příjmem digitálního vysílání. Šéfredaktorem webu, který má být technologicky neutrální a informovat o všech typech příjmu digitální televize, bude Juraj Koiš.
Jan Potůček: Soutěž na realizátora digikampaně bude vypsána do dvou týdnů
Jan Potůček: Vydavatel DigiZone.cz vyhrál soutěž na provoz infowebu k digitalizaci

Zdeněk Duspiva také uvedl, že probíhající finanční krize zcela jistě zasáhne také proces digitalizace televizního vysílání v České republice a česká média. Duspiva se také domnívá, že se od digitalizace nedá očekávat, že přinese absolutní liberalizaci televizního trhu a konkurenci současným televizím. Také není možné očekávat, že digitalizace přinese televizní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu zdarma. Debaty o postupném zavádění HDTV vysílání mohou podle Duspivy vést k představě, že by HDTV měla vysílat celoplošně a zdarma. K tomu ale nedošlo nikde na světě, HDTV je v drtivé většině placenou službou.
Jan Potůček: Zdeněk Duspiva: Finanční krize zcela jistě zasáhne i digitalizaci
Jan Potůček: HDTV pro všechny zadarmo? S tím nepočítejme, říká koordinátor digitalizace

Rada ČRo i programový ředitel Richard Medek považují kauzu Radia Wave za uzavřenou

Členové Rady Českého rozhlasu (ČRo) ve středu oznámili, že kauzu s obviněním Radia Wave z propagace fašismu považují za uzavřenou. Radní to prohlásili na veřejném zasedání, na kterém také podrobně informovali o stížnostech od nespokojených posluchačů. Rada ČRo jich od říjnového zasedání, na kterém obvinění z propagace fašismu padlo, obdržela více než čtyři sta.

Rádio Wave bylo z propagace fašismu obviněno na základě chybného překladu písně Swastika Eyes skotské hudební skupiny Primal Scream, jehož autorem byl hodnotitel Radek Vogl. Rada proto oznámila, že si text písně nechala přeložit také českým velvyslancem ve Velké Británii a také publicistou Jiřím Černým. Radní Jíša konstatoval, že se všechny překlady lišily. Radní Maria Ptáčková se za své výroky na adresu Radia Wave omluvila s tím, že podlehla mylným argumentům hodnotitele Vogla. Omluvil se také radní Antonín Zelenka, který na říjnovém zasedání prohlásil, že Rádio Wave v Poslanecké sněmovně vždy podporovala pouze komunistická poslankyně Ivana Levá. Zároveň ale uvedl, že nadále protestuje proti tomu, aby se píseň Swastika Eyes ve vysílání Rádia Wave nadále objevovala.

Také programový ředitel ČRo Richard Medek považuje kauzu obvinění Radia Wave z propagace fašismu za uzavřenou, uvedl to na jednání s vedením Radia Wave o programovém schématu stanice na příští rok. Podle šéfredaktorky rozhlasové stanice pro mladé posluchače Judity Hrubešové se Medek s programem Radia Wave ztotožňuje a nechce ho přeformátovat. Přeformátování Radia Wave by Medek prosazoval, kdyby stál u jeho vzniku, nyní by ale způsobilo více škody než užitku. Vedení Radia Wave se s programovým ředitelem také domluvilo na pravidelných měsíčních schůzkách, na kterých budou probírat záležitosti programového charakteru.

Medek také souhlasil s tím, že budou zachovány pořady v angličtině, které se staly terčem kritiky ze strany některých členů Rady ČRo. Programový ředitel se s vedením Radia Wave dohodl na pokračování pořadu Friday Ripple, který by měl být podle Hrubešové obohacen o vzdělávací prvky. Posluchači také nepřijdou o Worldwide Gillese Petersona nebo pořad Selector od British Council. Medek také upustil od požadavku, aby se moderátoři používající umělecká jména jednou za hodinu představovali občanským jménem. Uznal tak argumenty šéfredaktorky stanice, která používání uměleckých jmen hájila tím, že veřejnost moderátory žánrových hudebních pořadů jako je například Drop Out zná právě pod jejich uměleckými jmény.

Judita Hrubešová také uvedla, že kvůli informacím o vypnutí analogového vysílání Radia Wave z Cukráku klesala stanici poslechovost. Mediální obraz podle Hrubešové Radiu Wave spíše uškodil a řada lidí si myslela, že rádio již ukončilo vysílání. Poslechovost začala rozhlasové stanici pro mladé posluchače rapidně klesat v době, kdy v tisku vyšel první článek o tom, že bude analogové vysílání Radia Wave z Cukráku ukončeno. Hudební dramaturg Radia Wave Tomáš Turek je přesvědčen, že kdyby mělo rádio zdravou propagační kampaň a neexistovaly by útoky ze strany Rady ČRo, Radio Wave by se poklesu poslechovosti na začátku roku 2007 vyvarovalo a naopak by zaznamenalo její nárůst.
Jan Potůček: Rada Českého rozhlasu: Kauzu Radia Wave považujeme za uzavřenou
Jan Potůček: Judita Hrubešová, Tomáš Turek: Program Radia Wave prý nemáme měnit

Kauza Radia Wave zvedla vlnu odporu proti nařčením Rady ČRo a podpory rádia pro mladé posluchače. Zatím posledním vyjádřením podpory je vznik webu http://ridezo­ne.blogspot.com na podporu Radia Wave, který založila společnost X Zone Media, která pro rádio připravovala pořad Ride Zone o extrémních sportech. Celá kauza a výroky radních ČRo na adresu Radia Wave se také staly terčem posměchu recesistů. Neznámí autoři spustili webové stránky imitující stránky ČRo, na kterých informují u spuštění nacistického rádia ČRo 88. Na stránkách fiktivního rádia je zesměšňován například chybný překlad Radka Vogla. Fiktivní stanice ČRo 88 má totiž posluchačům nabízet například vzdělávací pořad Lost in Translation: Kurz ztrátového vzdělávání, při kterém se posluchači naučí například překladovou negaci tvrzení, vynechávání řádků nebo záměnu třetí osoby za druhou, tedy chyby, kterých se dopustil Vogl.
Jan Potůček: Odstartoval web na podporu Radia Wave, požaduje jeho návrat do FM
Lukáš Polák: Web se snaží navodit dojem, že ČRo spustil nacistické rádio

Stručně

Společnost Mediaresearch, která pro Asociaci televizních organizací (ATO) provozuje tzv. peoplemetrový panel domácností, podle kterého se vypočítává sledovanost televizních pořadů i reklamy, navrhla ATO několik změn v měření sledovanosti. Mediareserach navrhla, aby se měřila sledovanost televize přes IPTV, mimo domácnosti a také sledování nahraných nebo zpožděných pořadů. ATO jeden z návrhů schválila – nově bude tedy měřena sledovanost televize přes IPTV. Z Kontinuálního výzkumu Mediaresearch totiž vyplývá, že IPTV využívá v současné době 2,8 % českých domácností a jejich počet se stále zvyšuje. Peoplemetry budou tedy v České republice zahrnovat měření pozemního, satelitního a kabelového vysílání v analogové i digitální formě a IPTV.
Jan Potůček: Měření sledovanosti projde kvůli digitalizaci změnami. Peoplemetry nestačí
Jan Potůček: České peoplemetry budou speciálně měřit sledovanost televizí přes IPTV

Po vypnutí analogového programu ČT 2 na hlavním jihočeském vysílači Kleť a spuštění veřejnoprávního multiplexu, ke kterému došlo v září letošního roku, přešlo 37 % diváků na Českobudějovicku na příjem zemského digitálního televizního vysílání. 39 % z nich využívá set-top-box připojený k analogovému televizoru, 26 % si pořídilo televizor s integrovaným digitálním tunerem a 35 % diváků se rozhodlo pro satelitní digitální přijímač. 8 % dotázaných využívá služby digitální kabelové televize a pouhá 2 % IPTV. Jak vyplývá z průzkumu České televize, analogový příjem televizního signálu si zachovalo 34 % diváků.
Jan Potůček: Po vypnutí ČT 2 v Budějovicích přešlo 37 procent diváků na Digital

V pondělí zahájí provoz internetová televize Bedna TV, která se chce zaměřit zejména na mladé diváky. Těm nabídne kontinuální vysílání, které se bude v první fázi provozu opakovat. Vysílání bude založeno zejména na vlastní tvorbě pořadů, ve kterých se bude snažit dát prostor mladým kreativním lidem. Projekt se zaměří na vůdčí osobnosti minorit, zatímco celebrity typu Agáta Hanychová hodlá opomíjet. Protože internetová televize nepodléhá regulaci ze strany Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, bude moci Bedna TV uvést například soutěž Cigán Hiphop Talent nebo animovaný seriál Mr. Deviant.
Lukáš Polák: Vypni televizi, zapni Bednu, vyzývá nový internetový projekt

V noci z pondělí na úterý byl v Bavorsku dokončen přechod na zemské digitální televizní vysílání. Na severu největší spolkové země Německa bylo spuštěno sedm vysílačů, díky kterým mohou německé DVB-T vysílání přijímat i čeští diváci. Především signál z vysílače Ochsenkopf ve Smrčinách mohou díky dálkovému příjmu sledovat diváci na Chebsku, Mariánskolázeňsku, Karlovarsku i Žatecku. Vysílač Hirschau/Rotbühl by měl signálem pokrývat také příhraniční část Tachovska a Mariánskolázeňska. V rámci tří digitálních multiplexů je šířeno celkem dvanáct veřejnoprávních stanic, i čeští diváci tak mohou sledovat například Das Erste, Arte, ZDF, 3sat nebo dětskou Kika.
Jakub Melín: Sever Bavorska přechází na DVB-T, signál dorazí i do Česka

MM socky3

Další díl nepravidelného seriálu Na návštěvě u… byl věnován prostorám, ve kterých sídlí komerční TV Prima. Prostřednictvím fotografií tak můžete nahlédnout do střižen, News Roomu, zpravodajského studia i zpravodajské režie a také do dalších studií, například studia pro Premiere League nebo Nedělní Partii. Server DigiZone.cz nahlédl také do tzv. velké režie, odbavovacího pracoviště i jeho archivu.
Lukáš Polák: Na návštěvě u… televize Prima, české komerční dvojky

Server DigiZone.cz tento týden přinesl závěrečný článek třídílného seriálu o kabelovém televizním vysílání. Poslední díl je věnován zařízením, která potřebuje zákazník, aby mohl vyžívat služeb kabelové televize, a také specifikacím, díky kterým určité služby fungují. Závěr seriálu přiblíží přístroje pro provoz internetových, telefonních a televizních služeb, řeč bude například o modemech nebo set-top-boxech pro příjem digitální kabelové televize nebo televizorech s digitálním kabelovým tunerem.
Ondřej Vala: Jak funguje kabelová televize III.: Zařízení a specifikace pro kabelové vysílání

Kdy podle Vás zahájí multiplex 3 provoz na plzeňském Krašově?