Hlavní navigace

Týdenní revize o výměně antén na Ještědu a Javořici

13. 6. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Jihlavský vysílač Javořice a liberecký Ještěd mají tento týden jedno společné, oba už jsou připraveny na digitální vysílání veřejnoprávního a dalších multiplexů. Tentokrát se do výpisu nejdůležitějších událostí dostala i ta zahraniční. V USA se totiž vypínal analog, a tak v revizi dostal odpovídající prostor. Zapomenout nesmíme ale ani na slovenskou televizi JOJ, která zaslala českým kabelovým operátorům dopis, ve kterém je žádá o vyřazení z jejich nabídek.

Javořice a Ještěd mají nové antény

Jihlavský vysílač Javořice je již od středečního večera připraven na digitální vysílání. Výměna dopadla na výbornou, pochválila si akci tisková mluvčí Českých Radiokomunikací Marie Fianová. Vrtulník Kamov Ka-32, který výměnu antény prováděl, dorazil na místo určení přibližně ve čtvrt na tři odpoledne a operace začala cca ve 14:55. Stará anténa byla snesena na třikrát, nová vynesena na čtyřikrát, celkem tedy šlo o sedm letů. Anténa má podobnou konstrukci jako ta na Krašovu u Plzně, od Žižkova (Praha) je však odlišná. V pátek pokračoval v práci vrtulník Kamov na libereckém Ještědu. Počasí zde ale výměně původně nepřálo. Nejen, že zde bylo oblačno, ale práci na počátku stěžovala i mlha. Celá operace tak nezačala mezi osmou a desátou dopolední, ale přibližně až o půl jedné. Těžkotonážní vrtulník musel vzlétnout celkem osmkrát. Nejprve postupně sejmul čtyři díly staré antény, a pak na vrchol usadil čtyři díly antény nové. Oba vysílače začnou šířit digitální signál již brzy. Javořice koncem června, Ještěd závěrem července.

Lukáš Polák: Na Ještědu začala výměna vysílací antény
Juraj Koiš: ČT 2 z Ještědu zařadila do vysílání varovný piktogram
Lukáš Polák: Jihlavská Javořice už je připravena na digitální vysílání
Lukáš Polák: Výměna antén na jihlavské Javořici už dnes odpoledne

ČT 2 Piktogram na vysílači Ještěd

USA jsou bez analogové TV

V USA v pátek přišli o analogové terestrické vysílání. Zajímavostí je, že se zde ukončí tento způsob šíření signálu ve všech státech současně. Tento krok se týká přibližně 14 milionů domácností a byl již na dvakrát odložen. Dalších 100 milionů domácností již využívá služeb kabelové televize nebo satelitu a není tedy nutné, aby se na přechod na digitální vysílání nějak připravovaly. Jak uvedla ČTK, uvolněné frekvence vláda prodala za 20 miliard dolarů telekomunikačním společnostem, které díky nim budou moci nabízet nové služby spojené zejména s vysokorychlostním internetem. Na části vln má také začít fungovat nová komunikační síť pro instituce zajišťující bezpečnost a pomoc v tísni. Přechod na digitální vysílání, který stál čtyři miliardy dolarů, provázely zmatky, za něž tisk často přičítal odpovědnost špatně vedené osvětové kampani. O přechodu na digitální vysílání v USA hovořil ve vysílání Rádia Česko národní koordinátor české digitalizace Zdeněk Duspiva.

Lukáš Polák: V celých Spojených státech dnes vypnou analogové vysílání

TV JOJ screenshot

Slovenská JOJ nechce být v českých kabelovkách

Slovenská televize Joj zaslala českým kabelovým a satelitním operátorům dopis, ve kterém je žádá o urychlené stažení z nabídek protože nedisponuje vysílacími právy pro území České republiky. Redakce Digizone.cz má kopii dokumentu k dispozici. Joj v něm upozorňuje české kabelovky na ustanovení Autorského zákona, podle kterého nemůže být program vysílán v nabídce jakéhokoliv operátora bez souhlasu vysílatele. „V České republice jsme neudělili žádné společnosti, tedy ani Vám, souhlas pro retranslaci TV Joj. Protože se jedná o území mimo Slovenskou republiku, ani žádný souhlas nemůžeme udělit. Brání tomu smlouvy se zahraničními distributory, které upravují právo naši společnosti vysílat programy jen v rámci TV Joj na území Slovenské republiky,“ píše vedoucí oddělení retranslace TV Joj Miroslav Havlíček. Pokud má operátor na území České republiky ve své nabídce TV Joj, televize ho žádá, aby ukončil šíření jejího signálu do 30 dnů od doručení tohoto dopisu, který má datum 5.6.2009.

Juraj Koiš: JOJ požaduje okamžité stažení z českých kabelovek

Stručně

Hudební televize Óčko krátce po pátečním poledni obnovilo plnohodnotné vysílání na satelitu, které bylo ve čtvrtek přerušeno v důsledku technické poruchy. Nyní je tak dostupná i v nabídkách kabelových a IPTV operátorů, ze kterých vypadla kvůli tomu, že satelit pro ni představuje primární distribuci. Distribuce v DVB-T byla obnovena již ve čtvrtek.

Juraj Koiš: Óčko obnovilo vysílání v plném rozsahu
Lukáš Polák: Televize Óčko má výpadek, vysílá pouze na internetu

Podle pátečního vydání ekonomického deníku E15 je start české pobočky hudebního kanálu MTV stále nejistý. „Plány na spuštění lokalizované české MTV stále ještě existují,“ uvedla však neurčitě pro list mluvčí MTV Networks International (MTVNI) Lynne-Mei Lee.

Juraj Koiš: České MTV mohou ohrozit spory, tvrdí ekonomický deník E15

Veřejná data o týdenní sledovanosti digitálních televizí Barrandov a Prima Cool na svém webu zveřejnila ATO. TV Barrandov minulý týden sledovalo po celý den v průměru 1,73 procenta diváků starších patnácti let, kteří trávili čas u televize, Prima Cool dosáhla v celodenním podílu na trhu hodnoty 0,74 %.

Jan Potůček: TV Barrandov a Prima Cool mají první týdenní data z peoplemetrů

Česká komerční jednička TV Nova ukončí výrobu jednoho ze svých pořadů, který vysílá již od roku 1994 – hitparády Eso. Tuto informaci přinesl v pondělí bez povšimnutí fanouškovský blog televize Nova. Informaci potvrdila mluvčí stanice Michaela Fričová.

Lukáš Polák: Nova po patnácti letech ukončí vysílání hitparády Eso

Dětská televize Pohoda, kterou připravuje společnost ostravského podnikatele Radima Pařízka, si na Úřadu průmyslového vlastnictví registrovala svůj název i logo. Společnost TP Pohoda, která o registraci požádala, má nárok na udělení tzv. kompenzační licence pro celoplošné terestrické digitální vysílání.

Juraj Koiš: TV Pohoda si registrovala ochrannou známku

Nová digitální televize TV 7, která řeší, zda zahájí vysílání prostřednictvím multiplexu 3 společnosti CDG, počítá s plnoformátovým programem a regionálními vstupy.

Juraj Koiš: Licence televize TV 7 počítá s plnoformátovým programem

Již třetí manažer opouští od jejího startu digitální plnoformátovou televizi Barrandov. Ve středu o tom informoval server Lidovky.cz. Ředitel výroby Petr Nezval webu řekl, že odchází z důvodu odlišeného názoru na financování televize.

Lukáš Polák: Na Barrandově končí také šéf výroby

Diginoviny Praha

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil na svých webových stránkách Měsíční monitorovací zprávu č. 34 za měsíc květen. Digitalizace podle ní proběhla v Praze skutečně bez problémů a ČTÚ v této souvislosti neobdržel žádné stížnosti.

Lukáš Polák: Také ČTÚ zhodnotil přechod na DVB-T v Praze úspěšně

Pražské sídliště Šeberov nabídne svým obyvatelům přehrávání pořadů na vyžádání a také jejich nahrávání. Umožní to kabelový a IPTV operátor Planet A. Zákazníci si budou moci tuto službu vyzkoušet naostro od července.

Lukáš Polák: Šeberovský hybrid nabídne nový digitální kabel

Rumunská satelitní platforma Digi TV, která působí také na českém trhu, odpojila zákazníkům kanál Digi TV Info. Na něm se mohli diváci setkávat s různými upoutávkami z vysílání programů tohoto balíku, především však s ukázkami ze stanic DigiFilm.

Lukáš Polák: Satelitní platforma Digi TV odpojila svůj infokanál, dočasně?

Společnost UPC Česká republika dokončila k 1. červnu 2009 integraci dvou kabelových společností. Konkrétně se jedná o Kabelovou televizi Karviná a společnost Forcom Net. Právě tyto operátory UPC koupila v loňském roce. Zároveň si UPC nechalo registrovat známku Czech Link.

Ondřej Vala: UPC dokončila integraci dvou kabelových operátorů
Lukáš Polák: UPC si registrovalo ochrannou známku Czech Link

Bystřice nad Pernštejnem, o které jste si mohli přečíst na serveru DigiZone.cz v dubnu, je již digitální. Informoval o tom Žďárský deník. Zákazníci však nepřišli ani o signál analogové kabelové televize.

Lukáš Polák: Moravská Bystřice spustila digitální TV, analog zachovala

Kandidátka na post generálního ředitele České televize Jana Bobošíková ve čtvrtek v on-line rozhovoru deníku Aktuálně.cz načrtla některé vize svého působení v ČT. Mimo jiné uvedla, že reklama je na obrazovce média veřejné služby deformačním prvkem a lobovala by za její zrušení.

Juraj Koiš: Bobošíková online: Reklama na ČT je deformačním prvkem
Lukáš Polák: Jana Bobošíková se zúčastnila setkání firmy napojené na scientology

Placený filmový kanál HBO natočí lokalizovanou verzi seriálu In Treatment pro český a slovenský trh ale i další evropské trhy. Seriál, který získal ocenění Emmy a Zlatý globus je z původní produkce HBO, a bude mít své lokální mutace.

Juraj Koiš: HBO natočí lokalizovaný seriál pro český a slovenský trh

Kanadská společnost Valtech Communications se chce zapojit do tendru na provozovatele digitálních multiplexů na Slovensku. Slovenský Telekomunikační úřad by podle zástupců této firmy měl upřednostnit uchazeče, kteří poskytnou nejmodernější technologický standard.

Juraj Koiš: Kanadský Valtech chce budovat DVB-T na Slovensku

MM socky3

Po BBC World News, britském zpravodajském kanálu, který mohou prostřednictvím satelitu a kabelových sítí sledovat také diváci v České republice, se chystá do formátu HDTV další program tohoto žánru. Půjde o stanici Sky News.

Lukáš Polák: Dalším britským zpravodajským kanálem ve vysokém rozlišení bude Sky News

Která z události tohoto týdne byla nejzásadnější?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.