Hlavní navigace

Tygr a drak 2 – v čínských kinech úspěch, na Netflixu rozpaky

6. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: YouTube
Podle časopisu Hollywood Reporter nejsou oficiální tržby premiéry druhého dílu kung fu filmu Tygr a drak „dobré“.

Na vině by mohlo být současné uvedení filmu v amerických kinech a na Netflixu. Časopis Hollywood Reporter také upozornil, že zatímco minulý týden udávalo měření comScore konkrétní tržby filmu Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny, tento týden údaj z měření zmizel.

Kolik vlastně film zatím utržil?

Podle comScore utržilo pokračování oscarového snímku Tygr a drak do 21. února 21 milionů amerických dolarů, premiéry ve Spojených státech se ale snímek dočkal teprve 26. února. A právě tehdy film z tohoto měření zmizel.

Podle údajů shromážděných společností Rentrak utržil snímek už 36 milionů amerických dolarů, ale jde pouze o příjmy z kin mimo Spojené státy, primárně pak z pevninské Číny.

PSALI JSME: Netflix – jak se zaregistrovat a co očekávat

Na americkém trhu byl totiž Tygr a drak uveden současně v kinech a na streamovací platformě Netflix  – podobně jako loňský snímek o dětských vojácích Beasts of no Nation nebo první western Adama Sandlera The Ridiculous 6.

Pokračování Tygra a draka mělo být původně prvním filmem produkovaným Netflixem s premiérou loni 28. srpna. Nakonec ale byla jeho premiéra o půl roku posunuta a první diváci ho mohli shlédnout v Hong Kongu 18. února 2016.

Úplně prvním filmem uvedeným současně v kinech a prostřednictvím VoD služby HDNet Movies bylo mysteriózní krimi Bublina režiséra Stevena Soderbergha, který v roce 2005 uvedla produkce ze společnosti Magnolia.

Pouze dvanáct kin (i když IMAX) ve Spojených státech…

Američtí kung fu fanoušci, lačnící po kino zážitku, si nakonec mohli film vychutnat pouze ve dvanácti kinech IMAX po celých Spojených státech. Právě nízký počet kin, kde byl film uváděn, mohl být příčinou embarga na jeho kasovní úspěch. Předchozí pokus se zmíněným Beasts of no Nation vynesl v kinech, která byla ochotná ho promítat, jen něco přes devadesát tisíc amerických dolarů.

Netflix i IMAX odmítli výsledky premiérového týdne pokračování kung fu ságy komentovat, navíc právě váhání IMAXu mělo být příčinou posunutí plánované premiéry. Netflix pak sledovanost svých pořadů nekomentuje standardně. A když byla na podzim roku 2014 spolupráce mezi Netflixem a IMAXem oznámena, zareagovali ostatní kinodistributoři značně podrážděně.

K TÉMATU: Kdy bude Netflix fungovat na „českých“ televizorech?

Každopádně oznámené tržby z neamerických kin (jen v Číně měl za první týden vydělat v kinech 32 milionů amerických dolarů) dosáhly už teď dvojnásobku čínských tržeb původního filmu.

Cloud23

Oba filmy režíroval známý choreograf bojových scén Yuen Woo-ping, který se podílel například na přípravě akčních scén ve sci-fi trilogii Matrix. Díky Netflixu se pak druhý díl Tygra a draka dostane k předplatitelům ve více než 190 zemích světa.

Film Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny vznikl jako koprodukce společností The Weinstein, Netflix a skupiny China Film Group. Jako lokální partneři film podpořily čínské firmy Pegasus a CFG. Zajímavostí je, že byl natočen v angličtině a teprve posléze nadabován do mandarínské čínštiny.

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).