Hlavní navigace

U Chomutova vznikne dotované datacentrum za čtvrt miliardy a datový hub

13. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Data Hub Verne
Data Hub Verne je projekt britského realitního podnikatele. Datový hub má k dispozici 25 hektarů a dotace. V Česku už byli zástupci Googlu a Facebooku.

V České republice vyroste další „regionální“ datové centrum, které v případě úspěchu pilotního projektu počítá s rozšiřováním a vytvořením celého datového hubu. Společnost Centrepoint má v lokalitě poblíž Chomutova, Klášterce nad Ohří a hranic s Německem k dispozici plochu o rozloze 25 hektarů. „Máme tak prostor pro postavení kampusu, který obslouží cloudové či kolokační požadavky,“ říká pro Lupu výkonný ředitel investora John Stotter.

Projekt nazvaný Data Hub Verne má být rozdělený do několika fází. Pilotní část bude hotová koncem roku 2017 a počítá se s postavením centra s kapacitou 400 serverových skříní (racků). Centrepoint má na vybudování a spuštění tohoto pilotu k dispozici 10 milionů eur, tedy zhruba 270 milionů korun. Čtvrtinu z toho bude čerpat z dotačního programu OPPIK.

Google a Facebook v Česku?

Další fáze pak budou rozvíjeny od roku 2018. John Stotter chce podle svých slov do oblasti dostat z velké části zahraniční zákazníky a projekt označuje jako „velkou příležitost pro Českou republiku a její vstup na zahraniční trhy s datovými centry“.

Prostor pro vybudování Data Hub Verne.
Autor: Data Hub Verne

Prostor pro vybudování Data Hub Verne.

Ony další fáze mají spočívat v tom, že z Data Hub Verne vznikne jakýsi hub, kde bude k dispozici datová i energetická infrastruktura a zájemci o budování datacenter by zde mohli od roku 2018 během šesti měsíců vybudovat vlastní TIER III až TIER IV objekty. Lákat lze i na možnost čerpání dotací.

Stotter je britský podnikatel v realitách a už od devadesátých let v Česku nakupuje pozemky a následně pro ně hledá uplatnění. Na severu Čech už za spolupráce s CzechInvestem a státem postavil průmyslovou zónu Centrepoint Verne, kam se podařilo přilákat několik společností. Na Chomutovsku má i solární projekt. Nepříliš vzdálené pozemky, kde má vyrůst datový komplex, mají podobnou strategii a i zde se spolupracuje s CzechInvestem. Stottera v Česku drží i dotace.

Cloud23

CzechInvest podle informací Lupy do Česka dovezl několik významných technologických společností, kterým se snažil zdejší zemi prezentovat jako ideální lokalitu pro výstavbu datacenter. Spekulovalo se například, že by zónu u Chomutova mohl využít Google. Podle informací Lupy byli v Česku i zástupci Facebooku. Problémem zdejších lokalit nicméně byl nedostatek levné vody a elektrického příkonu.

Data Hub Verne slibuje konektivitu od několika poskytovatelů (ČD-Telematika, ČEPS, Dial Telecom, ČEZ) a přístup ke 150MW síti. Tu má poskytovat opět ČEZ, konkrétně elektrárna Prunéřov II. ČEZ má v oblasti také elektrárnu Tušimice, kde mimochodem rovněž chystá stavbu vlastního datacentra.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).