Hlavní navigace

U GTS další upgrade

21. 10. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Minulý týden oznámila společnost GTS další upgrade svého spojení se světem - hádejte, ke komu to je tentokrát. Nevěnoval bych této zprávě takovou pozornost, ale jak jsem dnes zjistil, upgrade se výrazně odrazil i v našich testech.

Malinko jsem vás napnul – upgrade se týká linky GTS k Ebone, která byla povýšena na 1 Mb/s, tedy na dvojnásobek. Není to tak překvapivý krok, protože mezinárodní holding GTS nedávno skrze společnost Hermes, ve které má svůj podíl, v Ebone koupilo majoritní podíl – je to tedy taková „malá domů“. V zákulisí se hovoří o tom, že na jednom megabitu by zvyšování kapacity nemělo ustrnout, uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál.

Můj kolega Petr Tesařík velmi zdůrazňuje význam diverzifikace cest od poskytovatelů do Internetu a pranýřuje pravidelně poskytovatele, kteří se spoléhají jen na jednu trasu. GTS by si od něj asi vysloužilo pochvalu, protože svých zahraničních 2 320 kb/s má rozloženo do 3 resp. 4 cest. 1 Mb/s k UUNETu, 1 Mb/s nyní do Prahy k Ebone, 256 kb/s rovněž do Prahy ke Global One a ještě jako jakýsi ocásek 64 kb/s ke GTS Hungary. Do NIXu má GTS v tuto chvíli 4 Mb/s a podobně jako několik dalších poskytovatelů, o kterých jsem psal předevčírem, „plný“ peering, tj. peering se všemi.

Před upgrademe se však GTS v testech propadlo na nižší příčky. Dost mne proto překvapilo, že v denních výsledcích tento týden výrazně povyskočilo – v absolutních číslech se totiž kapacita zas tak moc nezvýšila. V testech se však změna projevila dosti výrazně, pokud se tedy dá z několika prvních dnů „usuzovat na celek.“ Včera ovšem skončilo GTS na třetím místě a v pondelí bylo dokonce druhé. Je zajímavé, jak rozdílně se může u různých poskytovatelů projevit upgrade o stejné číslo v bitech za sekundu. Samozřejmě to nepostrádá logiku – u většího a zaplněnějšího poskytovatele se to projeví méně než u menšího či volnějšího.

Uvidíme, jak to bude vypadat dál. Mne zkrátka jen vždycky velmi potěší, když se v testech odrazí nějaká změna u některého účastníka. To má pak člověk pocit, že testy skutečně cosi říkají.

Marek Antoš


Starší, související články:

* Každý s každým aneb ideál peeringu se pomalu naplňuje
* GTS má zbrusu nové linky

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.