Hlavní navigace

Uber bude vyvíjet optiku pro samořídicí auta s univerzitou v Arizoně

26. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nové partnerství s University of Arizona má podle Uberu přinést pokrok v technologiích, kterými moderní auta sledují své okolí.

Další krok k vývoji samořídicího auta od Uberu? Možná. Firma oznámila uzavření spolupráce s University of Arizona, zaměřené na vývoj a výzkum optických technologií pro zabezpečení a sledování okolí automobilů.

Mohlo by jít například o vylepšený systém laserových LIDAR scannerů, spekuluje Technologyreview. Tuto technologii momentálně používají třeba samořídicí auta Googlu pro sledování toho, jaké objekty se nacházejí v okolí vozidla. A technologie vyvinutá na arizonské univerzitě má být levnější.

Uber zároveň věnuje tamní fakultě optiky sponzorský dar ve výši 25 tisíc dolarů. A chce v Arizoně začít testovat auta, která už nějakou dobu vyvíjí a zkouší v Pittsburgu

Samořídicí, nebo pomocný?

Arizona je k Uberu (a technologickým firmám zvlášť) v poslední době velmi vstřícná. Tamní guvernér Doug Ducey na jaře prosadil uvolnění regulací, které umožňuje Uberu a dalším ride-sharingovým službám nerušeně fungovat. A teď podle časopisu Fortune podepsal normu, která povoluje provoz a testování samořídicích aut ve státě.

ebf - tip do článku - debata

Zajímavé je, že se Uber v prohlášeních důsledně vyhýbá slovním spojením jako „autonomní“ nebo „samořídicí“ auta a důsledně používá termín „mapping vehicles“, který odpovídá spíš autům vybaveným systémy na sledování jejich okolí.

Může to být jen opatrnost a PR strategie, anebo Uber nevyvíjí plně samořídicí auta, ale „jen“ technologie, které mají řidičům pomáhat při manuálním řízení. 

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).