Hlavní navigace

Ubuntu oznámilo supertelefon, který je zároveň PC. Potřebujeme nový mobilní OS?

3. 1. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Na konci roku či počátkem příštího bychom mohli mít v ruce telefony mobilním operačním systémem od Ubuntu. Velké plány navíc zahrnují integraci s plnými PC, aplikační ekosystém a řadu dalších věcí. Uspěje firma Canonical v konkurenci iOS, Androidu, Windows a dalších systémů?

Po včerejším odpočítávání je jasno, na světě je „Ubuntu for Phones“, nakonec tedy nikoliv oznámení „dotykového“ Ubuntu, ale rozšíření stávajících snah o integraci PC a mobilního světa. Té se ale nejspíš nedočkáme dříve, něž někdy příští rok (byť Mark Shuttleworth z Ubuntu si je „jist“, že to bude ještě letos) a projevit by se měla ve formě nových modelů mobilních telefonů s „novým“  mobilním operačním systémem, které se po připojení odpovídajících zařízení přemění v operační systém osobního počítače – právě tady má hrát hlavní roli klasické Ubuntu.

Nutno dodat, že něco podobného už Ubuntu představilo minulý rok, ale hlavní roli zde hrála zařízení s Androidem. Stejně tak jako nejde o novou revoluční myšlenku – stačí vzpomenout například na Motorolu Atrix. Zajímavé na plánech Canonical nicméně je, že chtějí na trh uvést skutečně kombinaci – operační systém pro telefon a operační systém pro desktop.

Má Canonical šanci prorazit tam, kde jednoznačně vládne Android a Apple? Velmi těžko, stačí se podívat na potíže, které má Windows Phone nebo BlackBerry. A to zejména Windows Phone má obrovskou výhodu v podobě velkého marketingového rozpočtu. Canonical navíc vstupuje do boje ještě s dalšími soupeři – jmenujme například Sailfish OS, který vznikl z původního MeeGo od Nokie (přes Jolla), či Tizen pocházející pro změnu od Intelu a původně uvedený jako LiMo (Mobile Linux Foundation). Ale také Firefox OS.

Největším oříškem, který bude Canonical muset rozlousknout, bude (vedle nutné podpory výrobců hardwaru) to, jak se mu podaří získat masivní podporu vývojářů. To, jak je důležité vytvořit „ekosystém“ a pro telefony nabídnout záplavu aplikací, je nejvíce vidět u Applu i Googlu – iOS a Android by dnes nebyly tak populární, kdyby se nepodařilo najít dostatek aplikací, které uživatele dokáží přesvědčit o tom, že jejich platforma má smysl. A také jim nabídnou to, co samotný mobilní operační systém neumí. Dobře je to vidět na Windows Phone, kde byl rozjezd aplikační nabídky pomalý. A dodnes platí, že to, co je zcela běžné na Androidu či u Apple, nemusí být snadno dostupné pro Windows Phone.

Ubuntu má nicméně na své straně drobnou výhodu – věrnou základnu uživatelů a hardwarové firmy, které již nyní instalují Ubuntu na své počítače a notebooky. Ne nadarmo je Ubuntu nejrozšířenější distribucí Linuxu. Canonical tak nemusí vše budovat od nuly a má velkou šanci uspokojit tu část trhu, která vždy chtěla GNU/Linux telefony (a která kupovala Nokii N900). Část trhu sice malou, ale o řádu milionů potenciálních kupců je asi možné mluvit.

Ubuntu for Phones podle Shuttlewortha míří na spotřebitele hledající levné chytré telefony a na firmy, které chtějí svým zaměstnancům dát jedno zařízení místo dvou či tří. Zatímco první varianta zní logicky a přijatelně, ta druhá je problematická: aby to fungovalo, musela by taková zařízení podporovat softwarové nároky firem. A také umožňovat odpovídající úroveň správy.

Canonical také počítají s uvedením dvou variant systému – ta „levná“ by neměla umožňovat využití v „plné PC“ podobě – tedy proměnu zařízení v klasický počítač po připojení klávesnice, myši a monitoru. Dražší, „firemní“, nicméně ano.

Co je vlastně Ubuntu for Phones

Ubuntu for Phones není původní řešení známé jako Ubuntu for Android – zajímavé na tomto řešení je, že je postavené jako HTML5 webová aplikace, takže je možné ho použít všude tam, kde bude k dispozici odpovídající prostředí (a mělo by to být možné na všech Androidech) a samozřejmě je možné stejné prostředí použít pro aplikace. Pokud se bude HTML5 zdát jako nevhodná volba, je možné jít „nativní“ cestou, hlavní roli zde hraje QML (Qt Modeling Language, jazyk „podobný“ Java Scriptu a pocházející od Nokie, která jej pro změnu získala akvizicí Trolltech). Konec závislosti na Java Virtual Machine tak může být ve prospěch věci, stejně tak jako podpora ARM i x86.

Systémové požadavky Levný smarthphone „Superphone“
Procesor 1Ghz Cortex A9 Quad-core A9 nebo Intel Atom
Paměť 512MB – 1GB Min 1GB
Flash úložiště 4–8GB eMMC + SD Min 32GB eMMC + SD
Multi-touch Ano Ano
Desktop konvergence
(proměna v PC)
Ne Ano

Dřívější (z února loňského roku) mobilní Ubuntu bylo „založeno na jádře Androidu a jeho ovladačích“, ale byla vynechána Java Virtual Machine. Jak přesně to dopadne u nového Ubuntu for Phones z informací od Canonical ani mediálního pokrytí, jasné není.

Řešení „jednoho operačního systému, který vládne všemu“ (hardwaru) není špatný nápad. Ubuntu už umí desktopy, servery a televize, nyní přichází snaha o telefony. A podle Shuttlewortha se „brzy“ objeví i Ubuntu pro tablety (na ty ostatně už v řadě případů bylo Ubuntu portované). Rozumně zní i to, že Ubuntu je kompatibilní s Android Board Support Package, takže by mělo být použitelné na všech telefonech, které „umí“ Android.

Mark Shuttleworth k tomu doslova říká: „Jsme přesvědčeni, že jedna platforma se může roztáhnout na více prostředích, od vývojářského desktopu přes cloudový server až ke koncovému uživateli“. A pro nový „telefon“ používá označení „superphone“.

Bude Ubuntu for Phones ohrožovat fragmentace jako je tomu u Androidu? Teoreticky ne – bude to totiž Canonical, kdo bude přímo řídit vývoj a aktualizace operačního systému a nedojde k tomu, že si výrobci telefonů upravují Android natolik, že zůstávají zamrzlí se starými verzemi na svých telefonech i rok a více po uvedení na trh. Na druhou stranu i zde bude platit, že jde o otevřený operační systém a může dojít k tomu, že vznikne samostatný fork (v Android světě se stačí podívat na příklad Amazonu).

Zajímavé na Ubuntu for Phones je rozhraní – Canonical se tady nesnaží jít stejnou cestou jako iOS či Android. Tedy klasickou „mřížkou“ aplikací – místo toho se pokouší o logičtější způsoby ovládání (gestury) telefonu, často takové, které si teprve nacházejí cestu do Androidu a částečně i iOSu (a místy spíše připomínají Windows Phone 8/RT). Výsledným efektem (pokud se budete dívat na ukázková videa) je podstatně lepší dojem z používání zařízení – hlavně v tom, že „plocha“ není opravdu plochou omezenou pouze na jeden viditelný displej.

Ubuntu má k dispozici ještě pár dalších prvků, bez kterých se dnešní „chytré“ a „síťové“ telefony neobejdou – aplikační obchod (Ubuntu Software Centre) i cloud (Ubuntu One). Dvě základní věci poměrně nutné – pokud používáte iOS či Android, tak je asi jasné, že bez nich by to celé moc nefungovalo.

Kdy si budete moci Ubuntu for Phones vyzkoušet? Těžko říct – podle všeho by se ale mohly brzy objevit image pro Google (Samsung) Galaxy Nexus – ten byl ostatně použit pro všechny renderované ukázky i demonstrace.  Další informace nicméně Canonical slibuje v rámci CES (8. až 11. února 2012). 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.