Hlavní navigace

Ukradli vám auto? Internet pomůže!

17. 1. 1999
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Často slyšíme stesky nad tím, jak daleko mají k Internetu "široké masy" a jak bychom se měli všichni snažit o to, aby počet uživatelů Internet přibývalo. Klíčem je ovšem zajímavý obsah - a zajímavým příkladem je databáze odcizených vozidel.

Centrální databázi odcizených vozidel s názvem INTERNET INFOCAR najdete na serveru, provozovaném firmou Mediator. Aplikace umožňuje vyhledávat v databázi vozidlo podle SPZ, VIN (číslo podvozku či karoserie) a čísla motoru. V případě nalezení vozidla jsou zobrazeny veškeré podrobnosti, tedy typ, barva a pod.

O úspěšnosti aplikace vypovídá statistika za měsíc prosinec 1998: bylo učiněno celkem 1304 dotazů internetových uživatelů, z toho množství bylo 27 dotazů pozitivních, tj. bylo dotazováno vozidlo v databázi evidované. Celkový počet evidovaných vozidel je cca 3300. K ještě větší úspěšnosti je potřeba zejména to, aby aplikace vešla do širšího povědomí uživatelů.

Novinkou je zavedení interaktivní hlasové služby VOICE INFOCAR na telefonním čísle 0435/62 12 12. I zde je možno po zadání identifikátoru vozidla obdržet odpověď, zda je toto vozidlo evidováno jako odcizené či nikoli.

Velmi intenzivně probíhají jednání s Policejním prezidiem ČR o možnosti předávání seznamu odcizených motorových vozidel vedeným Policií ČR. Dále probíhají jednání s SPT TELECOM o zavedení tzv.Zelených čísel na všechny informační služby, tj. pro volajícího zdarma.

Jako další novinka se připravují dotazy do databáze INFOCAR přes mobilní telefony (služba GSM INFOCAR), obdoba např. GSM Infotext, kde po zadání klíčového slova a parametru (tím může být SPZ, CIN, číslo motoru) a následném odeslání do SMS centra provozovatele služby bude odpovědí krátká textová zpráva na mobilní telefon tazatele s výsledkem dotazu. Mimo tyto prvozované a připravované služby je samozřejmě v provozu nepřetržitá služba OPERATOR INFOCAR na tel.čísle 0435/621627–9.

MMF23 tip3

Všechny informační služby jsou poskytovány zdarma – cílem souboru těchto služeb je účinně působit proti obchodování s odcizenými vozidly.

Pavel Wünsch

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).