Hlavní navigace

Úložiště SpiderOak mění ceny: 5 TB za 25 dolarů měsíčně

28. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: SpiderOak
Cloudové úložiště a synchronizační služba SpiderOak mění obchodní model a výrazně snižuje poplatky za pronájem kapacity. Nadále přitom nabízí precizní šifrování souborů.

Cloudové úložiště SpiderOak od nového roku mění cenovou politiku. Připomeňme, že jeho hlavní výhodou je precizní šifrování svěřených souborů. Nadále bude zdarma nabízet prostor o kapacitě 2 GB. Tu dosud mohli jednotlivci opakovaně navyšovat vždy o 100 GB. Každé navýšení kapacity zvedlo i měsíční poplatek o 10 USD.

Nezvyklý, ale velmi jednoduchý obchodní model se nyní mění. SpiderOak přechází na nabídku několika různých tarifů (tzv. plánů), takže kopíruje většinu podobných cloudových úložišť. Neznamená to ale zdražení služby. Naopak! Cena výrazně klesá zřejmě v reakci na letošní cenové manévry služeb Google DriveMicrosoft OneDrive.

Základní kapacita 2 GB bude stále zdarma ihned po registraci. Dále jsou přichystané tři placené tarify (tzv. plány). Nejnižší s kapacitou 30 GB vyjde měsíčně na 7 USD. To vskutku není kdovíjak výhodná nabídka, nicméně za rovný 1 TB zájemci zaplatí měsíčně pouze 12 USD. A luxusních 5 TB je měsíčně vyjde jen na 25 USD.

Není šifrování jako šifrování

Službu SpiderOak nelze objektivně srovnávat s Google Drive či Microsoft OneDrive. Ty totiž šifrují soubory pouze během přenosu přes internet. SpiderOak soubory šifruje a dešifruje vždy na straně uživatele. V cloudu data zůstávají šifrovaná. Heslo pro jejich dešifrování neopouští počítač, tablet či mobil uživatele. Provozovatel služby ho nezná.

CIF23

SpiderOak si jako dvorní cloudové úložiště vybrali tvůrci chytrého mobilu Blackphone, kterým reagují na poptávku po vyšší ochraně soukromí. Pro mnohé uživatele ale bude vadou na kráse, že za projekty SpiderOak i Blackphone stojí americké firmy, jejichž pověst obecně utrpěla zvěstmi o spolupráci s domácími vládními agenturami.

SpiderOak má dnes největší konkurenci v novozélandské službě Mega, která poskytuje zdarma základní kapacitu 50 GB. To je nebývale štědrá nabídka, která má ovšem menší háček v podobě limitů datového provozu (viz náš letní článek). Mega je pohrobek a nepřímý nástupce nechvalně proslulého úložiště Megaupload.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).