Hlavní navigace

Úložiště Wuala je pro nové uživatele již výhradně placenou službou

17. 6. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Úložiště chválené za vysokou bezpečnost se mění na placenou službu. Jak se vypořádá s uživateli, kteří jej dosud používali bezplatně? A existuje podobná služba zdarma?

Cloudové úložiště Wuala se změnilo v čistě placenou službu. Novým uživatelům již nenabízí základní kapacitu 5 GB zdarma. Nyní si za 5 GB prostoru účtuje měsíční poplatek ve výši 0,99 €. 

oficiálního vyjádření provozovatele služby vyplývá, že důvodem ke změně je přílišný nárůst uživatelů, kteří si vystačí se základní bezplatnou kapacitou.

Letos se také ve výhradně placenou službu změnilo úložiště SugarSync. Rozloučilo se se všemi uživateli, kteří nechtěli přejít na některý placený tarif. Naopak Wuala je k dosavadním uživatelům vstřícná. Ti, kteří si dosud vystačili se základní bezplatnou kapacitou úložiště, mohou nadále užívat službu zdarma bez jakéhokoliv omezení.

Provozovatel služby pouze přikročil k důkladnějším čistkám neaktivních účtů, které zjevně nikdo nepoužívá, ale přesto se promítají do provozních nákladů. Nově pokud se kterýkoliv uživatel nepřihlásí alespoň jednou za 30 dnů ke svému bezplatně poskytovanému úložišti, může o něj nadobro přijít i se svými soubory.

Spekuluje se, že konkurenční úložiště SugarSync muselo snížit provozní náklady přerodem na čistě placenou službu kvůli tomu, že nezískalo strategického investora. Wuala je ale jiný případ. Původní švýcarský start-up založený v roce 2007 koupila v březnu 2009 francouzská firma LaCie, výrobce zařízení pro ukládání dat.

Službu Wuala nyní provozuje přes svou švýcarskou dceřinou firmu, aby nadále byla mimo jurisdikci jak EU, tak USA. Spolu se šifrováním a dešifrováním veškerých souborů vždy až na straně uživatele a neskladování uživatelských hesel jde o klíčový benefit pro zajištění bezpečnosti svěřených souborů a ochrany soukromí uživatelů.

Právě kvůli vysoké míře bezpečnosti a ochrany soukromí se Wuala stala vyhledávaným úložištěm. Většina konkurenčních služeb sice šifruje přenos souborů mezi cloudovým úložištěm a koncovými zařízeními, ale přímo v cloudu nejsou soubory dostatečně chráněny. Minimálně provozovatel služby k nim může získat plný přístup.

Na důkladné šifrování sází také SpiderOak

Bezplatnou alternativou nyní může být úložiště SpiderOak. Přestože jde o americkou službu, ujišťuje uživatele o vysoké míře bezpečnosti.

Soubory uživatelů skladované v cloudu jsou vždy šifrované (AES / 256bit). K jejich šifrování a dešifrování dochází výhradně až na straně uživatele v jeho počítači, tabletu či mobilu.

Jako šifrovací klíč slouží heslo, které neopouští koncové zařízení uživatele. Provozovatel služby uživatelská hesla neskladuje a nemá k nim vůbec přístup. Navíc je k dispozici volitelné dvoustupňové ověření identity pro případy, kdy je heslo prozrazeno nebo jej narušitel prolomí tzv. hrubou silou.

Bezpečnost není jedinou kartou, na kterou SpiderOak sází. Proklamovanou předností je také například víceméně neomezené verzování souborů. Limituje jej pouze kapacita. Tu je možné ze základních 2 GB, což není mnoho, navýšit například o 100 GB za rovných 10 USD měsíčně (bez daně).

Pro synchronizaci a zálohování souborů SpiderOak je k dispozici multiplatformní utilita pro Windows, Mac i Linux. Konkrétně podporuje jak Windows XP a vyšší nebo OS X 10.5 a vyšší, tak různé linuxové distribuce jako jsou Debian, Fedora, Slackware a jejich odvozeniny. Z mobilních platforem je podporován Android 2.3 či vyšší a iOS 6.0 či vyšší. Aplikace pro Windows Phone se dle našich informací zvažuje.

KL23 hlasovani

SpiderOak nyní ve spolupráci s AVG Technologies nabízí přechod uživatelům končícího úložiště AVG LiveKive, které se definitivně odmlčí letos 18. srpna. Výhoda je v tom, že data se přesunou mezi servery obou služeb, takže je uživatelé nemusí přesouvat svépomocí, což může být časově náročné. 

Za námět děkujeme čtenáři.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).