Hlavní navigace

Uložto.cz se bojí osudu Megauploudu, zavádí přísnější kontrolu videí

17. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
17. 2. 2012

UVNITŘ DOKUMENT Největší český videoserver a úložiště dat Uložto.cz zavádí přísnější pravidla pro nahrávání nelegálně šířeného obsahu a dětské pornografie. Krátce po vypuknutí aféry Megauploud ve Spojených státech, kde největší služba tohoto druhu skončila kvůli opakovanému porušování autorských práv, chce Uložto.cz vyjít vstříc sílícím kritikům z řad autorů a producentů filmů a televizních seriálů. Provozovatelé webu ale nadále tvrdí, že dosud nijak neporušili zákon.

DOKUMENT: Podrobnosti k jednotlivým opatřením serveru Uložto.cz (DOC, 137 kB)

I přesto, že zákonné povinnosti plníme, rozhodli jsme se jít nad jejich rámec a inspirovali se příklady ze zahraničí. Jsme tak první veřejnou datovou úschovnou v České republice, která taková opatření přijímá, prohlásil spolumajitel serveru Ulož.to Jan Karabina. Portál nově zavádí digitální podpis souboru a formulář pro nahlašování a odstraňování souborů pro organizace bez nutnosti registrace na Uložto.cz.

K TÉMATU: Televize versus Uložto.cz: kdo tahá za kratší konec provazu?

V souvislosti se zvýšenými požadavky na rychlost odstraňování závadného obsahu byl přidán do systému nový nástroj pro přednostní odstraňování závadného obsahu, který bude po podpisu smlouvy s provozovateli Ulož.to dostupný pro jednotlivé autory, vydavatele nebo organizace chránící práva dětí, uvádí Uložto.cz. Nově je možné nahlásit závadný soubor přes jednoduchý formulář bez registrace. Implementace digitálního podpisu souboru (tzv. MD5 kód) znemožní u závadných souborů jejich opětovné zveřejňování na našem serveru, dodává.

CIF23

Bohužel je nutné konstatovat, že ani taková opatření nemohou definitivně zabránit publikování závadných materiálů na našem serveru. Tak jako každá internetová služba s uživatelsky vkládaným obsahem (od webhostingů po YouTube.com) nemůžeme ani my zabránit uživateli porušit pravidla naší služby, vysvětluje druhý ze spolumajitelů serveru Uložto.cz Stanislav Pacan. Zdůrazňuje přitom, že odpovědnost za dodržování zákonných pravidel zůstává vždy na uživateli služby.

Tento princip by nezvrátil ani žádný pokus o zavedení cenzury nebo presumpce viny uživatele, což nadto žádnému provozovateli nepřísluší, a to ani „pro dobro věci“. Společnost Nodus Technologies s.r.o tak i nadále stojí za názorem, že veřejné datové úschovny patří k publikačním nástrojům současného svobodného internetu, stojí v prohlášení provozovatelů webu Uložto.cz.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).