Hlavní navigace

Ultra HD formát přivezli na veletrh IFA nejen výrobci spotřební elektroniky

UVNITŘ FOTOGALERIE Lucemburský operátor SES prezentuje formát budoucnosti na Ultra HD televizorech Sony a serveru MediaPlay DST839. Obsah dodala placená služba Sky.
Lukáš Polák
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Budoucí formát Ultra HD, tedy rozlišení 4× vyšší než Full HD, zcela ovládl berlínský veletrh IFA, který v těchto dnech právě vrcholí. Končí již zítra, ve středu 11. září. Technologii ale tady neprezentují jen světové, ale i některé menší značky produkující spotřební elektroniku. Na rozlišení 4K se zaměřili také někteří operátoři. Jedním z nich je například lucemburská společnost SES. Ta prezentuje vysílání v tomto formátu na pozici 19,2 stupně východně ve spolupráci s německou placenou satelitní televizí Sky a firmou Sony. Se sledováním tohoto vysílání by ale měli koncoví diváci problém – zatím nejsou dostupné potřebné boxy.

Koronakrize MM tip

K TÉMATU: DigiZone.cz exkluzivně z berlínského veletrhu IFA 2013

A na čem tedy SES toto vysílání realizuje? Kromě Ultra HD televizoru Sony KD-65X9005A jde o server MediaPlay DST839. Z informačního štítku, z něhož si několik parametrů poznamenala i redakce DigiZone.cz, vyplývá, že podporuje kodek HEVC 4K/60p. „Přijímač“ má k dispozici až 8 konfigurovatelných tunerů a je tak možné dekódování i převod do formátu HEVC/AVC, a to včetně přenosu na další boxy a mobilní zařízení. Streamování obsahu přes internet je možné prostřednictvím Wifi rozhraní. Na testu se kromě SES, Sky a Sony taktéž podílí společnost Technicolor, která pro box MediaPlay dodala odpovídající hardware.