Hlavní navigace

Ultra HD formát přivezli na veletrh IFA nejen výrobci spotřební elektroniky

10. 9. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

UVNITŘ FOTOGALERIE Lucemburský operátor SES prezentuje formát budoucnosti na Ultra HD televizorech Sony a serveru MediaPlay DST839. Obsah dodala placená služba Sky.

Budoucí formát Ultra HD, tedy rozlišení 4× vyšší než Full HD, zcela ovládl berlínský veletrh IFA, který v těchto dnech právě vrcholí. Končí již zítra, ve středu 11. září. Technologii ale tady neprezentují jen světové, ale i některé menší značky produkující spotřební elektroniku. Na rozlišení 4K se zaměřili také někteří operátoři. Jedním z nich je například lucemburská společnost SES. Ta prezentuje vysílání v tomto formátu na pozici 19,2 stupně východně ve spolupráci s německou placenou satelitní televizí Sky a firmou Sony. Se sledováním tohoto vysílání by ale měli koncoví diváci problém – zatím nejsou dostupné potřebné boxy.

Cloud 22 temata

K TÉMATU: DigiZone.cz exkluzivně z berlínského veletrhu IFA 2013

A na čem tedy SES toto vysílání realizuje? Kromě Ultra HD televizoru Sony KD-65X9005A jde o server MediaPlay DST839. Z informačního štítku, z něhož si několik parametrů poznamenala i redakce DigiZone.cz, vyplývá, že podporuje kodek HEVC 4K/60p. „Přijímač“ má k dispozici až 8 konfigurovatelných tunerů a je tak možné dekódování i převod do formátu HEVC/AVC, a to včetně přenosu na další boxy a mobilní zařízení. Streamování obsahu přes internet je možné prostřednictvím Wifi rozhraní. Na testu se kromě SES, Sky a Sony taktéž podílí společnost Technicolor, která pro box MediaPlay dodala odpovídající hardware.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.