Hlavní navigace

Únik 68 milionů hesel z Dropboxu v roce 2012 potvrzen

5. 9. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: roobcio / Depositphotos.com
Pokud ještě stále neberete vážně e-mail od Dropboxu o nutnosti změnit heslo, tak byste měli. Hesla z roku 2012 skutečně unikla.

V úniku (hacku) hesel z Dropboxu je možné získat informace o celkem 68 680 741 účtů. Hesla samotná nejsou v čitelné podobě a jakkoliv je u řady použit bcrypt, neznamená to, že byste se mohli spolehnout na to, že vaše prastaré heslo nikdo nerozlouskne.

Autenticitu hesel potvrzuje i Troy Hunt, v datech našel jak své staré heslo z roku 2012, tak heslo k účtu jeho manželky. Vedle hesel přes bcrypt je ale řada hesel jen přes SHA1 – což odpovídá i tomu, že zhruba v době úniku Dropbox přecházel právě na podstatně bezpečnější bcrypt. A také opouštěl původní SHA1 podobu bez saltu - nové uložení přes bcrypt je saltované (některé zdroje ale uvádí, že i SHA1 je saltované).

Dropbox na zpřístupnění uniklé databáze zareagoval tím, že v uplynulém týdnu všem účtům, které mohou být postižené, poslal upozornění, že je nutné, aby si nastavily nové heslo, a to staré jim zneplatnil. Pokud vám tedy takovýto e-mail došel, jste mezi těmi, jejichž heslo uniklo. Nevěříte-li, stačí si to ověřit klasicky přes www.haveibeenpwned.com nebo www.leakedsource.com

Už v roce 2012 se Dropbox zachoval správně, únik dat ohlásil a uživatelům, u kterých měl podezření na únik, už tehdy heslo resetoval. Bohužel až dodnes se nevědělo, kolik hesel přesně se útočníkům (či útočníkovi) podařilo získat.

Zajímavé na úniku je, že se hovoří o tom, že za ním stojí poměrně základní bezpečnostní chyba jednoho z tehdejších zaměstnanců Dropbopxu – používal stejné heslo na více místech a útočníkům se podařilo k němu dostat. A poté se nějak dostali k výše uvedeným datům. Z toho plyne dobré poučení, že by hesla používaná lidmi „ve firmě“ měla být zásadně odlišná od těch, které používají „na internetu“. Nezbývá než doufat, že tohle si firmy typu Dropboxu dokáží uhlídat – nakonec technická řešení v podobě správců hesel pro firmy a týmy by tomu mohla napomáhat více než dostatečně.

TIP: Pokud vy sami používáte Dropbox a ukládáte tam cokoliv jiného než nějaké náhodné hlouposti, tak je dobré vědět, že už poměrně dlouho umožňuje dvoufaktorové ověření a je velmi jednoduché si ho pořídit – potřebné kódy si můžete generovat třeba přes Google Authenticator.

Heslo z LinkedIn stejné jako k Dropbox účtu

Samotný hack Dropboxu podle všeho neproběhl tak, že by se snad útočníci dostali přímo do systému Dropboxu, celé to vypadá na ještě další zanedbání pravidel – tedy uložení dat někam, kde uložena být nemají. To ale Dropbox přiznal už v roce 2012, kdy v oznámení o hacku uvedl, že se útočníkovi v zásadě podařilo dostat na účet u Dropboxu, kam si zaměstnanec firmy uložil data související s projektem – dost dobře možná právě projektem "migrace ze SHA1 na bcrypt.

ICTZ23

Jediná vada na kráse oznámení z roku 2012 byla, že Dropbox problém asi přeci jenom trochu zlehčil. Tehdy tvrdil, že vlastně šlo o únik e-mailů zákazníků, který by mohl vést tak maximálně ke spamu. O tom, že unikla i hesla, se tehdy nějak mírně zapomněli zmínit. V roce 2012 se navíc nepředpokládalo, že by mohlo jít o tolik účtů (60 milionů účtů znamenalo zhruba 60 % všech uživatelů, které Dropbox v roce 2012 měl).

Ještě absurdnější je to, že útočníci získali heslo zaměstnance Dropboxu pro LinkedIn, které se shodovalo s jeho heslem u Dropboxu. Z LinkedIn se k účtu navíc dostali tak, že se objevil v úniku tamních hesel. Jde tedy o podobný problém jako při nedávném hacknutí řady účtů na Twitteru. Postiženo bylo dost poměrně prominentních lidí, včetně Marka Zuckerberga

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.