Hlavní navigace

ÚOHS pokutoval ministerstvo zemědělství za kontroverzní zakázky

20. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu zemědělství dvě pokuty v celkové výši 1,8 milionu korun. Důvodem jsou chyby, kterých se podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dopustilo ministerstvo ještě pod vedením Petra Gandaloviče z vlády Mirka Topolánka v demisi. Konkrétně jde o zakázky na sjednocení informačních portálů ministerstva a na systémovou centralizaci úřadu v celkové hodnotě přes půl miliardy korun. Původně je získala Telefónica O2 bez výběrového řízení. Úřad…

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu zemědělství dvě pokuty v celkové výši 1,8 milionu korun. Důvodem jsou chyby, kterých se podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dopustilo ministerstvo ještě pod vedením Petra Gandaloviče z vlády Mirka Topolánka v demisi. Konkrétně jde o zakázky na sjednocení informačních portálů ministerstva a na systémovou centralizaci úřadu v celkové hodnotě přes půl miliardy korun. Původně je získala Telefónica O2 bez výběrového řízení. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ovšem nyní dospěl k závěru, že nebyly splněny zákonné podmínky, které by zadání zakázek bez výběrového řízení umožňovaly.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže chtěl zakázky prošetřit ještě před podpisem smluv, ale předběžný zákaz podpisu údajně na ministerstvo dorazil až těsně po jejich podpisu, což vyvolalo další pochybnosti a otázky. Samo ministerstvo pak ale obě zakázky zrušilo. Právě proto je nemohl ÚOHS sám zrušit a dospěl tedy „jen“ k udělení pokuty. Ta zatím není pravomocná, ministerstvo se chce nyní s nálezem ÚOHS blíže seznámit. Je ale velmi pravděpodobné, že se proti rozhodnutí odvoláme k předsedovi (ÚOHS) Rafajovi, řekl ČTK Petr Habáň z oboru komunikace na ministerstvu zemědělství. (Finanční noviny)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.