Hlavní navigace

UPC omezuje analogovou kabelovou televizi v Pardubicích a dalších městech

24. 6. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
24. 6. 2010

Pořiďte si naši digitální kabelovou televizi, nebo se spokojte jen s 14 televizními programy. S takovou informací nyní obvolává klienty kabelové televize UPC v Pardubicích zákaznické centrum této společnosti. Ke konci června UPC zruší v Pardubicích programové nabídky Mini a Klasik u analogové kabelové televize a nahradí je jednou společnou analogovou nabídkou s 14 programy. Podobně firma postupuje i v jiných městech.

K TÉMATU: UPC postupně zruší u analogové kabelovky nabídku Klasik

V Pardubicích aktuálně nabídneme 14 analogových programů + rezervu pro místní vysílání. Ve spektru je alokován prostor pro celkem 20 analogových programů plus rádia v FM pásmu, ta zůstávají beze změny, uvedl pro server DigiZone.cz mluvčí UPC František Malina. Analogová nabídka zůstane součástí digitální nabídky a operátor ji bude poskytovat do druhého televizoru v domácnosti zdarma, jako tomu bylo doposud. Totéž bude platit pro zákazníky jednotné analogové nabídky: jednu službu si zaplatí – do druhého přijímače ji mohou získat zdarma, vysvětluje Malina.

ČTĚTE TAKÉ: UPC omezila v některých městech nabídku analogové kabelovky

Diváci, kteří si předpláceli rozšířenou analogovou nabídku Klasik, která obsahovala 38 programů, mohou zůstat u analogové kabelové televize (v tom případě se jim nabídka sníží), nebo přejít na digitální kabelovou televizi s nabídkou Standard, která obsahuje 80 programů. UPC jim v takovém případě dodá kabelový set-top-box. Pokud se rozhodnou zůstat pouze u analogové kabelové nabídky, budou mít sice méně programů, ale zaplatí méně, protože cena za tuto novou analogovou nabídku odpovídá ceně za dosavadní nabídku Mini – tedy 211 Kč měsíčně, upřesnil mluvčí UPC.

NAPSALI JSME: UPC analog v kabelu zachová, slibuje až dvacet programů

Měsíční poplatek za rozšířenou analogovou nabídku Klasik je 504 Kč, digitální nabídka Standard vyjde o stokorunu více (beze slev). Noví zákazníci digitální kabelové televize ale mají na první půlrok padesátiprocentní slevu. Vydělají tedy na akční nabídce a dlouhodobě budou mít výhodnější poměr, co se týče poměru počtu programů a ceny za službu, konstatuje Malina. Diváci, kteří se rozhodnou zůstat u analogové kabelové televize UPC a dosud si za cenu 211 korun měsíčně předpláceli devět programů, dostanou za stejnou cenu 14 programů.

ebf - tip do článku - debata

Zatím je tato nová analogová nabídka uplatněna zhruba v polovině digitálních sítí UPC. V další polovině bude aplikována přibližně do konce roku 2011, přiblížil mluvčí UPC. Zároveň důrazně odmítl, že by firma chtěla analogovou kabelovou televizi úplně zrušit. Ostatně, UPC na své webu analogovou kabelovou televizi stále propaguje, včetně dosavadních programových nabídek Mini a Klasik a akčních slev na jejich pořízení. V některých lokalitách totiž UPC dosud nenabízí a ani nebude moci nabídnout digitální kabelovou televizi.

Proč vlastně dochází k omezování programové nabídky analogové kabelové televize UPC? Mluvčí připouští, že firma by ráda hromadně přesunula většinu svých zákazníků k digitální kabelové televizi. Hlavním důvodem je ale podle Františka Maliny uvolnění kmitočtového spektra pro nové datové služby, o nichž je „předčasné mluvit“. Dalším důvodem je rozšíření počtu televizních programů. Jeden analogový program uvolní místo pro čtyři digitální, vysvětluje mluvčí UPC. A posledním důvodem je uvolnění prostoru pro budoucí navyšování rychlosti připojení k internetu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).