Hlavní navigace

UPC požaduje desítky tisíc za nevrácené modemy, pohledávky postoupila vymahačům

13. 4. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Někteří zákazníci společnosti UPC mají problémy kvůli údajně nevráceným modemům a set-top-boxům.Vymahačská firma po nich totiž za tyto přístroje žádá desítky tisíc korun. Společnost UPC postoupila své pohledávky inkasní společnosti. Ta se ale podle slov samotných klientů obrací i na ty, kteří modem nebo set-top-box již vrátili.

Někteří zákazníci společnosti UPC mají problémy kvůli údajně nevráceným modemům a set-top-boxům.Vymahačská firma po nich totiž za tyto přístroje žádá desítky tisíc korun. Společnost UPC postoupila své pohledávky inkasní společnosti. Ta se ale podle slov samotných klientů obrací i na ty, kteří modem nebo set-top-box již vrátili.

Zákazníci se pozastavují především nad tím, že na ně vymahačská firma přišla rovnou s platebním příkazem od soudu, aniž by je předtím kontaktovala. UPC ale ústy svého tiskového mluvčího tvrdí, že ještě než pohledávku postoupí agentuře, snaží se zákazníka nejméně pětkrát kontaktovat.

Reakce Františka Maliny, tiskového mluvčího UPC:

Ještě než neuhrazenou pohledávku postoupíme agentuře, snažíme se dlužníka různými způsoby, např. mailem, telefonicky, písemně či  SMS nejméně pětkrát kontaktovat. Celý proces trvá několik týdnů až  měsíce. Nemáme-li žádnou odezvu, dluh  předáváme dále, protože není v našich silách zabývat se jeho vymáháním. 

Agentury, kterým byly pohledávky postoupeny, jsou na UPC nezávislé a jejich kroky nemůžeme nikterak kontrolovat. Je nám samozřejmě líto, že je postup nových věřitelů vnímán dlužníky negativně, ale my už na něj nemáme žádný vliv. K tomu, aby se končící zákazník vyhnul případným problémům je třeba hlásit změnu bydliště a dostát smluvní povinnosti  stanovené ve Všeobecných obchodních podmínkách.

A sice vrátit veškerá pronajatá i zapůjčená zařízení prostřednictvím České pošty nebo při případné osobní návštěvě technika. A samozřejmě si uschovat si příslušné potvrzení jakými jsou podací lístek České pošty či  zakázkový list technika. Je-li zákazník  na pochybách, zda bylo zařízení řádně a včas vráceno, může si tuto skutečnost  ověřit písemně nebo telefonicky na klientském centru UPC.

Co má udělat zákazník po ukončení smlouvy, aby se vyhnul podobným problémům?

Nedílnou součástí uzavřené smlouvy jsou všeobecné podmínky. Podpisem smlouvy účastník mimo jiné stvrzuje, že se seznámil se všeobecnými podmínkami a zavázal se je dodržovat. Dle odstavce 3.6 Všeobecných podmínek (aktuální verze E08) je účastník povinen vrátit zapůjčené zařízení na vlastní náklady a nebezpečí poštou na adresu společnosti LICA, s. r. o., Kostomlátecká 20/39, 288 02 Nymburk do 7 dnů od data ukončení smluvního vztahu. 

Doporučujeme zásilku pojistit u České pošty, s. p., na částku 5000,– Kč za každé zařízení v zásilce obsažené. Výše smluvní pokuty je 5000,– Kč za každé nevrácené zařízení ve lhůtě stanovené všeobecnými podmínkami (odstavec 3.8 Všeobecných podmínek). Další možností je vrátit zapůjčené zařízení technikovi v den odpojení služeb. Termín odpojení je domluven na Klientském centru a technik na zakázkový list uvede, které/ která zařízení odebírá a správnost údajů stvrdí účastník svým podpisem. 

Dle odstavce 4.2 Všeobecných podmínek je účastník povinen informovat Klientské centrum o každé změně údajů účastníka (zejména telefonního kontaktu a adresy pro doručování korespondence) zpravidla předem, nejpozději však do 7 dnů od data změny. Pokud tak neučiní, je veškerá korespondence zpravidla zasílána na poslední známou adresu účastníka.

Jak zákazník zjistí, že modem, který vracel, je opravdu zpět u firmy UPC? Kam může zavolat?

BRANDstorming tip2

Účastník je povinen vrátit veškeré zapůjčené zařízení, které má od společnosti UPC Česká republika, a. s. zapůjčené. Pro zjištění, zda zařízení bylo naší společnosti doručeno, může využít Kontaktního formuláře na www.upc.cz, telefonní linky Klientského centra 241 005 100, faxové číslo 241 005 105 nebo může zaslat dotaz poštou na adresu Klientské centrum UPC, P. O. Box 53, 130 11 Praha 3 – Žižkov. Je nutné brát v potaz určitou časovou prodlevu mezi odevzdáním zásilky k přepravě a jejím odebráním z klientského účtu. V každém případě je nutné uložení si dokladu, který stvrzuje vrácení zařízení naší společnosti (zakázkový list, podací lístek). 

Zdroj: Digizone

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).