Hlavní navigace

UPC: Vyřazení Óčka z analogu není aktem proti této televizi

10. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
10. 1. 2008

Kabelová společnost UPC odmítá tvrzení, že by vyřazení hudebního kanálu Óčko z nejnižší programové nabídky analogové kabelové televize Mini a zařazení do digitálního slotu v téže nabídce bylo mstou za to, že tato stanice spolu s dalšími členy Asociace digitálních televizí (ADT) prosadila v diginovele vysílacího zákona rozšíření počtu povinně šířených programů v kabelu.

Celou záležitost nepojímáme jako „konflikt“ Óčko versus UPC a nebo brzdění digitalizace (jsme průkopníky jak kabelového, tak satelitního digitálního vysílání), ale skutečně se jedná o pojetí principu must carry (povinnost šířit některé programy v základní omezené programové nabídce, pozn. red.), prohlásil mluvčí UPC František Malina.

UPC argumentuje čerstvým rozsudkem Evropského soudního dvora, jenž se principem must carry zabývá a z něhož podle Maliny vyplývá, že ustanovení diginovely je „přinejmenším nestandardní“. Rozsudek například říká, že must carry má vycházet z „transparentního řízení založeného na objektivních, nediskriminačních a dopředu známých kritériích sledujících zejména kulturní politiku členského státu“. Podmínka má být založena na objektivních kritériích, dopředu známých dotčeným subjektům, a to jak vysílatelům, tak provozovatelům sí­tí.

Kritéria nesmí být diskriminační, ale musí být vhodná k zajištění pluralismu a případně umožňují prostřednictvím závazků veřejné služby přístup zejména k vnitrostátním a místním zprávám na dotyčném území. Takový status dle rozsudku nemůže být automaticky přiznán všem televizním kanálům vysílaným stejným soukromým subjektem televizního vysílání, ale musí být striktně omezen na ty, jejichž celkový obsah programů je způsobilý takový cíl uskutečnit, stojí v rozsudku.

Počet kanálů must carry vyhrazený soukromým vysílatelům by neměl podle Evropského soudního dvoru zjevně překročit to, co je nezbytné pro uskutečnění tohoto cíle. Musí být tedy přiměřený. Současně musí být celé „must carry“ přezkoumatelné a jeho efektivita musí být průběžně přezkoumávána, míní soud. UPC podle Maliny míní, že česká právní úprava nestanovila žádná kritéria pro zařazení nových komerčních televizí do podmínky must carry.

Marketing Meeting balicek

Nové programy byly zařazeny šmahem všechny. V naší právní úpravě nenajdeme tedy ani předvídatelnost ani transparentnost a o sledování kulturních politiky státu lze jen spekulovat. Současně ani nebyl připraven žádný režim pro přezkum efektivity „must carry“ tak, jak bylo parlamentem schváleno, konstatuje František Malina. UPC bere rozsudek Evropského soudního dvora za precedent, na jehož základě by měla být zpochybněna i česká diginovela.

S ohledem na konsistentní rozhodovací praxi Evropského soudního dvora ani jiný vývoj předpokládat nelze, míní Malina.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).