Hlavní navigace

uTorrent do počítače tajně instaluje EpicScale na dolování bitcoinů

Autor: uTorrent
Daniel Dočekal

Aspoň k něčemu byla kauza Lenova s crapwarem dobrá: lidé se naučili více si všímat podivných věcí instalovaných společně se softwarem, který si stáhli.

Warning: EpicScale „riskware“ silently installed with latest uTorrent upozorňuje, že v poslední verzi tohoto softwaru se vyskytuje přídavek, který se instaluje do systému bez svolení uživatele. 

Jde o „riskware“ jménem EpicScale, software určený k dolování bitcoinů, ale také pro jakékoliv další účely, které se nakonec někomu zlíbí – s využitím „nevyužitého“ procesorového času vašeho počítače.

Odinstalace EpicScale je sice podle všeho možná klasickou cestou (Control Panel ve Windows), ale nedojde k odstranění všech souborů.

Nejzajímavější na tom je, že ve vláknu oznamujícím tuto skutečnost se objevilo vyjádření jednoho za správců fóra, který instalaci obhajuje. Dokonce tam argumentuje tím, že „část výsledků jde na filantropické iniciativy“. 

Content

A také pochopitelně tím, že je tento software možné „snadno“ odinstalovat. Zbytek ponechaný v ProgramData\EpicScale je prý možné ručně smazat a jde o unikátní identifikátor uživatele, pro případ, že by si EpicScale znovu nainstaloval.

V odpovědi správce navíc tvrdí, že tento software nejde nainstalovat bez vědomí a svolení uživatele, což je v rozporu s tím, co tvrdí všichni ostatní uživatelé. Ti jasně a opakovaně upozorňují, že EpicScale se v jejich počítači objevil bez jejich svolení. Stejně tak upozorňují, že ve zmíněné složce nezůstal pouze jeden soubor s identifikátorem, ale řada EXE (32 i 64 bit) souborů a DLL knihoven. 

Našli jste v článku chybu?
9. 3. 2015 9:23
Mouch (neregistrovaný)

"V odpovědi správce navíc tvrdí, že tento software nejde nainstalovat bez vědomí a svolení uživatele, což je v rozporu s tím, co tvrdí všichni ostatní uživatelé"

Kdyby si to DD zkusit, zjistil by, ze skutečně "nejde nainstalovat bez vědomí a svolení uživatele". Ale chapu, vsichni klikaji na Next, Next, vcetne Docekala, a pak se divi...

12. 3. 2015 9:32

Na Redditu psali lidi, co s tím mají pracovní zkušenosti, že mají malé procento instalací s volitelným crapware, a zbytek to instaluje automaticky, takže poskytovatel má výmluvu, to je asi nejpravděpodob­nější. uTorrent už před lety měl instalátory, kdy jste při instalaci během série asi pěti "next" jedno museli vynechat, a pak vás to zavedlo na okno se souhlasem s instalcí crapware. Ten stupidní kec jak "lidi mačkají next" a je to jejich chyba, to už snad může použít jako argument jenom trol ne…