Hlavní navigace

uTorrent do počítače tajně instaluje EpicScale na dolování bitcoinů

9. 3. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: uTorrent
Aspoň k něčemu byla kauza Lenova s crapwarem dobrá: lidé se naučili více si všímat podivných věcí instalovaných společně se softwarem, který si stáhli.

Warning: EpicScale „riskware“ silently installed with latest uTorrent upozorňuje, že v poslední verzi tohoto softwaru se vyskytuje přídavek, který se instaluje do systému bez svolení uživatele. 

Jde o „riskware“ jménem EpicScale, software určený k dolování bitcoinů, ale také pro jakékoliv další účely, které se nakonec někomu zlíbí – s využitím „nevyužitého“ procesorového času vašeho počítače.

Odinstalace EpicScale je sice podle všeho možná klasickou cestou (Control Panel ve Windows), ale nedojde k odstranění všech souborů.

Nejzajímavější na tom je, že ve vláknu oznamujícím tuto skutečnost se objevilo vyjádření jednoho za správců fóra, který instalaci obhajuje. Dokonce tam argumentuje tím, že „část výsledků jde na filantropické iniciativy“. 

cif 24 - early cena - média

A také pochopitelně tím, že je tento software možné „snadno“ odinstalovat. Zbytek ponechaný v ProgramData\EpicScale je prý možné ručně smazat a jde o unikátní identifikátor uživatele, pro případ, že by si EpicScale znovu nainstaloval.

V odpovědi správce navíc tvrdí, že tento software nejde nainstalovat bez vědomí a svolení uživatele, což je v rozporu s tím, co tvrdí všichni ostatní uživatelé. Ti jasně a opakovaně upozorňují, že EpicScale se v jejich počítači objevil bez jejich svolení. Stejně tak upozorňují, že ve zmíněné složce nezůstal pouze jeden soubor s identifikátorem, ale řada EXE (32 i 64 bit) souborů a DLL knihoven. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).