Hlavní navigace

EK chce uvolnit rozhlasové vlny a dát prostor digitálním službám

30. 11. 2005
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
30. 11. 2005

Evropská komise dnes uvedla, že členské státy EU podporují uvolnění rozhlasových frekvencí ve prospěch nových digitálních technologií s cílem posílení hospodářského růstu. Díky efektivnějšímu využití kmitočtového spektra by měl čistý přínos kroku dosáhnout osmi až devíti miliard eur. Zprávy ČTK si všiml server Česká média. Projekt podpořila minulý týden expertní skupina pojmenovaná Radio Spectrum Policy Group a tiskový mluvčí Viviane Redingové, komisařky pro informační společnost a vztahy, ho komentoval slovy: Je to významný signál, protože členy této skupiny je všech 25 zemí unie.

Komise chce na rozhlasových frekvencích umožnit obchodování a dát tak firmám šanci, aby mohly přijít s novými službami. Očekává, že iniciativa dá vznik novým pracovním místům a posílí růst hospodářství. Jasně stanovený plán na uvolnění pozic v éteru by měl být známý na začátku příštího roku, mluvčí komisařky ale dodal: Ještě se nedá říci, jakou formu bude mít. Informace vyvolala očekávání u obchodníků, kteří se těší na liberálnější a méně restriktivní přístup, rozhlasové společnosti vnímají ale iniciativu EK zatím obezřetně. Obávají se, a možná právem, aby uvolnění frekvencí neumožnilo finančně silným televizím a telekomunikačním operátorům vystrnadit další hráče z trhu.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.