Hlavní navigace

Už i Vodafone si postaví síť pro internet věcí. Zkouší technologii NB-IoT

Jan Beránek

Během příštího roku by chtěl operátor naskočit na vlak, který se už v tuzemském éteru pomalu rozjíždí.

Zatímco T-Mobile sází na Sigfox, Vodafone si vybral technologii NB-IoT (Narrow Band – Internet of Things). Ta prošla standardizací 3GPP a mezi své výhody počítá především pokrytí uvnitř budov a nízké náklady. 

První testy by měly v tuzemském éteru proběhnout během letošního podzimu. Klienty by chtěl operátor ulovit především v průmyslu, zdravotnictví a v „chytrých městech“. Firma chce využít stávající infrastrukturu, což by mělo urychlit rozjezd. 

V současné době již v rámci NB-IoT běží zkoušky automatického měření na dálku ve Španělsku a Itálii. "Ať už v případě vody nebo například plynu, změřené hodnoty se shromažďují a dále zpracovávají. Navíc NB-IoT umožňuje nejen monitorování, ale i vzdálené ovládání koncových zařízení,“ vysvětluje šéf rozvoje sítě Vodafonu Jiří Švarc

Content 2017 - tip Footshop

Konkurenční T-Mobile vsadil na jinou technologii. Během letošního roku rozjel ve spolupráci síť na bázi Sigfoxu se společností Simplecell. 

Internet věcí je nyní jedna z nejrychleji rostoucích oblastí ve světě IT a telekomunikací. Velké výzkumné firmy se teď předhánějí v odhadech, kolik zařízení bude do pár let k sítím připojeno. Podle odhadů analytické společnosti IDC bude do roku 2020 zapojeno do internetu věcí až 30 miliard zařízení. V optimismu ale zatím vede Intel, protože ten tipuje dokonce až 50 miliard.

Našli jste v článku chybu?
1. 7. 2016 10:36
redy (neregistrovaný)

"mezi své výhody počítá především pokrytí uvnitř budov" Pokrytí uvnitř budov? To bude pro Vodafone premiéra :D

11. 7. 2016 10:35
fd (neregistrovaný)

Vazeny, tyhle blaboly muzete vykladat svym kolegum na PR skoleni, zadna firma pro provoz techniky na ktere je zavisla mobilni site nepouziva.

Vskutku by mne zajimalo, jak budete presvedcovat kuprikladu automobilku, ze prece na te vyrobni lince nepotrebuji zadnou kabelaz, protoze to muze komunikovat bez dratu po mobilni siti. Jen to obcas misto automobilu vyrobi sekacku na travu, protoze zkratka obcas nebude signal nebo nastane jiny vypadek.