Hlavní navigace

Už v dubnu může v Česku znovu testovat DVB-T2. Tentokrát na rok a půl

15. 3. 2012
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Jen dny dělí Český telekomunikační úřad (ČTÚ) od rozhodnutí, zda přidělí Českým Radiokomunikacím kmitočty pro další dlouhodobý test zemské digitální televize druhé generace. Vysílací standard DVB-T2 firma testovala již loni v Praze, na Vysočině a v jižních Čechách, tehdy ale jen jako technický realizátor pro Český metrologický institut. Nyní chce dotovat experiment, který by měl trval až půldruhého roku, a televizím na tuto dobu nabízí bezplatné vysílání v HD kvalitě pro Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň. UVNITŘ MAPY POKRYTÍ CHYSTANÉHO EXPERIMENTU

Od celoplošného experimentu firma ustoupila

Původní plán Českých Radiokomunikací byl ještě ambicióznější. Nechaly si zpracovat mezinárodní koordinaci kmitočtů a zjistily, že na kanále 50 by teoreticky mohly spustit vysílání DVB-T2 v celé České republice s výjimkou Karlovarska. V tomto regionu chtěly použít kanál 38. Celoplošnou síť DVB-T2 firma poprvé představila loni na podzim na konferenci Radiokomunikace 2011 v Pardubicích. Na přelomu roku ale vzhledem ke komplikacím s mezinárodní koordinací kmitočtů od tak velkých záměrů upustila a rozhodla se požádat ČTÚ o kmitočty jen pro čtyři největší tuzemská města. Podle nedávno schválené novely zákona o elektronických komunikacích může získat oprávnění na roční experiment s možností jeho prodloužení na další půlrok.

ČRa chtějí využít celý rok a půl (tedy pokud jim ČTÚ vyhoví). Právě v těchto dnech by měla končit třicetidenní lhůta, kdy by se úřad měl k naší žádosti vyjádřit, řekl serveru DigiZone.cz Jiří Vykydal, vedoucí útvaru strategie a rozvoje ČRa. Nový test firma odůvodňuje potřebou vyzkoušet si možnost vysílání pro mobilní přijímače v systému DVB-T2 Lite a také snahou přesvědčit výrobce a prodejce televizní techniky, aby začali do České republiky dovážet přijímače s DVB-T2 tunery. Mělo by tak jít o test „naostro“, který využije zájmu nadšenců z řad televizních diváků. Právě od nich mohou ČRa získat řadu zajímavých podnětů, na které by vlastním měřením nemusely vůbec přijít.

DVB-T2 - plánovaný test 2012

Mapa pokrytí plánovaného testu DVB-T2, který by chtěly České Radiokomunikace spustit letos v dubnu. Signál by šířily vysílače Praha – Žižkov, Brno – Hády, Ostrava – Hošťálkovice a Plzeň – Krkavec na kanálu 50. (Zdroj: České Radiokomunikace)

Nahradí DVB-T2 Lite zavrhnutý systém DVB-H?

Standard DVB-T2 se neustále vyvíjí a ne všechno bylo v roce 2011 technicky k dispozici, vysvětluje zájem o další testování Vykydal. Chceme otestovat zejména systém Multi PLP, tedy diferencované fyzické vrstvy uvnitř jediného přenosového multiplexu. Dává velký potenciál pro využití mobilního příjmu televize. Dokázal by nahradit původně zamýšlený systém DVB-H, který se ukázal být života neschopný, protože vyžadoval opravdu robustní infrastrukturu, která je drahá. Nevyšel tam obchodní model, ale u DVB-T2 Lite jsme přesvědčeni, že by vyjít mohl. V loňském roce však ČRa neměly k dispozici přijímače pro DVB-T2 Lite, proto ho chtějí testovat letos.

Další součástí připravovaného testu má být i zkouška vzájemné interakce DVB-T2 se systémem LTE pro datové sítě nové generace. Chceme otestovat možnou interakci mezi systémy LTE, pracujícími v pásmu 800 MHz v první digitální dividendě a současnými kanály DVB-T tak, jak je dnes vysíláme, a ověřit i možný posuv kmitočtů a, jak by se změnila tato interakce mezi LTE a DVB-T2, pokračuje Vykydal. ČRa by také chtěly pokračovat v testech jednofrekvenčních sítí v rámci DVB-T2, protože při loňském experimentu se k jejich odzkoušení dostaly až v druhé polovině roku a nestihly vše, co zamýšlely. Důležitý je ale mobilní příjem, který se ukázal být ve standardních konstelacích, určených pro fixní příjem DVB-T2, v podstatě nepoužitelný, připouští Vykydal.

DVB-T2 - závěrečná zpráva z testu 2011

Závěrečná zpráva z loňského testu DVB-T2

Vůbec první test vysílání DVB-T2 v České republice proběhl už na jaře 2010 u příležitosti konference, kterou v pražském hotelu Corinthia Tower uspořádaly České Radiokomunikace. Na něj pak od listopadu téhož roku navázal dlouhodobý test, který pokračoval až do loňského prosince. Kromě Prahy se nový systém digitálního televizního vysílání testoval i z jihlavského vysílače Javořice a jihočeské Kleti. Oficiálním provozovatelem experimentu byl Český metrologický institut a záštitu nad testem převzal Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Přečtěte si závěrečnou zprávu z tohoto experimentu (DOC, 40,8MB).

Nový testovací kanál 50 a snížené výkony vysílačů

Pro nový test DVB-T2 žádají České Radiokomunikace kanál 50 pro vysílače Žižkov v Praze, Hády v Brně, Hošťálkovice v Ostravě a Krkavec v Plzni. Celoplošné vysílání DVB-T2 na kanálu 50 nebylo průchozí, zejména kvůli vysílači Černá hora a jeho vazbě na vysílače v Polsku, ale i na jiné vysílače. Proto jsme zvolili tuto „ústupovou“ variantu, vysvětluje Vykydal. Také výkony plánovaných čtyř vysílačů nebudou příliš vysoké, z pražského Žižkova by mělo jít o maximální vyzářený výkon 20 kW, na dalším vysílači půjde o 15 kW a na zbylých dvou 10 kW. Pochopili jsme, že pro ČTÚ by bylo poněkud komplikované zkoordinovat velké výkony, zejména s Polskem, ještě před ukončením tamního analogového vysílání, vysvětluje Vykydal.

Firma je technicky připravena test spustit již k 1. dubnu. Záleží ale na termínu přidělení kmitočtů od ČTÚ. Dvě lokality jsme schopni spustit do týdne a další dvě řádově do dvou až třech týdnů. Duben je tedy naprosto reálný, ujišťuje Vykydal. Co však dosud není jasné, je obsah testovacího multiplexu. Loňského experimentu DVB-T2 pod záštitou Českého metrologického institutu se zúčastnily všechny čtyři velké plnoformátové televize, tedy Nova, Prima, Česká televize a TV Barrandov. Právě s nimi nyní ČRa vyjednávají o zapojení do nového testu, ale zatím ne příliš úspěšně. V podobě, v jaké byl test ČRa představen, je pro nás nepřijatelný. Dále ale jednáme, odpověděl na dotaz serveru DigiZone.cz ředitel PR televize Nova Lubor Černohlávek.

DVB-T2 - test 2011, mapa pokrytí

Takové pokrytí a vzdálenost jednotlivých vysílačů měl loňský test DVB-T2 (Zdroj: České Radiokomunikace)

Televize nechtějí platit za souběh DVB-T a DVB-T2

Jednání o zapojení do nového testu DVB-T2 potvrzuje i Česká televize a TV Barrandov. Podle technického ředitele ČT Rudolfa Popa ale Kavčí hory nemohou svoji případnou účast na tomto vysílání posuzovat pouze pohledem letošního roku, nýbrž vyhodnotit perspektivu vysílání DVB-T2 i do dalších let. Jde o stanovení a nastavení modelu přechodu na vyšší platformu, která umožní vysílání v HD rozlišení v takovém rozumném souběhu, abychom byli schopni celý proces ufinancovat. Bylo by na jedné straně určitě lákavé, kdybychom zavedli souběžně několik platforem, ale tím bychom na druhé straně z důvodu financí omezovali výrobu nového obsahu, vysvětlil Pop v nedávném rozhovoru pro DigiZone.cz.

Televize se děsí modelu, který ČRa uplatnily při přechodu z analogového na digitální vysílání: dlouhých přechodných období, kdy vedle sebe na stejném území vysílaly analogově i digitálně a oba způsoby šíření signálu musely platit. Jiří Vykydal namítá, že účast na letošním testu firma nabízí televizím zdarma. Půjde o startovací platformu, za kterou by provozovatelé televizního vysílání zpočátku neplatili a ověřili by si na ní svoje ekonomické modely, přístupnost tohoto systému pro diváky a jeho akceptaci diváky, vysvětluje. Jenže byly by to právě televize, které se zapojí do testu DVB-T2, na které by snesl hněv diváků, pokud by se rozhodly v tomto vysílání za komerčních podmínek nepokračovat.

DVB-T2 - přijímače

Přijímače DVB-T2, na kterých loni České Radiokomunikace testovaly sledování programů v zemské digitální síti druhé generace

„Věříme v dohodu s televizemi“

Optimismus ohledně dohody s televizemi zatím čiší jen ze strany ČRa. Jednáme intenzivně se všemi televizemi, ale ještě to není finálně ukončené. Jsme přesvědčeni, že najdeme takovou společnou řeč, že to pro ně bude zajímavé nejenom z krátkodobého hlediska, věří Jiří Vykydal. Že jde o velmi aktuální záležitost, potvrdil serveru DigiZone.cz technický ředitel TV Barrandov Michal Kratochvíl. O obnovení testu vím a o účasti v něm jednáme. Definitivní odpověď vám sdělíme neprodleně. Odhaduji, že výsledek bude znám koncem příštího týdne, uvedl. České Radiokomunikace také finišují s úpravou tzv. D-Booku, tedy technické specifikace českého vysílání DVB-T2 pro výrobce televizních přijímačů.

Právě před týdnem proběhla na půdě ČTÚ schůzka technické skupiny, která řešila připomínky k návrhu nové verze D-Booku zaměřené na přijímače DVB-T2. K mému velkému překvapení tam nedošlo k žádným rozdílným názorům, které by nebyly řešitelné. Ve finále jsme se dohodli na akceptaci všech připomínek a jejich zpracování, říká Vykydal. K tomu by mělo dojít ještě do konce tohoto týdne a pak proběhne prostřednictvím ČTÚ poslední kolo připomínek, k němuž by se technická skupina případně sešla začátkem dubna. Pokud nebudou připomínky, finálně bychom se měli sejít v polovině dubna, i s panem předsedou Rady ČTÚ a mělo by dojít k finálnímu schválení D-Booku. Pak by tento dokument šel k veřejné diskusi a následně by měl být do konce dubna vydán, nastínil Vykydal.

Jiří Vykydal

Počítáme, že přechod od standardu DVB-T na DVB-T2 by měl trvat minimálně šest let, říká Jiří Vykydal z Českých Radiokomunikací (Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz)

Kdy se na českém trhu objeví přijímače DVB-T2?

Existence jednotných technických specifikací pro přijímače DVB-T2 určené na český trh jsou zásadní podmínkou pro dovoz televizorů a set-top-boxů s tunery DVB-T2. Zástupci ČRa se proto tento týden setkali s výrobci a prodejci televizních přijímačů a nastínili jim svoje představy o dlouhodobém testu i o tom, co by mělo následovat po něm. Vysílání DVB-T2 by mělo být z hlediska přijímací techniky velmi podobné dnešnímu DVB-T, tedy stejně otočená anténa, přibližně stejná intenzita pole, aby bylo možné použít stejné zesilovače a konvertory ve společných televizních anténách (STA). Samozřejmě použijeme stejnou polarizaci, aby se nemusely otáčet antény, slibuje Vykydal.

Pro diváka, který bude chtít přijímat signál DVB-T2, tak zbude jediná „operace“: koupit si set-top-box s DVB-T2 tunerem a zapojit ho mezi anténu a televizor, případně si pořídit nový televizor, který už bude mít DVB-T2 integrovaný. Vykydal ale nepředpokládá, že by diváci byli k tomuto přechodu nuceni: Celý přechod z DVB-T na DVB-T2 chápeme z hlediska diváka jako dobrovolný, relativně dlouhodobý proces. Naším úkolem je komunikovat tento potenciální přechod a nabídnout divákovi něco, co ho bude motivovat, aby to byl on sám, kdo se rozhodne vyměnit televizní přijímač nebo jej doplnit set-top-boxem.

Test DVB-T2 v Praze - květen 2010

Vůbec první test DVB-T2 provedly České Radiokomunikace v květnu 2010 v Praze při příležitosti konference o tomto standardu (Foto: České Radiokomunikace)

Přechod na DVB-T2 by mohl být i rychlý

Existuje ale ještě varianta, že by přechod ze současného systému DVB-T na DVB-T2 mohl být rychlejší. Na letošní mezinárodní konferenci WRC-12 v Ženevě totiž nečekaně zazněl požadavek na další uvolňování kmitočtů v pásmu UHF pro datové služby nové generace. Pokud by v budoucnu vyvstal takovýhle požadavek, který by uspěl, znamenalo by to během jednoho nebo dvou let přejít na systémy DVB-T2 i v multiplexech, kde dnes vysíláme DVB-T, a to by samozřejmě zvedlo velkou vlnu nevole u diváků, kteří by si museli nuceně vyměnit přijímací zařízení ve velmi krátké době po přechodu z analogového na digitální vysílání, varuje Vykydal.

UXD

Takové situaci se chtějí ČRa podle Vykydala vyhnout testováním DVB-T2 a postupným prosazováním tohoto vysílacího standardu mezi českými diváky: Domníváme se, že relativně dlouhá doba souběhu, atraktivní obsah a zajímavý ekonomický model by měly být těmi důvody, které by přirozeně evokovaly přechod z DVB-T na DVB-T2 se souběžným provozem obou standardů a pak třeba postupným přechodem jednotlivých programů z multiplexů DVB-T do sítí DVB-T2 až do té doby, než by došlo ke kompletní konverzi. Úplný přechod na DVB-T2 by podle něj měla podmiňovat vysoká penetrace přijímačů s DVB-T2 tunery v českých domácnostech.

A jak dlouho by takový pozvolný přechod z DVB-T na DVB-T2 měl trvat? Vzhledem k tomu, že dnes je průměrná doba obnovy televizorů v domácnostech okolo šesti let, předpokládáme, že to bude právě interval šesti let, který bude Česká republika potřebovat k tomuto přirozenému přechodu, odhaduje Jiří Vykydal.

Pokud budete v dosahu signálu DVB-T2, pořídíte si přijímač s tímto tunerem?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.