Hlavní navigace

Území Čech pokryl signálem digitálního rozhlasu další německý vysílač

Lukáš Polák

Pro poslech digitálního rozhlasu je nutný speciální přijímač s podporem tohoto standardu. Většina německých stanic pro svou distribuci používá modernější technologii DAB+.

Doba čtení: 1 minuta

Vysílač Chemnitz – Geyer, který se nachází na německé straně nedaleko od pomezí Karlovarského a Ústeckého kraje, začal šířit signál digitálního rozhlasu na kanálu 5C. Znamená to, že zájemci si odtud mohou naladit stanice z takzvaného celoněmeckého multiplexu, například Lounge FM, Energy, Klassik Radio, Radio BOB! nebo speciální fotbalové okruhy 90elf Fußball a 90elf Livespiel. Signál z Geyeru je šířen výkonem 10 kW s vertikální polarizací, což vyžaduje na straně posluchače takto položenou anténu.

ČTĚTE TAKÉ: Přijímáte digitální rozhlas ze Saska? Pak si dejte pozor. Zasáhly ho velké změny

Podobně jako u pozemní digitální televize (DVB-T) je možné tvořit takzvané jednofrekvenční sítě, kdy na jednom kanálu funguje více vysílačů, které pokryjí tím pádem větší území, stejný krok je možný i pro digitální rozhlas DAB/DAB+. Trojici saských vysílačů fungujících na kanálu 5C tvoří kromě Geyeru také Dresden – Wachwitz a Leipzing Stadtwerke. I ty používají vertikální polarizaci a vyzářený výkon 10 kW. V Německu se používá pro šíření DAB signálu III. pásmo, které se uvolnilo po ukončení analogového televizního vysílání.

Našli jste v článku chybu?