Hlavní navigace

Území Čech pokryl signálem digitálního rozhlasu další německý vysílač

2. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pro poslech digitálního rozhlasu je nutný speciální přijímač s podporem tohoto standardu. Většina německých stanic pro svou distribuci používá modernější technologii DAB+.

Vysílač Chemnitz – Geyer, který se nachází na německé straně nedaleko od pomezí Karlovarského a Ústeckého kraje, začal šířit signál digitálního rozhlasu na kanálu 5C. Znamená to, že zájemci si odtud mohou naladit stanice z takzvaného celoněmeckého multiplexu, například Lounge FM, Energy, Klassik Radio, Radio BOB! nebo speciální fotbalové okruhy 90elf Fußball a 90elf Livespiel. Signál z Geyeru je šířen výkonem 10 kW s vertikální polarizací, což vyžaduje na straně posluchače takto položenou anténu.

BRAND

ČTĚTE TAKÉ: Přijímáte digitální rozhlas ze Saska? Pak si dejte pozor. Zasáhly ho velké změny

Podobně jako u pozemní digitální televize (DVB-T) je možné tvořit takzvané jednofrekvenční sítě, kdy na jednom kanálu funguje více vysílačů, které pokryjí tím pádem větší území, stejný krok je možný i pro digitální rozhlas DAB/DAB+. Trojici saských vysílačů fungujících na kanálu 5C tvoří kromě Geyeru také Dresden – Wachwitz a Leipzing Stadtwerke. I ty používají vertikální polarizaci a vyzářený výkon 10 kW. V Německu se používá pro šíření DAB signálu III. pásmo, které se uvolnilo po ukončení analogového televizního vysílání.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).