Hlavní navigace

V Budapešti proběhnou testy 4K formátu, ráda by je vyzkoušela i Česká televize

Lukáš Polák

V případě, že by Česká televize spustila vlastní promo smyčku v rámci DVB-T2 experimentu, mohla by tu vysílat materiály dodané vysílací unií EBU, případně pořízené vlastní 4K kamerou.

Doba čtení: 1 minuta

Maďarská veřejnoprávní televize plánuje v příštím roce otestovat vysílání v Ultra HD rozlišení, které se také označuje jako formát 4K. Na tuto skutečnost upozornil server sat-tv-radio.hu. Médium už získalo povolení od tamního regulátora, a to pro Budapešť a okolí. Zkušební vysílání by mělo probíhat na kanálu M3D, který doposud sloužil pro potřeby experimentování s formátem 3D. Překvapením je však způsob, jakým chce maďarská televize tento signál přenášet. Měl by být dostupný ve standardu DVB-T. Jeden takový kanál však s největší pravděpodobností zabere kapacitu celého multiplexu.

ČTĚTE TAKÉ: Superlevná 4K televize od Changhongu dorazí na český trh o měsíc později

Vysílání ve formátu 4K by si také ráda vyzkoušela Česká televize. Ta původně plánovala nasadit promo v Ultra HD v rámci experimentu DVB-T2 Českých Radiokomunikací. Operátorovi kmitočtový příděl pro kanál 50 v Praze a středních Čechách (vysílač Žižkov) vyprší na konci roku. Firma by však ráda získal od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) možnost šířit DVB-T2 signál i v roce 2014. Česká televize by tento promo kanál mohla naplnit kromě materiálů dodaných Evropskou vysílací unií (EBU) také záběry z vlastní 4K kamery, kterou si nedávno mimo jiné za tímto účelem pořídila.

Našli jste v článku chybu?