Hlavní navigace

V Budapešti proběhnou testy 4K formátu, ráda by je vyzkoušela i Česká televize

17. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V případě, že by Česká televize spustila vlastní promo smyčku v rámci DVB-T2 experimentu, mohla by tu vysílat materiály dodané vysílací unií EBU, případně pořízené vlastní 4K kamerou.

Maďarská veřejnoprávní televize plánuje v příštím roce otestovat vysílání v Ultra HD rozlišení, které se také označuje jako formát 4K. Na tuto skutečnost upozornil server sat-tv-radio.hu. Médium už získalo povolení od tamního regulátora, a to pro Budapešť a okolí. Zkušební vysílání by mělo probíhat na kanálu M3D, který doposud sloužil pro potřeby experimentování s formátem 3D. Překvapením je však způsob, jakým chce maďarská televize tento signál přenášet. Měl by být dostupný ve standardu DVB-T. Jeden takový kanál však s největší pravděpodobností zabere kapacitu celého multiplexu.

BRAND

ČTĚTE TAKÉ: Superlevná 4K televize od Changhongu dorazí na český trh o měsíc později

Vysílání ve formátu 4K by si také ráda vyzkoušela Česká televize. Ta původně plánovala nasadit promo v Ultra HD v rámci experimentu DVB-T2 Českých Radiokomunikací. Operátorovi kmitočtový příděl pro kanál 50 v Praze a středních Čechách (vysílač Žižkov) vyprší na konci roku. Firma by však ráda získal od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) možnost šířit DVB-T2 signál i v roce 2014. Česká televize by tento promo kanál mohla naplnit kromě materiálů dodaných Evropskou vysílací unií (EBU) také záběry z vlastní 4K kamery, kterou si nedávno mimo jiné za tímto účelem pořídila.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).