Hlavní navigace

V Německu si od roku 2019 možná nekoupíte klasický FM přijímač

4. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Hyundai
Jak informují německé sdělovací prostředky, mezi jinými třeba Der Spiegel, doporučuje Kulturní výbor Spolkové rady ukončit od roku 2019 prodej analogových FM přijímačů.

Výbor doporučuje po tomto datu prodávat pouze rádia, která jsou vybavena příjmem nového digitálního rozhlasu ve standardu DAB+. FM přijímače by nesměly být po roce 2019 nabízeny v obchodech k prodeji proto, aby byla urychlena digitalizace vysílání. Jedná se o návrh změn telekomunikačního zákona a navazující návrh vyhlášek.

K TÉMATU: Asociace WorldDAB mapovala klíčové trhy 

Premiér spolkové republiky Porýní-Falc Malu Dreyer z SPD v rozhovoru pro SWR (Südwestrundfunk) uvedl: Očekávám, samozřejmě, že tím dosáhneme lepšího rádiového pokrytí pro občany. Znamená to ještě nižší náklady na distribuci a zvýší se tím bohatost programů s cennými doplňkovými službami, které jsou pak snadno dostupné, takže využijeme všechny výhody digitální přenosové techniky. Je proto důležité využít tuto nejmodernější technologii zcela.

PSALI JSME: Pure rozšířilo nabídku o tři přijímače DAB 

DAB+ rádio Noxon Nova.

Návrh je diskutabilní…

Zatím je návrh zákazu prodeje rozhlasových FM přijímačů spíše příspěvkem do diskuse, protože změna v německém parlamentu nepodléhá schválení a lze ji tak momentálně považovat pouze za doporučení.

SITUACE V ČESKU: Vláda dnes schválila návrh rozvoje zemského digitálního vysílání Českého rozhlasu

Předsedkyně ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland) Karola Wille  ale na nedávném berlínském veletrhu IFA 2016 zdůraznila, že je nutné, aby politika byla regulační zejména v případě digitalizace rozhlasu. Vyzvala také k instalaci tzv. multistandardního čipu ve všech nových rozhlasových přijímačích, a to hlavně v automobilech.

Jaká je situace u nás?

Zatímco v Německu a jiných vyspělých státech Evropy se plnohodnotná rozhlasová digitalizace urychluje, u nás se, hlavně vinou lobbingu soukromých vysílatelů, zatím daří celý proces úspěšně oddalovat. Obavy pramení z velké konkurence a budoucích nižších výnosů z reklamy, protože nynější stav FM spektra je téměř zaplněn a noví hráči se nemohou na trhu uplatnit a ohrozit ty stávající.

Dosah vysílání DAB+ z vysílače Praha – Žižkov.

Český rozhlas a další rozvoj

S návrhem rozvoje zemského digitálního vysílání Českého rozhlasu (ČRo), který nedávno vláda schválila, v této podobě Český rozhlas nesouhlasí a i podle dalších odborníků by se měla vládní strategie předělat, protože dostatečně nepodporuje rozvoj tohoto standardu.

KL22_nominace

Od loňského roku testuje Český rozhlas ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi digitální vysílání DAB+ v Praze a okolí. Experimentálním digitálním rozhlasovým vysílání pokrývá 17 % obyvatel České republiky v regionu Praha a střední Čechy. Vysílání probíhá z vysílače Praha-Žižkov. Efektivně vyzářený výkon je 20 kW ERP, polarizace V, kanál 12C (III. TV pásmo).

Povolení nejprve platilo do letošního května, Český telekomunikační úřad ho ale na přání Českého rozhlasu před nedávnem prodloužil do 30. listopadu tohoto roku. Nechme se překvapit, co se stane po tomto datu. Některé zprávy jsou optimistické. Prodej DAB+ přijímačů v Česku totiž začal stoupat. Pozitivní vliv mělo i navýšení datového toku u vysílání Českého rozhlasu, což se pozitivně projevilo na jeho kvalitě.

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.