Hlavní navigace

V Polsku by měl být spuštěn čtvrtý celoplošný multiplex pro DVB-T

14. 11. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V příštím roce, konkrétně do konce dubna, má polská veřejnoprávní televize definitivně opustit tamní multiplex 1 a přesunout se s svými programy do třetí zemské sítě.

Úřad elektronických komunikací (UKE), polská obdoba Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), oznámil, že je možné frekvenční rozsah 174 až 230 MHz, tedy takzvané III. pásmo, využít pro potřeby spuštění dalšího celoplošného multiplexu digitální zemské televize (DVB-T). Zájemci z řad operátorů by měli být o veřejné soutěži včas informováni. Na tuto skutečnost upozornil server media2.pl. Otevření tohoto pásma pro digitální televizi je poměrně zajímavé, protože v Evropě se od něj spíše opouští. Využívá se hlavně pro digitální rozhlas DABDAB+. To částečně platí i v Polsku.

ČTĚTE TAKÉ: Diváci sledující DVB-T z Polska se dočkají filmového a dokumentárního kanálu

U našich severních sousedů fungují v současné době tři celoplošné multiplexy digitální televize. První je částečně zaplněn programy Telewizje Polska (TVP) a komerčními kanály, druhá síť je vyhrazena pouze pro privátní subjekty a třetí je určen pro veřejnoprávní televizi. Právě multiplex 1 by měla do konce dubna příštího roku TVP vyklidit úplně. V této síti mají být na čtyřech programových pozicích šířeny nové subjekty, které vzešly z výběrového řízení, jež vyhlásila KRRiT, tamní vysílací rada. V Polsku funguje taktéž ještě služba TV Mobilna operátora Cyfrowy Polsat, která však kombinuje více druhů příjmu.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.