Hlavní navigace

V Polsku začala veřejná konzultace k chystanému celoplošnému multiplexu 8

21. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Do veřejné soutěže se mohou přihlásit všichni zájemci z řad vysílatelů. Síť by mohla v budoucnu pro své HD kanály využít například Telewizja Polska.

U našich severních sousedů začala v uplynulých dnech veřejná konzultace k připravovanému celoplošnému multiplexu 8, jehož zvláštností bude šíření v rámci takzvaného III. pásma, tedy kmitočtového rozsahu od 174 do 230 MHz. Výzvu k zasílání připomínek do této soutěže zveřejnil na svém webu Úřad elektronických komunikací (UKE), tamní obdoba Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Připomínky je možné zasílat buďto elektronicky na adresu, které je k dispozici na výše uvedeném odkazu, případně klasickou poštou. Připomínkové řízení by mělo trvat do 11. srpna.

ICTZ23

K TÉMATU: Multiplex 8 v Polsku obdobou naší Regionální sítě 7? Posloužit má Telewizji Polska

Předpokládá se, že multiplex by pro své programy s vysokým rozlišením obrazu (HDTV), mohla využít polská veřejnoprávní televize. Tuto informaci přinesl server DigiZone.cz poměrně nedávno. Neznamená to však, že by veřejná soutěž byla uzavřená i ostatním zájemcům. O tom ostatně svědčí i připojené dokumenty. V Polsku v současné době fungují tři celoplošné DVB-T multiplexy, které nabízejí vysílání jak veřejnoprávních, tak převážně komerčních stanic. Čtvrtá zemská síť je vyhrazena placené službě TV Mobilna (Cyfrowy Polsat). V Polsku fungují také dva regionální multiplexy, chystá se však provoz dalších.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.