Hlavní navigace

V Polsku začaly historicky první testy pozemní televize DVB-T2

Lukáš Polák

Podobně jako České Radiokomunikace i Telewizja Polska a telekomunikační operátor Emitel si chtějí vyzkoušet možnosti, které jim standard DVB-T2 může přinést.

Doba čtení: 1 minuta

Už i naši severní sousedé se zařadili mezi země, kde alespoň proběhly testy zemské televize druhé generace (DVB-T2), nástupce standardu DVB-T. V pátek 21. prosince byl zahájen zkušební provoz DVB-T2 ve spolupráci veřejnoprávní Telewizje Polska a telekomunikačního operátora Emitel, tamní odbody Českých Radiokomunikací. Jak uvedl Emitel na svých webových stránkách, testy probíhají v hlavním městě Varšavě na kanálu 29 výkonem 2 kW. Podílí se na nich i společnost Samsung.

ČTĚTE TAKÉ: Ministr Kuba na otevřený dopis autora DigiZone.cz: DVB-T2 podporuji

Telewizja Polska (TVP) informovala, že standard DVB-T2 do budoucna přinese výhody, jako je například zvýšení přenosové kapacity multiplexu a možnost šíření programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). TVP plánuje uvést do provozu i další vysílače ve standardu DVB-T2, aby vyzkoušela možnosti takzvané jednofrekvenční sítě. Ty v minulosti probíhaly například i v České republice, a to mezi českobudějovickou Kletí a jihlavskou Javořicí.

Našli jste v článku chybu?