Hlavní navigace

V Praze se dnes podařilo zachytit signál digitální televize z Vídně

Lukáš Polák

UVNITŘ GALERIE Dálkový příjem televize a rozhlasu z Rakouska, Německa, Polska, Švýcarska, Slovenska a dalších zemí. To je realita těchto dní.

Doba čtení: 2 minuty

Uplynulé dny přejí mimořádně dálkovému příjmu digitální televize i analogového rozhlasu. Aktuální podmínky jsou téměř srovnatelné s těmi, jaké mohli zájemci o dálkové signály zaznamenat loni v říjnu, kdy se například v Praze podařilo zachytit DVB-Tněmeckého Berlína. Externí spolupracovník DigiZone.cz Čestmír Polák naši redakci upozornil, že dnes ráno se mu podařilo zachytit ve čtvrti Bohnice signál digitální televize z Vídně na kanálu 24. Šlo o vysílač Kahlenberg.

Přesto, že zachycení digitálního vysílání z Rakouska není v Praze až tak neobvyklé, několikrát do roka je tu možné sledovat DVB-T signál z lokality Sankt Pölten, Vídeň je v hlavním městě Česka úkazem zcela mimořádným. Jak si ověřil redaktor DigiZone.cz a autor této zprávy Lukáš Polák, ve stejnou dobu bylo možné vysílač Kahlenberg zachytit například i na pražském Jižním Městě. 24. kanál je v širokém okolí neobsazen, čili příjem byl zcela nerušený, dokonce bez jakékoliv chybovosti.

BLOG LUKÁŠE POLÁKA: Rok 2012: Doba (stále) analogová – především v Polsku

Lze předpokládat, že mimořádné podmínky dálkového příjmu budou ještě nějaký den trvat, vzhledem k extrémním povětrnostním podmínkám a vysokým teplotám s tlakovou výší ve středu Evropy, komentuje důvody vynikajících příjmových podmínek externista DigiZone.cz Čestmír Polák a dodává: Ač to není takový úspěch jako s vysílačem z Vídně, příjem je dnes v Praze výborný i z jihu. Z vysílače Kleť jde výborně i Jihočeská televize. Snes je signál tak silný, že anténa nasměrovaná zcela na jiný směr ovlivňuje sílu signálu jen nepatrně.

Z ARCHIVU: Příjem VKV rozhlasu z extrémních dálek – Dánska a Švédska

Vynikající příjmové podmínky už zaznamenávají lovci dálkových signálů od minulé středy 15. srpna, kdy se podařilo v Čechách zachytit po delší době opět signál analogového rozhlasu z Dánska. Dálkovému příjmu televize z Polska se dařilo především o den později, kdy byl v Praze zachycen téměř 500 kilometrů vzdálený vysílač Kielce – Świety Krzyź. Nejlepší podmínky jsou většinou brzy ráno do přibližně deváté hodiny, kdy síla signálu začíná klesat, dodal Polák.

Našli jste v článku chybu?