Hlavní navigace

V TEN-34 CZ už je zase transparentní proxy cache

17. 8. 1998
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Novinka dnešního kalného pondělního rána - logy se už zase plní přístupy ze serveru c-engine1.ten34.ces.net, za kterým se skrývá stará známá transparentní proxy cache akademické sítě CESNETu.

Novinka dnešního kalného pondělního rána – logy se už zase plní přístupy ze serveru c-engine1.ten34.ces.net, za kterým se skrývá stará známá transparentní proxy cache akademické sítě CESNETu.

Tuto zprávu berte skutečně jen jako horkou aktualitu, zatím není k dispozici žádná další informace o tom, co je tato cache zač a zda ji čeká trvalejší osud než tu poslední, která byla jen zapůjčena. Vím jen tolik, že se jedná o stejnou adresu jako původně a jak jsem si ověřil, všechny přístupy z TEN-34 CZ skutečně procházejí tímto cache serverem.

Osobně doufám, že nasazení cache tentokrát nezastihne správce serverů v českém Internetu natolik nepřipravené jako posledně, takže se znovu nezvednou vášně a nebude se hrozit pěstmi. Není to ostatně jediná transparentní proxy cache, která v současné době v českém Internetu působí – už nějakou dobu jedna pilně pracuje v síti brněnského SkyNetu a stejně jako posledně, i nyní si myslím, že přijdou další. Ve srovnání se SkyNetem však transparentní cache v TEN-34 CZ zasahuje mnohem více lidí, což ji pochopitelně činí nápadnější.

Je ale škoda, že CESNET nenavázal na své dobré kroky z nedávné doby, kdy svůj záměr znovu testovat tuto technologii velmi prozíravě serverům, na které chtěl cílit, předem vysvětlil a oznámil. Tentokrát nebylo předem oznámeno nic, na druhou stranu podle aktuálních informací z CESNETu se připravuje prohlášení, které byste měli i na Lupě najít během dnešního dne.

Asi všechny servery bez rozdílu se tedy v následujících dnech budou muset smířit s poklesem jedné ze statistických veličin návštěvnosti, unikátních hostů. Snad tato skutečnost znovu přiměje správce těchto serverů, aby začali návštěvnost vykazovat a porovnávat ve smysluplnějších veličinách.

Cloud23

Marek Antoš


Související články a odkazy:

* CESNET ještě jednou
* CESNET boduje!
* Odvolávám, co jsem odvolal – ještě jednou cache
* Peering? NIX? Domény? Pchá, to všechno je hadr!
* Proxy cache z pohledu druhé strany

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).